Ile będą kosztować święta Bożego Narodzenia 2022? To podrożało w tym tygodniu. Porównujemy ceny. Wiemy, ile zapłacimy za podstawowe produkty

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Święta co raz bliżej.
Święta co raz bliżej. 123rf
Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Odliczamy dni, gdy razem zasiądziemy do wigilijnego stołu i będziemy się obdarowywać prezentami. Niestety to wszystko kosztuje. Dlatego co tydzień porównujemy ceny z różnych miast Polski. Gdzie są najtańsze towary na wigilijny stół? Sprawdzamy, jak zmieniają się ceny. Czy od zeszłego tygodnia zanotowaliśmy znaczące wzrosty cen, czy może coś potaniało?

Spis treści

Wzrost cen żywności będzie największy w IV kwartale 2022 r., w kolejnych kwartałach będzie malał, a powrót do jednocyfrowego poziomu spodziewany jest dopiero w ostatnim kwartale 2023 r. - stwierdził NBP w opublikowanym w listopadzie raporcie o inflacji.

Dokument ten przypomina, że inflacja cen żywności i napojów bezalkoholowych wzrosła do 19,3 proc. rok do roku we wrześniu 2022 r. Jak się to odbije na cenach produktów żywnościowych, które kupujemy na nasz wigilijny stół?

Ceny na Wigilię i na Boże Narodzenie. Ile zapłacimy za ziemniaki w tym tygodniu?

Ziemniaki na Targowisku Pogodno przy ul. Mickiewicza w Szczecinie kupimy za 2,5 zł za kg. Na hajnowskim rynku zapłacimy za nie 2 zł, a w Suwałkach - 1,8 zł. W Biedronkach w całej Polsce kosztują 2,99 zł. To taniej, niż dwa tygodnie temu, gdy kosztowały 3,49 zł za kg.

 • W zeszłym tygodniu za 1 kg ziemniaków na targowisku miejskim w Bielsku - Wapienicy płaciliśmy 1,60 zł.
 • To taniej, niż w dwa tygodnie wcześniej. Wówczas ziemniaki w tym samym miejscu były o 20 gr droższe za 1 kg.
 • W Hajnówce ziemniaki kosztowały w zeszłym tygodniu 3 zł, czyli tyle samo co w dwa tygodnie wcześniej w Toruniu na Targowisku Miejskim przy Szosie Chełmińskiej.

W Szczecinie i Hajnówce 1 kg buraków kosztuje 3 zł. W Suwałkach zapłacimy 2,50 zł. To taniej, niż tydzień wcześniej, kiedy koszt wyniósł 2,80 zł. W tamtym czasie we Wrocławiu na bazarze Komandor zapłacilibyśmy 4 zł. W Kielcach była to kwota 2 zł.

Obecnie w Biedronce buraki kosztują 3,49 zł.

 • Dwa tygodnie temu najtańsze ziemniaki kosztowały 1,50 zł na targowisku w Kościerzynie, w pomorskim.
 • Najdroższe ziemniaki były w Sosnowcu na targowisku przy ul. Szklarnianej. Kosztowały tam 3,80 zł.
 • Dwa tygodnie temu najtańsze buraki można było dostać za 1 kg we Wrocławiu.

Targowiska, które odwiedzimy tym razem nie miały aż tak drogich ziemniaków, jak w zeszłym tygodniu. Może to oznaczać, że tymczasowo kartofle są tańsze, a może być to również jakiś długofalowy trend. Czy tak jest? Będziemy mogli ocenić to dopiero z czasem.

Jaja kurze do wigilijnego barszczu. Gdzie i jak tanio j kupić?

 • W Szczecinie na targowisku przy ul. Mickiewicza jajka wiejskie 10 sztuk dostaniemy już za 12,9 zł.
 • W Hajnówce jaja nie są sprzedawane na sztuki, ale na kilogramy. Za jedno jajo wychodzi cena 80 groszy, czyli za 10 sztuk w zależności od ich wagi zapłacimy ok. 18 - 20 zł.
 • W Suwałkach jajka wiejskie najmniejsze kosztują, 6 zł a największe - 9,50 zł. W zeszłym tygodniu zarówno małe, jak i duże były tańsze o 50 groszy.

W Biedronce niezmiennie kosztują 5,70 zł.

W zeszłym tygodniu ceny były podobne. Na giełdzie w bielskiej Wapienicy kosztowały 8,50 zł, a na bazarze we Wrocławiu - 12 zł. W Kielcach było to 8 zł.

Najdroższe jaja dwa tygodnie temu kosztowały 15 zł w Inowrocławiu. Obecnie najdrożej jest w Hajnówce, a najtaniej – w Biedronce.

Różnice w cenach są dość duże i mogą wynikać nie tyko z gatunku jajek i sposobu hodowli, ale także ich wagi i jakości.

Jak alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz - sektor jaj na Ukrainie znajduje się w złej kondycji. Ceny jaj wzrosły tam o 50 proc. Jak ocenia firma Avangardco - niemal 60 procent jej możliwości produkcyjnych zostało wyłączonych z powodu wojny. Już pod koniec sierpnia tego roku Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz ostrzegała przed ograniczoną podażą i wzrostem cen jaj.

- W przemyśle drobiarskim prognozy dotyczące przyszłości buduje się przede wszystkim w oparciu o wylęgi piskląt, które są dla branży rodzajem wskaźników wyprzedzających - wyjaśnia Mariusz Szymyślik, dyrektor do spraw analiz KIPDIP cytowany przez portal strefaagro.pl. - W czerwcu i lipcu tego roku dostępna na rynku liczba jednodniowych kur nieśnych była katastrofalnie niska.

Ceny owoców. Tyle będziemy musieli za nie zapłacić

 • W Szczecinie 1 kg jabłek kosztuje 3 zł. To podobnie, jak w Suwałkach. Tam jabłka są tańsze o 1 grosz.
 • W Hajnówce 1 kg małych jabłek to wydatek rzędu 2,5 zł, a duże - 3 zł.
 • W Suwałkach jabłka champion w zeszłym tygodniu kosztowały 2,40 zł, a zatem podrożał o prawie 60 groszy.
 • W Hajnówce były droższe w tym czasie o 1 grosz, niż dzisiaj i kosztowały 3 zł, tak jak we Wrocławiu.

W Bielsku-Białej i w Kielcach w zeszłym tygodniu za jabłka daliśmy 2,50 zł. To podobnie, jak w jeszcze tydzień wcześniej, choć nieznacznie drożej.

Najdroższe jabłka kupimy w Biedronce za 3,49 zł. Cena ta jest stała i na razie nie zmienia się.

Chrzan, żurek, karp i pstrąg na wigilijny stół. Ile wydamy na nie w tym roku?

Chrzan tarty w małym słoiczku w Szczecinie dostaniemy za 5,2 zł, a w Suwałkach i Hajnówce za 7 zł. Tutaj ceny się nie zmieniają od ostatniej wizyty na targowisku. W Biedronce słoiczek 160g kupimy za 2,47 zł.

Tydzień temu była jednak możliwość kupienia tańszego chrzanu na innych targowiskach. Przykładowo w Bielsku kosztował 3,10 zł, natomiast w Kielcach - 3,50 zł. We Wrocławiu wydaliśmy 5,20 zł.

Dwa tygodnie temu było jeszcze taniej - w Toruniu i w Kościerzynie mały słoik chrzanu tartego mogliśmy kupić za 3 zł, a najdroższy w Inowrocławiu za 10 zł. To dość duże rozbieżności cenowe.

W Biedronce pół litra żurku, podobnie w minionych tygodniach kupimy za 5,49 zł. Na pozostałych targowiskach, które odwiedziliśmy żurek na razie nie jest dostępny.

Pół litra żurku w Wapienicy-Bielsku w zeszłym tygodniu można było kupić za 3,60 zł, a we Wrocławiu za 3 zł. We Wrocławiu żurek był tylko litrowy i kosztował 6 zł. Dwa tygodnie wcześniej na toruńskim targowisku kosztował 3 zł, a na targowisku w Kościerzynie i Sosnowcu - 5 zł.

W Szczecinie 1 kg karpia w filetach kupimy za 62 zł. W Suwałkach będzie kosztować o 50 groszy więcej.

W zeszłym tygodniu we Wrocławiu można było kupić go drożej - za 82 zł/kg. W zeszłym tygodniu przy Szosie Chełmińskiej w Toruniu za 1 kg karpia w filetach zapłaciłyśmy 77 zł. W Inowrocławiu było taniej - 55 zł.

Średnie spożycie ryb i organizmów wodnych w Polsce od wielu lat jest na stałym, dość niskim poziomie 11-13 kg na osobę w ciągu roku - wynika z danych uzyskanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

- Poszłam do sklepu rybnego 2 tygodnie przed świętami, bo potem są większe kolejki - relacjonuje klientka z Kujawsko-Pomorskiego cytowana przez portal strefaagro.pl. - Poczułam się jak u jubilera! Zapłaciłam 100 zł za kilka kawałków morszczuka, wzięłam 2,5 kg, ale wiadomo, że z tej wagi to sporo zajmuje glazura. Dzwonko karpia było tam za 39 zł.

Płaty karpia na początku grudnia pojawiają się w wybranych marketach. Cena za kilogram to ok. 70 zł za świeży płat karpia ze skórą. Rok temu taka porcja tuż przed świętami Bożego Narodzenia (w tej samej sieci marketów) była w sprzedaży w cenie ok. 40 zł za kilogram. To o 75 procent więcej rok do roku.

W 2022 ryba na święta będzie droższa, co już wczesną jesienią sygnalizowali producenci karpia, wskazując na zdecydowanie droższe zboże do karmienia ryb, koszty paliwa czy rosnące wynagrodzenia dla pracowników.

- Cena karpia zależy w największym stopniu od cen pasz, zbóż, pracy i energii – tłumaczy Marcin Wroński z KOWR cytowany przez strefaagro.pl. – Wyhodowanie karpia to okres 2-3 lat. W 2020 roku tonę pszenicy można było kupić poniżej 700 zł, dziś musimy zapłacić ponad dwa razy więcej. Jesteśmy elementem światowego rynku zbóż, a ceny na nie dyktuje w Europie paryska giełda Matif.

Pstrąg tęczowy w Szczecinie kosztuje 35 zł za kg, w Hajnówce 44 zł, a w Biedronce 46,90 zł.

W Bielsku za filet z pstrąga tęczowego tydzień temu zapłacilibyśmy 18,50 zł za 1 kg, a we Wrocławiu 44,90 zł/kg. W Biedronce będzie kosztował tyle samo, co dziś. W innych miejscach na razie nie jest jeszcze dostępny. Dwa tygodnie temu filet z tęczowego pstrąga (1 kg) w Toruniu kosztował 52 zł, a w Kościerzynie - 32 zł. Za taką samą cenę w Sosnowcu można było dostać zwykłego pstrąga.

Marchew do sałatki warzywnej. Świąteczne warzywa tyle kosztują

Marchew w Szczecinie kosztuje 2,80 zł za kg. W Hajnówce cena za kg zależ od tego, czy zdecydujemy się na marchew małą (2 zł), czy dużą (2,5 zł). W Suwałkach zapłacimy 3,50 zł, a w Biedronce 3,99 zł, choć można jeszcze kupić w promocji za 1,99 zł

W Suwałkach kilogram marchwi w zeszłym tygodniu był to wydatek 2,99 zł. W Hajnówce kosztowała 2 zł za małą i 3 zł za dużą. Duża marchew potaniała.

W Wapienicy w Bielsku 1 kg w tym samym czasie marchwi kosztował 1,80 zł, a we Wrocławiu - 4 zł. W Kielcach zapłacilibyśmy wówczas 2,50 zł.

Dwa tygodnie temu w Kościerzynie marchew mogliśmy kupić już od 1,2 zł. Najdroższa marchew była w Biedronce za 3,99 zł. Tu różnice cen są znaczne, choć poziom cen jest względnie niewielki.

Boże Narodzenie 2022. Ile kosztuje mięso?

 • Pierś z kurczaka kupimy za 23 zł za kg w Szczecinie, a w Suwałkach za 17,90 zł.
 • W Biedronce kosztuje 23,90 zł, ale można kupować jeszcze w promocyjnej cenie 18,99 zł.
 • W zeszłym tygodniu w Suwałkach było drożej. Pierś z kurczaka kosztowała tam 20,59 zł.
 • We Wrocławiu była jeszcze droższa - 27 zł, a w Kielcach był to wydatek 20 zł.

A to oznacza, że im bliżej świąt, to ceny piersi spadają. Przynajmniej do tej pory tak było.

Dwa tygodnie temu za ten sam towar na toruńskim targowisku trzeba było zapłacić 22,90 zł, w Kościerzynie i Inowrocławiu – 26 zł, a w Sosnowcu – 24,90 zł.

Mięso z udźca indyka (1 kg) w Suwałkach kosztuje 19,50 zł. To tyle samo, co tydzień wcześniej.

W zeszłym tygodniu takie samo mięso Kielcach kosztowało 32 zł. Dwa tygodnie wcześniej w Toruniu był to wydatek rzędu 25,50 zł, a w Sosnowcu - 23,90 zł. Zatem jest taniej, niż dotychczas, ale chyba za wcześnie na wyciąganie daleko idących wniosków.

Kiełbasa biała surowa na szczecińskim targu kosztuje 39 zł za kg.

W Suwałkach biała kiełbasa wieprzowa to 29,95 zł. Najtańszą dostaniemy za 18,90, ale ona jest także najsłabszej jakości, a jej skład jest marny. W Biedronce zapłacimy 21,98 zł.

 • W Suwałkach tydzień wcześniej kiełbasa kosztowała tyle samo.
 • We Wrocławiu była w cenie 31,90 zł.
 • W Kielcach był to wydatek 25,5 zł.
 • Dwa tygodnie temu za kiełbasę białą wieprzową 1 kg zapłaciliśmy 26,50 zł w Toruniu, 28,90 zł w Sosnowcu i 32 zł w w Innwrocławiu.

Należy uznać, że w tym przypadku ceny jakoś znacząco się nie zmieniają.

W tym tygodniu kilogram schabu bez kości w Szczecinie kosztuje 32,5 zł, a w Suwałkach 23,50 zł. W Biedronce za schab damy 16,95 zł. Tutaj cena nie zmieniła się od dwóch tygodni.

Kilogram schabu bez kości na targowisku w Suwałkach tydzień wcześniej mogliśmy dostać za 23,90 zł, a we Wrocławiu – za 28,99 zł. W Kielcach zapłaciliśmy 17 zł. W Toruniu i Kościerzynie dwa tygodnie wcześniej kosztowała 26,90 zł, w Inowrocławiu 25 zł, a na sosnowieckim bazarze - 24,90 zł.

Takie są ceny ciast i wypieków

Babkę drożdżową na wigilijny stół na razie możemy dostać na targowisku w Suwałkach 400 g za 10,90 zł. To taka sama cena, ja tydzień temu. Taką samą babkę w Biedronce kupimy za 7,99 zł.

W zeszłym tygodniu mogliśmy ją kupić w Kielcach za 8 zł. Dwa tygodnie temu w Sosnowcu babka kosztowała 15,80 zł. W Biedronce jest aktualnie prawie dwa razy tańsza. W tym przypadku trzeba zachować czujność i zwrócić uwagę na gramaturę. Masa babki będzie mieć również wpływ na cenę.

Sprawdź również:

Jak bardzo będą się zmieniać ceny produktów na świąteczny stół? Już teraz widać drobne modyfikacje w tym, ile trzeba zapłacić za konkretne produkty. Za tydzień ponownie udamy się na polskie targowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu