„Na podstawie art. 6k ust. 5 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r. poz. 888, 1648 i 2151) ogłasza się, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2021 r. wyniósł 2061,93 zł” – podaje GUS.
W 2020 roku było to 1919 zł, a w 2019 - 1819 zł.
Czym jest dochód rozporządzalny?
W skrócie, według definicji Głównego Urzędu Statystycznego „dochód rozporządzalny pomniejszony o pozostałe wydatki, przeznaczony jest na wydatki na towary i usługi konsumpcyjne oraz przyrost oszczędności.”
Na dochód gospodarstwa domowego składają się dochody indywidualne członków gospodarstwa domowego oraz dochody przyznane na gospodarstwo domowe. Dochód do dyspozycji wyliczany jest na podstawie danych z:
- BBGD – dochód miesięczny uwzględnia wszystkie dochody bieżące - pieniężne i niepieniężne; transfery pieniężne i niepieniężne,
- EU-SILC - dochód roczny uwzględnia tylko regularne dochody pieniężne (wyjątek stanowi dochód niepieniężny z pracy najemnej - korzystanie bezpłatne z samochodu służbowego), transfery pieniężne.
Dochód z pracy na własny rachunek (w tym z gospodarstwa indywidualnego w rolnictwie) obejmuje tę część dochodu uzyskanego z prowadzonej działalności jaka została przeznaczona na pozyskanie towarów i usług konsumpcyjnych oraz na inwestycje o charakterze mieszkaniowym (np. budowa domu mieszkalnego, zakup mieszkania).
