Pracodawcy będą mieli wkrótce nowe obowiązki. Nowelizacja Kodeksu pracy i nowe przepisy dotyczące zamiaru zatrudnienia

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Pracodawcy już od połowy tegorocznych wakacji będą mieli nowe obowiązki
Pracodawcy już od połowy tegorocznych wakacji będą mieli nowe obowiązki 123rf
Pracodawcy już niebawem, bo w połowie zbliżających się wakacji będą mieli dodatkowe obowiązki. Nadchodzi nowelizacja Kodeksu pracy, która ma na celu wdrożenie unijnych przepisów. Jedną z istotnych nowości na gruncie prawa pracy jest propozycja, aby pracodawca informował pracowników o swoich zamiarach związanych z zatrudnieniem, już w momencie nawiązywania stosunku pracy.

- Projekt obliguje pracodawcę, żeby już przy zawieraniu umowy na okres próbny wiedział czy przedłuży zatrudnienie z pracownikiem, a nawet na podstawie jakiej umowy to zrobi – mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Pracodawca będzie miał nowe obowiązki

Pracodawca będzie musiał wiedzieć nie tylko na podstawie jakiej umowy zatrudni pracownika, ale jeśli będzie to umowa na czas określony, będzie musiał z góry wiedzieć, na jak długo takiego pracownika chce zatrudnić. Ponadto pracodawca nie tylko musi wiedzieć, ale też i informować pracownika o liczbie szkoleń, które przewidział w danym roku kalendarzowym.

Kategoria samego zamiaru nie została jednak w projekcie ustawy zdefiniowana, a niektóre zamiary pracodawcy mają być dodatkowo karalne, m.in. „prowadzenie przygotowań w związku z zamiarem rozwiązania stosunku pracy”. Określenie to pojawia się w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, jednak jego dostosowanie do krajowego porządku prawnego okazuje się trudne do zrealizowania.

- Nawet prawo karne, które penalizuje czyn zabroniony w postaci przygotowania nie określa, że myśli podlegają osądowi. Implementacja dyrektywy nie może więc polegać na dosłownym przeniesieniu postanowień prawa unijnego do krajowego porządku prawnego. W tym przypadku brakuje więc spójności – twierdzą Pracodawcy RP.

Według Pracodawców RP nie tylko sam obowiązek informowania o planach związanych z zatrudnieniem wydaje się zbyt daleko idącym pomysłem. Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej w swoim stanowisku wskazują na szereg szczegółów, które mają na celu zachowanie spójności krajowego i unijnego systemu prawnego.

Nowe przepisy dotyczące zamiaru zatrudnienia do zmiany?

- Istotną zmianą dokonywaną w projektowanej ustawie jest wprowadzenie obowiązku uzasadniania i konsultacji zamiaru wypowiadania umów na czas określony. W naszej ocenie nie jest to właściwy moment dla rynku pracy na modyfikację przepisów w tym zakresie – twierdzą Pracodawcy RP.

Przede wszystkim z uwagi na brak unormowania tej kategorii spraw w dyrektywie, a także szereg zmian, które spotkały przedsiębiorców w bieżącym roku. Pracodawcy RP proponują odstąpienie od nowelizacji w aspekcie modyfikacji trybu rozwiązywania umów terminowych. Jak tłumaczą, dokonywane zmiany podatkowe, a także trwająca wojna za wschodnią granicą nie wpływają na bezpieczeństwo inwestycyjne polskich pracodawców.

Członkowie organizacji wystosowali szereg zmian i uwag dotyczących planowanych zmian w Kodeksie pracy. Wśród nich m.in.

  • wydłużenie maksymalnego okresu zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny do 6 miesięcy,
  • dodanie w Kodeksie pracy definicji pojęć „na piśmie”, „w postaci papierowej” oraz „postaci elektronicznej” i weryfikację wszelkich przepisów Kodeksu pracy posługujących się dotychczas tymi pojęciami,
  • usunięcie z katalogu informacji o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy
  • czy określenie wynagrodzenia pracownika za czas korzystania z urlopu na poziomie 25% jego wynagrodzenia.
    Wszystkie uwagi można znaleźć na stronie internetowej organizacji.
od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu