Indeks wiarygodności ekonomicznej. To wskazówka, co musimy w gospodarce poprawić

Agnieszka Kamińska
Uczestnicy debaty podczas  Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie zastnawiali się nad uzytecznością indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski
Uczestnicy debaty podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie zastnawiali się nad uzytecznością indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski K. Misztal/Polska Press
Profesor Jerzy Hausner podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie przedstawił część kolejnej edycji indeksu wiarygodności ekonomicznej Polski. Indeks jest analizą sytuacji gospodarczej Polski w porównaniu do Czech, Słowacji, Rumunii i Węgier.

Koncepcję indeksu opracował zespół ekspertów współpracujących z Open Eyes Economy Summit oraz Europejskim Kongresem Finansowym, Fundacją Wolności Gospodarczej, Instytutem Finansów Publicznych, Konfederacją Lewiatan, Szkołą Główną Handlową w Warszawie.

Dyskusję na temat indeksu poprowadził Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.

- Indeks jest porównaniem naszej gospodarki do innych gospodarek regionu, ale zamysł jest taki, aby stworzyć indeks dla niektórych krajów Europy Zachodniej. Wnioski z takiej analizy mogą być ciekawe. Ale pomówmy o tej edycji. Jak oceniacie użyteczność indeksu – pytał uczestników debaty Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan.

Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med, zauważyła, że indeks jest niezwykle potrzebny przedsiębiorcom. Mogą oni sprawdzić, jak wypadają kluczowe dla gospodarki wskaźniki względem poprzednich lat. To może też być podstawa do rozliczenia rządu.

- Od lat mówimy np. o zawiłościach podatkowych, które są dla przedsiębiorców bardzo uciążliwe. Indeks jest również miarą tego, czy w tym obszarze doszło do jakiejś poprawy. Indeks może skłonić do zadawania ważnych pytań rządowi, co zrobił, żeby poprawić sytuację. Na pewno warto by było za rok zadać takie pytania rządowi opierając się o dane z indeksu - stwierdziła Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Polska na gospodarczej mapie. Kiedy wyprzedzimy Czechy?

Indeks jest też wskaźnikiem, który mówi nam, w jakim miejscu jest Polska na gospodarczej mapie regionu i Europy.
- My zawsze jesteśmy za Czechami. Od lat słyszę, że wyprzedzają nas Czechy, one ciągle są przed nami. Tylko te Czechy i Czechy. Czekam aż wreszcie wyprzedzimy Czechy – żartowała prezes Anna Rulkiewicz.

Profesor Jerzy Hausner z Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej zaznaczył, że Polska i Węgry należą do krajów, które wyraźnie gorzej radzą sobie z kształtowaniem wiarygodności ekonomicznej. Jest to związane przede wszystkim z praworządnością, sytuacją w finansach publicznych, stabilnością systemu finansowego i respektowaniem zobowiązań międzynarodowych.

- Wiarygodność Polski w obszarze finansów publicznych wypadła bardzo negatywnie. O tym zdecydował skomplikowany, nieprzejrzysty i nieprzewidywalny system podatkowy, oraz nieprzejrzyste finanse publiczne – dodał z kolei Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

Indeks to drogowskaz. Pokazuje, gdzie konieczna jest poprawa

Żeby prowadzić biznes, przedsiębiorcy potrzebują przejrzystych przepisów i stabilności. Ale to nie wystarcza.

- Oprócz tego potrzebujemy impulsów do rozwoju. Takim impulsem jest szeroko pojmowany rozwój gospodarki cyfrowej. Coraz częściej inwestorzy patrzą nie tylko na samą wiarygodność państwa, ale też właśnie na wiarygodność cyfrową, bo ona jest już warunkiem niezbędnym do prowadzenia biznesu. Dobrze by było w przyszłości również przeprowadzić badania pod kątem rozwoju cyfrowego. My wiemy, że ta dźwignia istnieje, ale tak naprawdę nie wiemy, czy z niej korzystamy – powiedział Jacek Kunicki, członek zarządu ds. finansów Orange Polska.

Tomasz Kowalski, prezes Deutsche Bank Polska, zwrócił uwagę na niepokojącą rzecz – porównujemy się do grupy państw, w której nie jesteśmy najlepsi.

- My walczymy o to, żeby zagraniczne przedsiębiorstwa inwestowały u nas, ale gdy patrzymy na indeks, to nie mamy pewności, że jesteśmy najbardziej atrakcyjnym państwem do inwestowania. Indeks jest więc bardzo ważnym drogowskazem, który pokazuje nam w jakim miejscu konieczna jest poprawa, żeby stwarzać lepsze warunki do prowadzenia biznesu i przyciągania tego biznesu – mówił Tomasz Kowalski, prezes Deutsche Bank Polska

Przypomnijmy, że powstały dwie edycje Indeksu. W tym roku przedstawiona zostanie trzecia edycja, obejmująca pięć państw Europy Środkowej: Czechy, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W roku 2025 (dane z lat 2008-2024) do Indeksu zostanie włączona grupa państw strefy euro o największych gospodarkach. W indeksie analizowane jest osiem obszarów: praworządność, swoboda działalności gospodarczej, wiarygodność finansów publicznych, stabilność pieniądza i systemu finansowego, ochrona i bezpieczeństwo pracy, jakość usług publicznych, klimat i środowisko, respektowanie zobowiązań międzynarodowych.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisy i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu