Inflacja konsumencka w marcu 2022 r. wyniosła 11,0 proc.
Inflacja konsumencka w marcu 2022 r. wyniosła 11,0% w porównaniu z marcem 2021r. Jeżeli dane te porównamy z poprzednim miesiącem (lutym 2022 r.) okaże się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,3%.
Jednak ekonomiści i uczestnicy rynków finansowych wolą posługiwać się miernikami inflacji bazowej.
Inflacja bazowa w marcu 2022 r. wyniosła 7%
- Sądzimy, że inflacja bazowa w marcu wzrosła do niespełna 7% - powiedział PAP Kamil Pastor, ekonomista PKO BP. Podkreślił również, że inflacja bazowa jest niezależna od kwestii wojennych. Wskaźnik ten pokazuje np. wzrost cen będący skutkiem wyższych kosztów zakupu paliw. Pokazuje również presję inflacyjną w kraju.
Według obliczeń mBanku dokonywanych w oparciu o dane pochodzące z GUS inflacja bazowa wyniosła 7% r/r. We wtorek dane te powinien potwierdzić NBP publikując swoje własne obliczenia.
Dokładniejsze wskaźniki presji inflacyjnej wyliczają m.in. ekonomiści PKO BP jako tzw. "inflację superbazową". Na potrzeby obliczeń używana jest inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii oraz cen administracyjnych.
Inflacja bazowa jest wskaźnikiem wzrostu cen w obrotach między przedsiębiorstwami. W jej wyliczaniu nie bierze się pod uwagę cen żywności, jak ma to miejsce w przypadku inflacji konsumenckiej. Główną miarą inflacji bazowej jest ta, w której wskaźnik wzrostu cen jest wyliczany z pominięciem żywności i energii.
Od marca 2009 r. Narodowy Bank Polski oblicza i publikuje cztery miary inflacji bazowej:
- inflacja po wyłączeniu cen administrowanych,
- inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych,
- inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii,
- 15% średnia obcięta.
Dane za marzec 2022 r. NBP planuje opublikować 19 kwietnia 2022 r.
Inflacja bazowa pomaga właściwie ocenić średnio- i długookresowe trendy wzrostu poziomu cen. Mierniki, którymi posługuje się inflacja bazowa nie są takie same, jak wskaźniki odnoszące się do towarów i usług konsumpcyjnych. Pozwalają zidentyfikować zmiany przejściowe oraz zmiany o trwałym charakterze będące skutkami presji inflacyjnej. Wynika to z możliwości wyłączenia z obliczeń żywności i energii - najbardziej zmiennych składników. Składniki włączone do obliczeń są elementami, na które nie ma wpływu krajowa polityka pieniężna. W długich przedziałach czasowych charakteryzują się wysoką stabilnością.
