Pilotażowy program farm wiatrowych w polskich lasach
Jak poinformowała Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych (DGLP), na terenie Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze oraz w Szczecinie powstaną trzy farmy wiatrowe.
– Proces inwestycyjny prowadzony jest w sposób otwarty i transparentny, a w jego trakcie dokładnie analizuje się wszystkie istotne aspekty inwestycji: środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Korzystamy też z doświadczeń leśników z Finlandii, Szwecji i Niemiec – krajów, gdzie wiatraki ponad lasami już funkcjonują – przekazała w komunikacie przesłanym wnp.pl Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie.
W trzech pierwszych pilotażowych lokalizacjach planowana jest budowa do 10 wiatraków o mocy 6-7 MW każdy. 10 proc. mocy będzie obowiązkowo oddawanych przez inwestora do dyspozycji mieszkańców gminy, w której staną wiatraki. Dodatkowo inwestor ma także płacić nadleśnictwom rentę z tytułu dzierżawy terenów leśnych.
Budowa farm wiatrowych w lasach
Jak wyjaśniono, do transportu części wiatraków w głównej mierze wykorzystywane będą już istniejące lub te planowane drogi leśne i przeciwpożarowe. – Być może niektóre z nich będą musiały ulec poszerzeniu, aby zapewnić możliwość skrętu pojazdów – przekazało biuro prasowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.
Jednocześnie dodano, że w przyszłości wspomniane drogi mają posłużyć „jako drogi serwisowe", a ponadto mają uzyskać „status dróg przeciwpożarowych, a po zakończeniu inwestycji teren będzie mógł zostać zalesiony".
Łopaty wiatraków mają się obracać co najmniej 50 metrów nad koronami drzew, ponadto mają być wyposażone w „technologie przeciwdziałające kolizjom z ptakami czy nietoperzami".
źródło: wnp.pl,DGLP
