Spis treści
Co to jest doświadczenie zawodowe?
Doświadczenie uzyskane w trakcie zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej lub prowadzenia działalności gospodarczej przez okres co najmniej 6 miesięcy – dowiadujemy się z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r.
Opisując je w CV, zawieramy zwykle nazwę stanowiska i firmy oraz miejsce zatrudnienia. Powinna również znaleźć się informacja o przedziale czasowym, kiedy pracowaliśmy na danym stanowisku. Nie zawsze opisujemy w dokumencie, co robiliśmy w danym miejscu pracy. Trzeba być jednak gotowym na to, aby opowiedzieć o tym w kilku słowach na rozmowie kwalifikacyjnej. Rekrutującemu pozwoli to ocenić naszą przydatność do pracy.
W ten sposób wykażemy się naszymi kwalifikacjami oraz uzasadnimy, w jaki sposób je zdobyliśmy. Doświadczenie obejmuje wszystkie nasze działania w życiu. Przekłada się to na naszą wiedzę i umiejętności zawodowe. Dotyczy to także życia prywatnego. Nie bez przyczyny wychowanie własnych dzieci pomaga np. w pracy jako przedszkolanka lub w żłóbku.
Doświadczenie zawodowe – w których branżach nie jest konieczne?
Na rozmowie rekrutacyjnej rekruter zawsze chce się dowiedzieć, czym w przeszłości zajmowaliśmy się lub czy robiliśmy już coś podobnego. To duże ograniczenie dla „świeżaka”, który dopiero wchodzi do nowej branży. Dla firmy, która chce zatrudnić, to pewien rodzaj zabezpieczenia, który zwiększa prawdopodobieństwo, że poradzimy sobie na nowym stanowisku.
W niektórych branżach doświadczenie nie jest konieczne. Zwykle są to takie miejsca pracy, gdzie brakuje chętnych do zatrudnienia, a pracodawca ma możliwość nauczenia wszystkiego np. w pierwszym miesiącu pracy. Nie dotyczy to jednak wszystkich stanowisk.
Bez problemów można szukać pracy bez doświadczenia np. w myjni samochodowej lub w fabryce. Trzeba się jednak liczyć z tym, że w ten sposób dostaniemy najniższe możliwe stanowisko. Praca bez kwalifikacji nie jest też wysoko płatna.
Są różne taktyki wejścia do branży, którą jesteśmy zainteresowani. Można zasięgnąć informacji u konkretnego pracodawcy, czy nie będzie zainteresowany zatrudnieniem osoby do przeszkolenia. Pytać można również o staż lub praktyki, a potem zostać w firmie.
Gdy staramy się o pracę, w większości przypadków wymagane jest posiadanie jakiegoś doświadczenia. Jak je zdobyć? Okazuje się, że to nie tylko praktyki i staże.
Pierwsze doświadczenie w nowej branży. Jak je zdobyć?
Jeśli chcemy zmienić branżę, w której pracujemy – mamy kilka możliwości, jak zdobyć niezbędne doświadczenie. Możemy zdecydować się na kursy, szkolenia lub kolejny kierunek studiów. Może się to jednak okazać zbędne. Dlaczego? Często dużo możemy nauczyć się w praktyce.
Już w 2021 r. Grupa Pracuj.pl opublikowała badanie, z którego wynika, że pierwsze doświadczenia zawodowe odgrywają często większą rolę, niż np. ukończony kierunek studiów. Wiele z firm bardziej ufa naszemu praktycznemu doświadczeniu, niż dyplomowi z uczelni.
Z tego powodu warto zastanowić się nad możliwością zaangażowania się w swoim wolnym czasie np. w wolontariat. Jeśli chcemy zdobyć pracę w zoo – przydatne mogą okazać się nasze wcześniejsze działania np. jako wolontariusz w schronisku dla psów lub własna niewielka hodowla np. jaszczurek.
Jeżeli pracujemy w dużej firmie, możemy starać się zmienić dział. Przykładem może być biolog, który chciałby zostać programistą. Taka zmiana dla nauczyciela biologii pracującego w szkole może oznaczać konieczność programowania po godzinach i przygotowywania własnych projektów. Jeżeli jednak taki biolog pracuje w firmie, która posiada własny dział IT – może prosić o przeniesienie do niego. Tam zdobędzie niezbędne doświadczenie, które następnie wykorzysta, starając się o pracę jako programista.
