Jak pozbyć się mandatu od fiskusa?

Postępowanie mandatowe grozić może podatnikowi, który nie składa deklaracji podatkowej w terminie, nie płaci należnych podatków, nie potwierdza dokonywanej sprzedaży paragonem lub w ogóle nie ewidencjonuje jej na kasie fiskalnej.
Postępowanie mandatowe grozić może podatnikowi, który nie składa deklaracji podatkowej w terminie, nie płaci należnych podatków, nie potwierdza dokonywanej sprzedaży paragonem lub w ogóle nie ewidencjonuje jej na kasie fiskalnej. Archiwum
Wniosek o uchylenie składa się w ciągu siedmiu dni po przyjęciu mandatu.

Ukarany podatnik musi udać się w tym celu z wnioskiem do sądu rejonowego.

Postępowanie mandatowe grozić może podatnikowi, który nie składa deklaracji podatkowej w terminie, nie płaci należnych podatków, nie potwierdza dokonywanej sprzedaży paragonem lub w ogóle nie ewidencjonuje jej na kasie fiskalnej. Aktualna maksymalna wysokość mandatu to 3360 zł.

Kiedy mandat staje się prawomocny?

Nawet jednak po przyjęciu mandatu od upoważnionego pracownika urzędu skarbowego, inspektora kontroli skarbowej czy upoważnionego funkcjonariusza celnego, podatnik może wystąpić o jego uchylenie. Warto podkreślić, że "anulowaniu" podlega jedynie prawomocny mandat karny. Mandat karny gotówkowy staje się prawomocny z chwilą uiszczenia grzywny, a kredytowany - z momentem pokwitowania jego odbioru. Sąd, uchylając mandat karny, nakazuje podmiotowi, na rachunek którego pobrano grzywnę, niezwłoczny zwrot uiszczonej kwoty.

Sąd uchyli na nasz wniosek

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny, jeśli karę grzywny nałożono za czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego. Uchylenie nastąpi na wniosek ukaranego, który ma na to 7 dni od daty przyjęcia mandatu. Z wnioskiem trzeba się udać do sądu rejonowego, na którego obszarze działania została nałożona grzywna. Zanim sąd wyda rozstrzygnięcie w sprawie uchylenia mandatu karnego, ma prawo zarządzić przeprowadzenie czynności mających na celu sprawdzenie podstaw do uchylenia takiego mandatu.

Kiedy mandatu nie można uchylić?

Wizyty w sądzie mogą oszczędzić sobie podatnicy, których zarzucany w postępowaniu mandatowym czyn wyczerpuje znamiona przestępstwa skarbowego, przestępstwa lub wykroczenia. W takich okolicznościach kwota uiszczona tytułem grzywny służy jako zabezpieczenie. Zatrzymuje się ją do zakończenia postępowania jako zabezpieczenie majątkowe grożących sprawcy kar, środków karnych, innych środków oraz kosztów postępowania.
 

Źródło: Katarzyna Miazek, Katarzyna Więsik, Tax Care

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
majkot
Tylko gdzie jakiekolwiek ulgi dla firm, gdzie jakakolwiek forma poprawy standardów działalności gospodarczej w Polsce? Żyjemy niestety w chorym kraju. Kiedy po raz ostatni zrobiono cokolwiek dla poprawy systemu? Koszty tylko i wyłącznie coraz wyższe... Od roku działam w UK, ale mam przedstawicielstwo w Polsce. Zgodnie ze schematem Pawła Kurnika udało się oszczędzić prawie 15 tysięcy. U nich kwota wolna to 40k, ZUS jest dwa razy niższy, do tego zwalniają nawet 180k dywidendy z podatku! W Polsce o czymś takim możemy sobie pomarzyć!
k
krzysiek
Lepiej nie rozmawiajmy o Urzędach Skarbowych...Państwo w państwie ...
k
kakus
Polska to dopiero kraj ;-) Od 2 lat mam spółkę w UK i przedstawicielstwo w Polsce. Cóż, to całkowicie inne realia biznesowe. Wybrażacie sobie, że na schemacie Pawła Kurnika mam rocznie 15 tysięcy mniej kosztów? Część idzie na rozwój firmy, część zostaje w kieszeni. Co jeszcze lepsze - po kilku latach działalności w UK, mam wyższą emeryturę, niż po 40 latach w Polsce. A w UK mam ten ZUS dwa razy niższy ;-0
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu