Jak upowszechniać praktyki ekologiczne. Konkurs z nagrodami dla przedsiębiorców i studentów

Zbigniew Biskupski AIP
Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Polacy są bardzo pozytywnie nastawieni do ekologii; niemal każdy chce być proekologiczny. Niestety, wiedza o działaniach wspierających ekologię często zaczyna się i kończy na segregacji śmieci. A już gospodarka obiegu zamkniętego to nawet dla wielu przedsiębiorców niemal czarna magia. A to ten sposób prowadzenia biznesu jest kluczowy dla przyszłości świata... Przedsiębiorcy lub studenci, którzy potrafią upowszechniać dobre praktyki gospodarki obiegu zamkniętego mogą wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Polacy starają się żyć ekologicznie. Nie są jednak świadomi zasad gospodarki cyrkularnej - trzy czwarte z nas nigdy o niej nie słyszało – tak wynika z badania "Stan wiedzy Polaków nt. gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ)".

Tymczasem gospodarka obiegu zamkniętego to obecnie najbardziej realna koncepcja, która nie tylko ochroni nas przed degradacją ekosystemu, ale przede wszystkim przedefiniuje postrzeganie potrzeb w świecie przesyconym produktami.

Jak wynika z badania Stena Recycling, podstawowe proekologiczne działania cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Najwięcej osób segreguje odpady (74 proc.) oraz oszczędza energię w domu lub miejscu pracy (71 proc.). Większość z nas oszczędza również wodę (68 proc.) oraz robiąc przemyślane zakupy, zwraca uwagę, aby nie marnować jedzenia (67 proc.). Ponad połowa Polaków minimalizuje liczbę odpadów używając produkty wielokrotnego użytku (54 proc.) lub unikając korzystania
z jednorazowych reklamówek w trakcie zakupów (52 proc.).

Jednak część proekologicznych zachowań, ważnych ze względu na wdrażanie GOZ w Polsce, wciąż podejmowana jest dużo rzadziej. Tylko 28 proc. badanych wybiera produkty przyjazne środowisku lub w opakowaniach pochodzących z recyklingu.

Najmniej osób (18 proc.) świadomie wybiera usługi lub produkty firm odpowiedzialnych społecznie, czyli kierujących się nie tylko korzyściami ekonomicznymi, ale także, podejmujących działania na rzecz ekologii, społeczeństwa czy wolontariatu pracowniczego.

Badanie wskazało w jakim stopniu postawy proekologiczne Polaków przekładają się na ich świadomość wdrażania w Polsce zasad gospodarki cyrkularnej. Prawie trzech na czterech ankietowanych w ogóle nie zetknęło się z pojęciem GOZ – ponad 40 proc. nigdy o nim nie słyszało, a aż 30 proc. nie wie czy je zna.

Spośród Polaków, którzy słyszeli o GOZ (29 proc.) najwięcej osób kojarzy ten termin głównie z kwestiami środowiskowymi: możliwością zmniejszenia liczby wysypisk i odpadów (57 proc.) oraz ogólną poprawą stanu środowiska naturalnego (49 proc.). Najmniej badanych wspomniało o GOZ w kontekście nowych uregulowań prawnych UE (24 proc.), ekologicznego projektowania produktów (28 proc.) oraz CSR (29 proc.).

Działania składające się na ekologiczny portret Polaków oraz ich poziom wiedzy na temat GOZ są ze sobą ściśle powiązane. Mamy duży potencjał oraz jesteśmy gotowi do aktywności na rzecz środowiska. Jednak wciąż zbyt rzadko zwracamy uwagę na społeczną odpowiedzialność firm, a także na to czy opakowania kupowanych przez nas produktów pochodzą z recyklingu. Również niewiele osób słyszało o GOZ w kontekście ekologicznego projektowania. Tymczasem do wdrożenia gospodarki cyrkularnej niezbędna jest wysoka świadomość konsumentów we wspomnianych obszarach. Ważna jest również nasza współpraca z przedsiębiorcami oraz wzajemne motywowanie się do pozytywnych zmian.

Konkurs Stena Circular Economy Award

- Dostrzegając potrzebę promowania idei GOZ zdecydowaliśmy się stworzyć innowacyjną platformę wymiany doświadczeń i pomysłów, powołując konkurs Stena Circular Economy Award. Chcemy zachęcać firmy do prezentowania swoich już wdrożonych dobrych praktyk oraz planów w kierunku GOZ. Do konkursu zapraszamy również studentów, których pasja i kreatywność z pewnością pozwolą zaproponować kolejne efektywne rozwiązania z zakresu ekonomii cyrkularnej – wyjaśnia Piotr Bruździak, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Stena Recycling.

Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest skierowany do firm i studentów. W konkursie przewidziano trzy kategorie: dla przedsiębiorców, którzy wdrożyli praktyki z obszaru GOZ; dla przedsiębiorców, którzy podejmują działania na rzecz promocji idei GOZ; dla studentów, którzy zaproponują sposób wdrożenia zasad GOZ.

Nabór zgłoszeń do konkursu będzie trwał od 2 października do 15 grudnia. Wyłonieni przedsiębiorcy, niezależnie od kategorii, w ramach nagrody będą mieli możliwość wybrania z oferty Stena Recycling usługi środowiskowej lub szkoleniowej, wśród których wymienić można m.in. audyt środowiskowy, plan ekoedukacji czy szkolenie z zakresu transportu odpadów niebezpiecznych. Szczegółowa lista nagród dla firm stanowi załącznik do Regulaminu. Wyróżniony student lub grupa studentów wygrają notebooki oraz grant w wysokości 10 000 zł na realizację projektu edukacyjnego z obszaru GOZ.
Więcej informacji oraz Regulamin konkursu na stronie: www.stenarecycling.pl/stena-circular-economy-award

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu