Jaka pomoc da pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm wg ustaw tarczy antykryzysowej

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
O godz. 6.30 w sobotę zakończyły się sejmowe głosowania ws. trzech ustaw z tzw. rządowej tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa w Polsce. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby na etacie, zleceniu, samozatrudnieni i mikrofirmy mocą uchwalonego prawa?
O godz. 6.30 w sobotę zakończyły się sejmowe głosowania ws. trzech ustaw z tzw. rządowej tarczy antykryzysowej, która ma złagodzić gospodarcze skutki koronawirusa w Polsce. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby na etacie, zleceniu, samozatrudnieni i mikrofirmy mocą uchwalonego prawa? Andrzej Banaś / Polska Press
Dopłaty za przestój lub skrócony czas pracy – dla pracowników, postojowe czyli stała kwota zwolniona z podatku i nieoskładkowana dla zatrudnionych na umowach zlecenia, o dzieło i samozatrudnionych. Ponadto zwolnienie ze składek ZUS wszystkich pracowników w firmach zatrudniających do dziewięciu osób oraz samozatrudnionych. Takie rozwiązania ustanawiają ustawy zwane Tarczą Antykryzysową uchwalone rano w sobotę 28 marca przez Sejm. Mają one pomóc firmom i osobom przez nie zatrudnianym przetrwać kryzys gospodarczy wywołany przez pandemię koronawirusa.

Pierwsza część pakietu, który ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii koronawirusa, weszła w życie 31 marca 2020 r., a kolejna – 18 kwietnia. Toczą się prace nad kolejnymi rozwiązaniami.

Tarcza Antykryzysowa I

Pakiet zwiera wiele rozwiązań, które mają pomóc firmom przetrwać i wyjść z Kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Co oczywiste, najpowszechniejsze zainteresowanie wzbudzają rozwiązania dotyczące płac, wynagrodzeń czy dochodów osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. I wyłącznie na tym zagadnieniu skupiamy się w tym artykule.

Dofinansowanie zatrudnienia

Pomoc ze środków FGŚP przysługuje przedsiębiorcy w okresie wprowadzonego przez przedsiębiorcę przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu, w przypadku spadku obrotów gospodarczych:
•nie mniej niż o 15 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu 2 kolejnych miesięcy w okresie po 01.01.2020 r., do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego w następstwie wystąpienia COVID 19,
lub
•nie mniej niż o 25 proc., obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanego miesiąca w okresie po 01.01.2020 r., w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego.

Najnowsze - by przeczytać, Kliknij!:

Ile dla pracownika
W związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa, pracownikowi objętemu przestojem ekonomicznym pracodawca wypłaca wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Ile dla pracodawcy
Dzięki środkom z FGŚP pracodawca otrzyma dofinansowanie do wynagrodzenia w okresie przestoju w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń, czyli 1 533,09 zł, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.Skrócenie czasu pracy
Przedsiębiorca, który obniżył wymiar czasu pracy w związku ze spadkiem obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia koronawirusa, może obniżyć wymiar czasu pracy pracownika o 20 proc., nie więcej niż do 0,5 etatu, z zastrzeżeniem, że wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę, z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.
Przy tak obniżonym wymiarze czasu pracy Fundusz dofinansuje maksymalnie do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego plus składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy od przyznanych świadczeń. tj. 2 452,27 zł.
Oba świadczenia przysługiwać będą przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od dnia złożenia wniosku o wypłatę świadczeń.
Rada Ministrów może, w celu przeciwdziałania skutkom gospodarczym COVID-19, w drodze rozporządzenia, przedłużyć ten okres, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii oraz skutki nimi wywołane.
Wnioski mogą być składane elektronicznie, do dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy.

Z ostatniej chwili:

Postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych

Wypłata przez ZUS świadczenia postojowego w związku z przestojem spowodowanym epidemią koronawirusa.
Świadczenie co do zasady wynosi 2080 zł (80 proc. minimalnego wynagrodzenia) i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane.
W przypadku zleceniobiorców, których przychód z umów cywilnoprawnych nie przekracza 1300 zł miesięcznie (50 proc. minimalnego wynagrodzenia), świadczenie postojowe wynosi sumę wynagrodzeń z tytułu umów cywilnoprawnych.
Z kolei samozatrudnieni rozliczający się w formie karty podatkowej otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.
Warunkiem uzyskania świadczenia jest to, aby przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 15 681 zł (3-krotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia na 2020 r.).

31 marca, po zakończeniu prac parlamentarnych, prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw wprowadzających szereg udogodnień dla osób samozatrudnionych, mikrofirm oraz zleceniobiorców, dziełobiorców i osób z umowami agencyjnymi.  Oto lista najważniejszych zmian w przepisach.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeni...

Poza tym rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy musi nastąpić przed 1 lutego br.
W przypadku osób samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Nie trzeba zawieszać działalności, ale świadczenie przysługuje także samozatrudnionym, którzy zawiesili ją po 31 stycznia br.
Wnioski o wypłatę postojowego będzie przyjmował ZUS.

Kliknij, przeczytaj-skorzystaj!:

Samozatrudnieni – osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą

Otrzymają postojowe na warunkach jak wyżej.
Ponadto państwo przejmie za takiego przedsiębiorcą na trzy miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek do ZUS .
Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł (300 proc. przeciętnego wynagrodzenia), którzy opłacają składki tylko za siebie.
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP.
Przedsiębiorcy-samozatrudnieni zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Zwolnienie mikrofirm do dziewięciu osób ze składek do ZUS przez 3 miesiące

Państwo przejmie na trzy miesiące (za marzec, kwiecień i maj br.) pokrycie składek do ZUS od mikrofirm zatrudniających do 9 osób, założonych przed 1 lutego br.
Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby.
Zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP.
Zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowają prawo do świadczeń zdrowotnych i z ubezpieczeń społecznych za okres zwolnienia ze składek.

Tarcza 2.0

  • Przewiduje m.in.:
  • zwolnienie ze składek do ZUS na trzy miesiące (marzec–maj) obejmujące:
  • mikrofirmy, które zgłaszają do ubezpieczeń do 9 osób,
  • samozatrudnionych z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie,
  • spółdzielnie socjalne,
  • osoby duchowne;
  • zwolnienie z połowy składek do ZUS na trzy miesiące (marzec–maj) obejmujące małe firmy, które zgłaszają do ubezpieczeń od 10 do 49 osób;
  • świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia oraz dla osób samozatrudnionych; przysługuje nie więcej niż trzykrotna wypłata świadczenia; dla samozatrudnionych na karcie podatkowej świadczenie wyniesie 1300 zł, zaś dla zleceniobiorców, których suma przychodów z umów cywilnoprawnych jest niższa od 1300 zł, wyniesie ono kwotę utraconych przychodów;
  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach.

Najnowsze - by przeczytać, Kliknij!:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Jaka pomoc da pracowników, zleceniobiorców, samozatrudnionych i małych firm wg ustaw tarczy antykryzysowej - Strefa Biznesu

Komentarze 113

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Magda Gruber

Wszystkie informacje są na stronie PFR i naprawdę są konkretnie i dokladnie przygotowane. A dodatkowo działa ich infolinia 0 800 800 120 gdzie tez mozna dzwonić i poprosić o pomoc

K
Klaudynka

Dzięki tarczy wiele firm ochronie miejsca pracy. To jest najważniejszy dzisiaj czynnik. W Polsce póki co to najbardziej rozwinięta pomoc.Ważne aby z tej pomocy skorzystało jak najwięcej firm.

J
Justa33

Najlepiej wejść na stronę albo zadzwonić na ich infolinię PFR: 0 800 800 120 Tam wszystko nam powiedzą. To ważne aby wszyscy skorzystali ,którzy mają do tego prawo ,wtedy uchroni się więcej miejsc pracy, a to jest teraz sprawa priorytetowa.

M
Maciej Chojnacki

Ja dostałem dzisiaj przelew za pracę 1600zl czyli poniżej najniższej krajowej A miała być pewna najniższa krajowa. TARCZA jaka tarcza KLAMSTWO I OSZUSTWO.

P
P.

Jestem załamany. Dla emerytów na dodatkową emeryturę jest kasa, na 500 , nawet dla bardzo bogatych ludzi jest kasa, dla przedsiębiorców, co wałki kręcą jest kasa, tylko dla umierających z głodu pracowników nie ma kasy, chociaż to oni z własnych podatków utrzymywali cały ten burdel. Czy można zaskarżyć państwo polskie i rząd o eutanazję własnych obywateli, bo za marzec dostałem zero kasy, za kwiecień zero kasy, zwrotu podatku nie ma, tu już nie chodzi o moje opłaty, ale o zwykłe jedzenie i środki czystości, a to nie może przecież czekać.

D
Dzban

Żadnych pieniążków nie będzie. Po prostu - brak gotówki. Właśnie skończyły się zapasy banknotów 100-złotowych. Inna sprawa, że wpływy z podatków zmniejszyły się o kilka miliardów złotych. Z pustego i Duda nie naleje.

G
Gość
22 kwietnia, 18:40, Gość:

Witam, 2/3 kwietnia wysłano wniosek o wypłatę postojowego(umowa zlecenie). Dzownilem do Zusu, wiem ze wniosek zarejestrowano.Do dziś żaden przelew nie wpłynął. Czy ktoś również wysyłał tam wcześnie wniosek a nie dostał żadnych pieniędzy?

ja wysłałam wnisoek 6 kwietnia i do tj pory nie otrzymałam odpowiedzi i pieniedzy. Wniosek na pewno zarejestrowano.

G
Gość

W ustawach o tarczy występuje bardzo cwane określenie "możesz dostać jak spełnisz warunki".Zapomnieli dodać że dostaną tylko Ci którzy spełnią warunki i jeszcze starczy dla nich pieniędzy,Czyli to jest fikcja ,loteria.Jak starczy to dostaniesz,jak nie to masz pecha..Kryteria nie są kto pierwszy złoży wniosek to dostanie,tylko komu pierwszemu rozpatrzą pozytywnie wniosek ten dostanie.Dlatego umiesz liczyć ,licz na siebie.Ja wręczam 13 pracownikom wypowiedzenia,i to faktycznie,może pomoże firmie przetrwać.Jakbym liczył na dopłaty ,ogłosiłbym szybko upadłość

b
bbb

Dokładnie ja też nie zna nikogo komu by zostały wypłacone pieniądze powiem więcej już widnieje za marzec zaległość na minus ciekawe prawda a może to po prostu ściema i ludzie będą za 3 miesiące mieli już zajęcia komorniczo skarbowe to ma być pomoc *%#)!

G
Gość
9 kwietnia, 9:48, Gość:

Co mam zrobić i na jaka pomoc moge liczyc o ile wogole w sytuacji gdy pracuje na etacie za smieszne pieniadze i dodatkowo prowadze działalnosc gospodarcza , ktora teraz generuje tylko koszty i zjada mi wynagrodzenie ale chciałbym to przetrwac , czy mi sie nalezy jakas pomoc?

Też właśnie chciałabym się tego dowiedzieć ponieważ nigdzie nic nie ma na temat pracy na etacie i posiadania działalności gospodarczej. Co w takim wypadku nam się należy.

G
Gość

Witam. Czy osoba która jest zatrudniona na stałe na etacie, a posiadająca dodatkowo jednoosobową działalność gospodarczą dostanie te 2000 zlotych z tarczy?

G
Gość

Witam, 2/3 kwietnia wysłano wniosek o wypłatę postojowego(umowa zlecenie). Dzownilem do Zusu, wiem ze wniosek zarejestrowano.Do dziś żaden przelew nie wpłynął. Czy ktoś również wysyłał tam wcześnie wniosek a nie dostał żadnych pieniędzy?

G
Gość
31 marca, 9:12, Gość:

Na 13 emerytury jest kasa, na 500 jest kasa, nawet dla bardzo bogatych ludzi. Szkoda, że nie ma jej dla tych, którzy od kilkunastu lat pracują na umowę zlecenie, wbrew prawu pracy, przy absolutnej bierności PIP i państwa. Co to jest za zapis - jednorazowy datek w wysokości 2000 zł. brutto, jak mi zostało w kieszeni 230 zł. Nie mam nic, żadnych oszczędności, pieniędzy na jedzenie, na rachunki itp. Jestem osobą samotną, bez żadnego wsparcia. Z czego mam żyć? Umowy w pracy podpisuję już 17 lat, co pół roku. PIP nie reaguje, pracodawca śmieje mi się w twarz. Państwo polskie przez swoje milczenie niszczy własnych obywateli.

13 kwietnia, 12:43, Gość:

dlaczego pracujesz na umowie zleceniu tyle lat ?? bezmyslnosc , trzeba szukac stalej pracy albo samej odkladac na emueryture

13 kwietnia, 20:09, Gość:

Umowa o pracę najniższa krajowa 1500 zł do ręki postojowego

Zasiłek opiekuńczy 1400 zł

A umowa zlecenie 2080 zł

G
Gość
31 marca, 9:12, Gość:

Na 13 emerytury jest kasa, na 500 jest kasa, nawet dla bardzo bogatych ludzi. Szkoda, że nie ma jej dla tych, którzy od kilkunastu lat pracują na umowę zlecenie, wbrew prawu pracy, przy absolutnej bierności PIP i państwa. Co to jest za zapis - jednorazowy datek w wysokości 2000 zł. brutto, jak mi zostało w kieszeni 230 zł. Nie mam nic, żadnych oszczędności, pieniędzy na jedzenie, na rachunki itp. Jestem osobą samotną, bez żadnego wsparcia. Z czego mam żyć? Umowy w pracy podpisuję już 17 lat, co pół roku. PIP nie reaguje, pracodawca śmieje mi się w twarz. Państwo polskie przez swoje milczenie niszczy własnych obywateli.

13 kwietnia, 12:43, Gość:

dlaczego pracujesz na umowie zleceniu tyle lat ?? bezmyslnosc , trzeba szukac stalej pracy albo samej odkladac na emueryture

Umowa o pracę najniższa krajowa 1500 zł do ręki postojowego

Zasiłek opiekuńczy 1400 zł

G
Gość
26 marca, 12:06, Gość:

A co z osobami co założyli firmę 3 luty im się nic nie należy

26 marca, 12:17, Gość:

Można wystąpić o zasiłek, można zarejestrować się w urzędzie dla osób bezrobotnych, można zawiesić działalność.

Czego by pan jeszcze oczekiwał?

Tarcza wszystko zawiera.

Ci co ta ustawę uchwalili to nie myśleli ludzi podzielili na lepszych i gorszych. Ci co pracowali na umowę zlecenie a podpisali umowę po 1lutym nie zasługują na pomoc od państwa a na wybory w maju muszą iść. Widać że dla władzy liczą się tylko wybory a nie obywatel który w tym momencie nie ma za co zyc

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu