Jakie zapasy warto zrobić, jeśli zabraknie prądu? Jak przygotować się na blackout? Te rzeczy mogą się przydać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
W Niemczech część obywateli obawia się, że nastąpi brak dostaw prądu.
W Niemczech część obywateli obawia się, że nastąpi brak dostaw prądu. unsplash
Blackout, czyli awaria zasilania nie była niczym nadzwyczajnym w Polsce lat 90. XX wieku. Na wsiach dłuższe przerwy w dostawie prądu były codziennością, a mieszkańcy byli do tego przyzwyczajeni. Zmieniło się to z biegiem lat. Energetyka rozwinęła się, a prąd jest coraz rzadziej wyłączany. Dziś nie każdy jest gotowy na blackout. Jak się do niego przygotować? Podajemy listę rzeczy, które mogą się przydać.

W Niemczech część obywateli obawia się, że nastąpi brak dostaw prądu. Co można zrobić w takiej sytuacji? Z tego powodu Federalny Urząd Ochrony Cywilnej i Pomocy w Sytuacjach Klęsk Żywiołowych przygotował specjalna listę rzeczy, które mogą się przydać w takiej sytuacji. Urząd zaleca, by przygotować żywność na 10 dni, w tym także dla zwierząt domowych.

Blackout? Te produkty spożywcze warto mieć w domu

W pierwszej kolejności urząd zaleca niemieckim obywatelom, żeby wyposażyli się w wodę nadającą się do spożycia oraz inne napoje do dłuższym terminem przydatności. Powinno być to 20 litrów na jedna osobę.

Zaleca się również zgromadzenie artykułów sypkich, takich jak ryż, czy makaron. Razem z innymi produktami zbożowymi i chlebem powinny wynieść 3,5 kg. Zgromadzone warzywa (4,5kg) powinny nadawać się do przechowywania w dłuższym czasie (takie jak seler, fasola, marchew). Tak samo będzie z owocami i orzechami, przetworami w słoikach, i produktach w puszkach, które urząd zaleca zgromadzić co najmniej 2,5 kg. To podobna masa, jak z produktami mlecznymi.

Powinniśmy także zgromadzić konserwy mięsne i rybne oraz jaja o wadze 1,5 kg, a tłuszcze i oleje - 0,357 kg. Przydatne mogą okazać się również: cukier, słodziki, dżemy lub na co dzień stosowane przyprawy lub dania gotowe.

Awaria prądu? Co warto mieć w domu?

Bez prądu możemy mieć także problem z oświetleniem drogi, a zimą szybciej zapada zmrok. Przydadzą się świece, latarki i inne solarne sprzęty, lampy kempingowe, zapasowe baterie lub power banki do laptopa i telefonu. Ponieważ bez prądu mogą nie działać bankomaty i płatności bezgotówkowe warto mieć także zapas gotówki.

Przydatne będzie również radio zasilane bateriami. Dzięki temu można mieć kontakt i być na bieżąco z mediami, informacjami i komunikatami kiedy przywrócone zostanie ponownie zasilnie.

Blackout w Polsce? Takie porady ma Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, jaki zestaw powinniśmy przechowywać w łatwo dostępnym miejscu na wypadek, np. awarii zasilania i braku prądu przez dłuższy czas, np. kilka dni. Na takiej liście powinny znaleźć się:

  • latarka, świece
  • apteczka z lekami
  • przenośna ładowarka, powerbank
  • zapas jedzenia, którego przechowywanie i przygotowanie nie wymaga prądu

Kilkudniowe blackouty zdarzały się w Polsce jeszcze w latach dziewięćdziesiątych. Z czasem nieprzerwane dostawy prądu stały się codziennością w Polsce i nie każdy jest obecnie na nie przygotowany. Do tego doszły zmiany związane z tym, że jeszcze więcej urządzeń jest dziś zasilanych prądem, a także pojawiła się możliwość pracy zdalnej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu