Jakim powietrzem oddychają dzisiaj mieszkańcy województwa dolnośląskiego? Jakość powietrza można sprawdzić na mapie w aplikacji

Justyna Madan
Jednym z miast, w którym znajdują się czujniki Krajowego Indeksu Powietrza jest Wrocław
Jednym z miast, w którym znajdują się czujniki Krajowego Indeksu Powietrza jest Wrocław 123rf
Słaba jakość powietrza to problem wielu miejsc na całym świecie. Wymiana tzw. „kopciuchów” czy zmiana auta spalinowego na elektryczny to tylko niektóre z rozwiązań, które pomagają oczyścić powietrze. A żeby świadomość, jakim powietrzem oddychamy rosła jeszcze bardziej, Fundacja Krajowy Indeks Powietrza obrała za cel stworzenie rzetelnego systemu do informowania społeczeństwa o jakości powietrza. Na czym to polega i jak można się zaangażować? W tych miastach województwa dolnośląskiego już są czujniki, a będzie ich jeszcze więcej.

Fundacja Krajowy Indeks Powietrza promuje ideę wspólnej odpowiedzialności za świat, który nas otacza, za naturę, za powietrze, którym oddychamy.

- Chcemy włączyć w nasze projekty jak najwięcej osób, którym jakość naszego życia i dostęp do rzetelnej informacji na temat zagrożeń nie jest obojętna. Nasze działania służą promowaniu miejsc, w których oddycha się zdrowym powietrzem – informuje fundacja.

Kliknij w zdjęcie poniżej i sprawdź na mapie jakość powietrza:
maturahistoria

Obecnie jakość powietrza w województwie dolnośląskim można sprawdzić w tych miastach:

Dzierżoniów,
Jelenia Góra,
Kłodzko,
Legnica,
Nowa Ruda,
Oława,
Trzebnica,
Wałbrzych,
Wrocław.

Jak widać, w poniedziałek 20 czerwca powietrze jest tam dobre albo bardzo dobre można więc spokojnie wyjść na spacer i cieszyć się piękną pogodą.

Krajowy Indeks Powietrza – na czym to polega?

System do pomiaru jakości powietrza, który fundacja opracowała, pełni nie tylko funkcję informacyjną, ale również funkcję ostrzegawczą. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wpływa negatywnie na zdrowie, a dzięki informacji, jakiej jakości powietrze jest danego dnia w naszej okolicy, będziemy mogli ograniczyć przemieszczanie się po mieście, jeśli mamy taką możliwość.

- Aplikacja Krajowy Indeks Powietrza jest darmowa i każdy użytkownik może sprawdzić na naszej mapie jakość powietrza w miejscach, w których znajdują się stacje referencyjne GIOŚ bądź nasze urządzenia – tłumaczy Rafał Roszuk z Fundacji Krajowy Indeks Powietrza.

Dodaje również, że urządzenia te nie mierzą tylko pyłów zawieszonych, ale dokonują pomiarów również kilku związków:

  • CO – tlenek węgla,
  • CO2 – dwutlenek węgla,
  • NO – tlenek azotu,
  • NO2 – dwutlenek azotu,
  • SO2 – dwutlenek siarki,
  • O3 - ozon,
  • CH2O – aldehyd mrówkowy (metanal),
  • HCN – cyjanowodór.

- Na przełomie czerwca-lipca nasze urządzenia otrzymają certyfikat zgodności pomiarowej względem urządzenia wzorcowego wydane przez akredytowane laboratorium – dodaje Rafał Roszuk.

Każdy może zakupić urządzenie od fundacji i zainstalować je. Fundacja wówczas naniesie punkt pomiarowy na mapę Krajowego Indeksu Powietrza. Już teraz można sprawdzić na mapie jakość powietrza w wielu miejscowościach. Na przykład w poniedziałek, 6 czerwca powietrze w Radzyniu Podlaskim, Wągrowcu, Gorzowie Wielkopolskim czy Dąbrówce było bardzo dobre. W Łodzi czy Ciechocinku natomiast umiarkowane, w Pszczynie dostateczne, a ekosłupek w Politechnice Krakowskiej wskazywał tego dnia złą jakość powietrza.

System się rozwija, aby świadomość o powietrzu była większa

Fundacja dostarcza również urządzenia mobilne do straży miejskich w celu namierzenia trucicieli. Urządzenie mocuje się na dachu pojazdu bądź na specjalistycznej platformie mobilnej. Z uwagi na fakt, że radiowozy straży miejskich jeżdżą non stop po mieście, urządzenie mobilne rejestruje jakość powietrza podczas służby.

- Najwięcej zanieczyszczeń powietrza powstaje podczas sezonu grzewczego najczęściej w wyniku nieumiejętnego spalania węgla lub mokrego drzewa bądź w wyniku spalania odpadów. Najgorzej jest w województwach śląskim i małopolskim. Dużym problemem są zanieczyszczenia pochodzące z ruchu pojazdów (pyły zawieszone,NO,NO2,CO,O3) – tłumaczy Rafał Roszuk.

Czas na nowy telefon? Skorzystaj z okazji

Materiały promocyjne partnera

Projekty Krajowego Indeksu Powietrza

Jakość powietrza można sprawdzić dzięki kilku projektom fundacji. Wśród nich są:

  • Mobilna stacja - która w oparciu o dane meteorologiczne i możliwość dokonania pomiarów w dowolnych miejscach określa obszar emitujący zanieczyszczenia.
  • Teledetekcja – dzięki której można identyfikować wszelkie związki wydobywające się z kominów, wykrywane są wszelkie nieszczelności i wyziewy w zakładach przemysłowych, spalarniach, kotłowniach, ciepłowniach itp.
  • Ekosłupek – na mapę KIP nanoszone są wyniki przekazywane z ekosłupków, które służą do pomiaru pyłów i związków oraz sygnalizowania stanu jakości powietrza za pomocą koloru światła.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu