Nowa stacja tankowania sprężonego gazu ziemnego – kolejny krok w rozwoju ekologicznego transportu miejskiego

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Opracowanie:
PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen uruchomił 40. stację tankowania CNG.
PGNiG Obrót Detaliczny z Grupy Orlen uruchomił 40. stację tankowania CNG. Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku została otwarta nowa stacja tankowania sprężonym gazem ziemnym (CNG) przez PGNiG Obrót Detaliczny, część Grupy Orlen. To już 40. taka placówka w Polsce, przeznaczona głównie dla pojazdów komunalnych i ciężarowych. Nowa stacja ma na celu wspieranie zrównoważonego transportu i poprawę jakości powietrza w regionie.

Spis treści

Nowa stacja tankowania CNG otwarta w Białymstoku

W Białymstoku powstała nowa stacja tankowania CNG, która ma na celu obsługę autobusów miejskich, pojazdów komunalnych oraz ciężarowych. Jest to część większego projektu inwestycyjnego realizowanego przez Polską Spółkę Gazownictwa (PSG). Zgodnie z przepisami o elektromobilności i paliwach alternatywnych, PSG jako operator systemu dystrybucyjnego została zobowiązana do budowy 23 takich stacji w całym kraju, a ich operatorem jest PGNiG Obrót Detaliczny.

Nowa placówka przy ul. ks. Stanisława Suchowolca 14 w Białymstoku to pierwszy ogólnodostępny punkt tankowania CNG w tym mieście. Stacja jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 16.

Głównymi odbiorcami są przedsiębiorstwa z branży logistycznej, transportowej i komunalnej, ale ze stacji mogą korzystać wszyscy posiadacze pojazdów napędzanych CNG – poinformował PGNiG Obrót Detaliczny.

Znaczenie nowej inwestycji dla regionu i środowiska

Dyrektor biura sprzedaży w departamencie CNG i LNG PGNiG Obrót Detaliczny, Paweł Wenerski, podkreślił znaczenie nowej inwestycji.

– Otwarcie stacji CNG w Białymstoku stanowi ważny krok w wypełnieniu istniejącej luki na mapie Polski i bardzo liczę na to, że inwestycja pozytywnie wpłynie na poprawę jakości powietrza w regionie – powiedział Paweł Wenerski.

Zwrócił również uwagę na rosnące wymagania miast dotyczące niskoemisyjnych flot pojazdów.

Jako lider na rynku gazu, PGNiG Obrót Detaliczny konsekwentnie promuje zrównoważone rozwiązania i realizuje cele ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Pojazdy napędzane CNG mogą poruszać się po Strefach Czystego Transportu, co jest coraz bardziej popularne w polskich miastach.

Zrównoważony rozwój i przyszłość terenów zurbanizowanych

PGNiG Obrót Detaliczny podkreśla, że pojazdy napędzane CNG są niskoemisyjne, co oznacza ograniczenie emisji dwutlenku węgla, tlenków azotu i pyłu zawieszonego oraz redukcję poziomu hałasu. To ma szczególne znaczenie w terenach zurbanizowanych. W Polsce z CNG korzystają m.in. firmy kurierskie, pojazdy komunalne oraz nowoczesne autobusy gazowe.

Grupa Orlen, do której należy PGNiG Obrót Detaliczny, to multienergetyczny koncern z rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie oraz siecią stacji paliw w kilku krajach europejskich. Orlen rozwija również segment wydobywczy ropy i gazu, petrochemiczny oraz energetyczny, w tym z odnawialnych źródeł energii. Planuje także rozwój energetyki jądrowej opartej o małe, modułowe reaktory SMR.

Na początku stycznia Orlen ogłosił nową strategię do 2035 roku, zakładającą m.in. zwiększenie wydobycia gazu ziemnego do 12 mld metrów sześciennych rocznie, z czego 4 mld metrów sześciennych ma pochodzić z polskich złóż.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu