Już tylko w dwóch województwach bezrobocie jest dwucyfrowe!

Zbigniew Biskupski AIP
Filip Kowalkowski/Polska Press
Stopa bezrobocia 2017 w lipcu wyliczona dla całej Polski przez Główny Urząd Statystyczny wyniosła tylko 7,1 proc. Rekordowo niskie bezrobocie to przede wszystkim efekt nowych miejsc pracy. Co ważne stopa bezrobocia obniża się także w województwach, w których przez lata brakowało pracy dla całych grup Polaków.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował w piątek 25 sierpnia o stopie bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lipcu 2017 roku. Poza tym, że jest ona rekordowo niska, GUS odnotował wiele innych korzystnych zjawisk na rynku pracy.

Rekordowo niska stopa bezrobocia w Polsce

Województwo podkarpackie dołączyło w lipcu do grona regionów, w których stopa bezrobocia rejestrowanego w 2017 roku jest jednocyfrowa.
Dotychczas nie udało się to tylko dwóm województwom: warmińsko-mazurskiemu oraz kujawsko-pomorskiemu. W pierwszym z wymienionych stopa bezrobocia wynosi wciąż 12 proc. i jest rekordowo wysoka w skali kraju; dość zauważyć, że prawie trzykrotnie wyższa niż w Wielkopolsce. Natomiast województwo kujawsko-pomorskie jest o krok od awansu do grona regionów o jednocyfrowej stopie bezrobocia; w lipcu GUS wyliczył ją w wysokości 10,4 proc.

Rekordowe spadki stopy bezrobocia

Ale też Warmia i Mazury jest w kręgu regionów, w których w skali ostatnich 12. miesięcy bezrobocie spadało najszybciej - zmniejszyło się tam o 1,9 proc., a w krajowym rekordziście pod tym względem - woj. świętokrzyskim o równo 2 proc. Dla odmiany woj. wielkopolskiej jest tym, w którym dynamika w powyższym okresie była najniższa; stopa bezrobocia spadła tam od lipca 2016 roku o 1 proc.

Bezrobotni dostają pracę

Co prawda w lipcu br. z ewidencji bezrobotnych wykreślono mniej osób niż w czerwcu, a także w lipcu ubiegłego roku - 165,1 tys. osób, ale godne odnotowania jest to, iż niemal połowę wykreślono dlatego, że dotychczas bezrobotni znaleźli pracę. Tak stało się w przypadku 74,3 tys. osób.
Jak in formuje GUS, niższy niż przed rokiem był także udział osób, które utraciły status bezrobotnego w wyniku niepotwierdzenia gotowości do podjęcia pracy oraz osób, które nabyły uprawnienia do świadczenia przedemerytalnego. Zwiększył się natomiast odsetek osób, które rozpoczęły staż lub szkolenie u pracodawców, osób, które dobrowolnie zrezygnowały ze statusu bezrobotnego oraz osób, które nabyły prawa emerytalne lub rentowe.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zecik
dotyczy chyba lepszego sortu ,to dzielko w gazecie to badanie rynku na potrzeby fiskusa by ocenic zabezpieczenie wymyslow typu 500 +i podobnych rozdawnictw lacznie z milionowymi haraczami dla naciagacza z Torunia. moze by redaktor napisal gdzie moze znalezc prace dla +60? . ten ..bany katorzad uwaza ze za 270 zl mozna zaplacic czynsz prad,gaz .tele media.wykupic leki ,odlozyc na awarie ,lub pilny zakup ,bilety itp i zyc caly miesiac.
n
nofff
Wyrejestrowywanie bezrobotnych pod byle pretekstem, proponowanie pracy defacto na czarno przez urzędników pup, ot cały propagandowy sukces i fałszywa statystyka.
Za 90 dni wyrzuceni znów się zarejestrują, ale wtedy się ściemni że to sezon zimowy, budownictwo, rolnictwo etc. I tak w kółko, ot cała przydatność tabunów urzędników z tzw. urzędów pracy.
J
JANEK
Jabys więcej pracował to byś więcej zarabiał. Co za głupie myślenie.
x
xxx
Po co im praca. Pińcet i zasiłki z MOPS wystarczą.
L
Lolek
Jak będą więcej płacić to ludzie będą pracować
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu