Kalendarz dni wolnych od pracy 2020. Święta ustawowo wolne
Święta, które dają prawo do wolnego przypadają w styczniu, w kwietniu, w maju, w czerwcu, w sierpniu, w listopadzie oraz w grudniu. W 2020 r. dni ustawowo wolnych od pracy nie będzie tylko w pięciu miesiącach, tj. w lutym, w marcu, w lipcu, we wrześniu oraz w październiku.
- 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
- 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 12 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
- 13 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (piątek) - Święto Pracy
- 3 maja (niedziela) - Święto Konstytucji 3 Maja
- 31 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 11 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
- 15 sierpnia (sobota) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (niedziela) - Wszystkich Świętych
- 11 listopada (środa) - Święto Niepodległości
- 25 grudnia (piątek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (sobota) - Boże Narodzenie (drugi dzień)
Kalendarz dni wolnych od pracy. Dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę
Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2012 r., w przypadku kiedy święto przypada w sobotę, pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego. Termin dodatkowego dnia wolnego wyznacza pracodawca. Przeważnie firmy wyznaczają dodatkowe wolne na piątek, poprzedzający święto w sobotę.
W 2020 roku pracownicy zyskają dzięki temu dodatkowe 2 dni wolne pracy: 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) oraz 26 grudnia (drugi dzień Bożego Narodzenia). W przypadku świąt wypadających w niedzielę, pracownikowi nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.
Kalendarz dni wolnych od pracy 2020. Kiedy wziąć wolne?
- W całym 2020 roku wypada 13 świąt ustawowo wolnych od pracy, z czego sześć przypada w sobotę lub niedzielę, a siedem świąt wypada w dni robocze. Styczniowe święta już za nami, najbliższe wypadają w kwietniu. 12 kwietnia wypada w niedziele, 13 natomiast będzie dniem wolnym od pracy. To, licząc z sobotą, trzy dni wolnego. Jeśli zależy nam na długim weekendzie, to pozostaje jedynie wziąć kilka dni urlopu przed lub po świętach.
- Oczekiwany przez wielu weekend majowy nie będzie tak długi, jak w roku ubiegłym. Dni wolne przypadają w piątek, 1 maja oraz w niedzielę, 3 maja. To trzy dni wypoczynku. Chcąc odpocząć dłużej, podobnie jak w przypadku świąt Wielkanocnych, trzeba wziąć urlop przed lub po majówce.
- Boże Ciało to święto ruchome, obchodzone zawsze w czwartek. Planując urlop na piątek 12 czerwca, będzie można się cieszyć czterodniowym urlopem.
- 15 sierpnia wypada w sobotę, wobec tego pracownicy będą mieli prawo do dodatkowego dnia wolnego. Odbierając dzień wolny w piątek, będzie można cieszyć się trzydniowym urlopem.
- 1 listopada wypada w niedzielę, wobec czego żaden dodatkowy dzień wolny nie przysługuje pracownikom. 11 listopada to środa, czyli środek tygodnia. Istnieją więc małe szanse na długi weekend. Jeśli jednak posiadasz kilka dni urlopu w zanadrzu, biorąc wolne w czwartek i piątek, będziesz mógł się cieszyć aż pięcioma dniami wolnego.
- Wigilia, 24 grudnia nie jest dniem ustawowo wolnym, aczkolwiek będzie można wtedy odebrać dzień wolny, który będzie przysługiwał za 26 grudnia. 27 grudnia to niedziela, więc świąteczny urlop będzie mógł trwać co najmniej 4 dni.
Niedziele handlowe 2020 - LISTA
- 26 stycznia 2020
- 5 kwietnia 2020
- 26 kwietnia 2020
- 28 czerwca 2020
- 30 sierpnia 2020
- 13 grudnia 2020
- 20 grudnia 2020
