Kantory internetowe pomagają nam płacić niższą ratę kredytu

Redakcja
Grzegorz Galasiński
W przeciągu swoich pięciu lat istnienia, kantory internetowe przyczyniły się do zaoszczędzenia pokaźnych sum przez osoby posiadające kredyty w obcych walutach. Również przedsiębiorcy korzystający z tej formy wymiany walut wychodzą na niemałym plusie. Proste i szybkie oszczędzanie z ekantorem

Systemy, na których działają kantory internetowe, są bardzo intuicyjne i wymagają od użytkownika jedynie niezbędnych danych do dokonywania transakcji. Korzystanie z kantorów internetowych należy zacząć od postawienia sobie podstawowego pytania: Czy często wymieniam waluty i ile mogę na tym zyskać? W skrócie, czy mi się to opłaca?

Dlaczego należy od tego zacząć? Aby móc wymieniać pieniądze online trzeba posiadać dwa konta bankowe: jedno złotówkowe, czyli standardowe tzw. ROR i drugie walutowe. Rachunek walutowy możemy otworzyć tylko dla jednej waluty. Jeśli przykładowo równie często wymieniamy euro, jak i franki, musimy mieć w takim wypadku dwa konta walutowe. Zanim poczynimy jakiekolwiek kroki w tym kierunku należy szczegółowo zapoznać się z ofertami banków. Samo otwarcie rachunku walutowego zazwyczaj jest bezpłatne, ale posiadanie takiego konta wiąże się często z dodatkowymi kosztami. Dlatego trzeba przeanalizować tabele opłat poszczególnych placówek. Jak zacząć korzystać z ekantoru?

Gdy spełniamy już powyższe kryteria o posiadaniu odpowiednich kont bankowych, do wymiany walut przez Internet pozostają nam 3 kroki.

Krok 1. Załóż konto

Aby założyć konto w kantorze internetowym należy podać adres e-mail, który jednocześnie będzie loginem do Twojego konta, następnie wymyślamy hasło, zatwierdzamy i gotowe! Aby doszło do poprawnej rejestracji należy pamiętać, aby aktywować konto linkiem, który przyjdzie na podany przez nas adres e-mail.

Krok 2. Wprowadź dane w panelu klienta

W tej części bardzo istotną rzeczą jest poprawne wprowadzenie danych osobowych i dwóch rachunków bankowych – złotówkowego i walutowego. Prawidłowe wypełnienie wszystkich rubryk gwarantuje szybkie i bezpieczne dokonywanie transakcji.

Krok 3. Złóż zlecenie

Składając zlecenie transakcji, czyli kupna lub sprzedaży danej waluty musimy określić kwotę wymiany i zatwierdzić aktualnie oferowany kurs. Następnie dokonujemy przelewu na wskazany przez kantor numer konta. Po tej czynności wystarczy już tylko czekać na przelew zwrotny z żądaną walutą. O tej czynności zostaniemy poinformowani e-mailem. Pieniądze są zaksięgowane na koncie w ciągu kliku minut, jeśli klient i kantor mają rachunki w tych samych bankach a operacja została dokonana w dzień handlowy.

Jakie korzyści wynikają z wymiany walut online?

Do zobrazowania użyteczności ekantoru posłużę się wyliczeniami dokonanymi na podstawie danych z kalkulatora korzyści umieszczonego na stronie jednego z kantorów internetowych:

Pan Kowalski kupił dom na kredyt i płaci 500 CHF miesięcznej raty

  • Średni kurs franka szwajcarskiego w jego banku to 4,0309 zł x 500 = 2015,45 zł
  • Średni kurs franka szwajcarskiego w kantorze internetowym to 3,8774 zł  x 500 = 1938,70 zł
  • Dokonując wymiany w sieci oszdzędzamy w tym przypadku 76,15 zł

Jak widzimy, gdyby Pan Kowalski wymienił franki w kantorze internetowym i przelał je na konto, w którym ma kredyt, zaoszczędziłby na tym 76,75 zł. W tym miejscu może pojawić się pytanie: Ale czy on może tak zrobić, skoro bank zawsze pobierał sobie określoną kwotę z konta po ustalonych przez siebie kursach walutowych?

Otóż dzięki ustawie antyspreadowej z dnia 26.08.2011 roku klienci mają możliwość (bez dodatkowych opłat) spłacać raty kredytu już w walucie, w której został on zaciągnięty. Przed ustaleniem tej regulacji prawnej kredytobiorcy płacili w złotówkach kwoty wyznaczone im przez bank, który sam wyznaczał wysokość spreadów (różnica między kursem kupna a sprzedaży). Dzięki temu udogodnieniu wiele osób bardzo chętnie korzysta z usług kantorów internetowych, które jak widzimy z powyższych wyliczeń mają korzystniejsze oferty niż banki.

Jeśli bowiem pójdziemy dalej z naszymi wyliczeniami to zobaczymy, że z tych 76 złotych może się zrobić pokaźna suma oszczędności. Zakładając, że Pan Kowalski, co miesiąc będzie wymieniał franka szwajcarskiego po podobnym kursie, to:

  • w ciągu roku zaoszczędzi 921 zł
  • w ciągu 10 lat zaoszczędzi 9210 zł
  • w ciągu 20 lat zaoszczędzi 18420 zł

Ostatnia kwota chyba najbardziej przekonuje, prawda?

Oprócz korzyści finansowych należy również wspomnieć o oszczędności czasu i bezpieczeństwie wymiany online. Atrakcyjność ekantorów polega na tym, że transakcji kupna czy sprzedaży możemy dokonać bez przymusu wychodzenia z domu. - _Dokonywanie wymian z dowolnego miejsca i w dowolnym terminie bardzo często przeważa szalę promocji banków czy kantorów stacjonarnych. W przypadku klientów biznesowych dodatkowym atutem jest możliwość negocjowania wysokości kursów przy regularnej wymianie dużych kwot - _wyjaśnia Katarzyna Mazurkiewicz, Kierownik Marketingu Ekantor.pl .

W kwestii bezpieczeństwa uczula się klientów kantorów internetowych o zwracanie uwagi na poprawne wypełnianie przez siebie wszystkich rubryk wymaganych do dokonywania transakcji. Lepiej trzy razy sprawdzić zanim coś zatwierdzimy. Ekantory gwarantują pakiet optymalnych zabezpieczeń. Dbałość o bezpieczeństwo danych osobowych jest monitorowana przez GIODO (Generalny Inspektorat Ochrony Danych Osobowych). Wszystkie dokonywane transakcje są szyfrowane przez system SLL, a hasła są przechowywane w formie zakodowanej.

Dodatkowo, działania wirtualnych kantorów podlegają rygorystycznym procedurom wewnętrznym, które są wymagane przez instytucje zaufania publicznego, takie jak GIIF (Generalny Inspektorat Informacji Finansowej). Należy również wspomnieć, że Ministerstwo Finansów cały czas pracuje nad ulepszeniem działania kantorów internetowych, aby były one jeszcze bezpieczniejsze dla obywateli, co oznacza nieustanne nadzorowanie ich pracy. Względy bezpieczeństwa są jednakowe tak dla małych, jak dla dużych graczy. Wybierając zatem kantor, możemy się spokojnie skupić na kryterium atrakcyjności oferty, którą często pozytywnie zaskakują nowe na rynku podmioty. W walce o klienta, często obniżają swoje spready niemal do minimum.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu