Karta bankowa, kredytowa i debetowa – do kiedy jest ważna i skąd wziąć nową kartę, gdy stara straci ważność?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Na koniec czerwca 2023 r. największy udział (84,2%) w polskim rynku kart płatniczych - podobnie jak we wcześniejszych okresach – miały karty debetowe - dowiadujemy się z informacji o kartach płatniczych za II kwartał 2023 r. Narodowego Banku Polskiego.
Na koniec czerwca 2023 r. największy udział (84,2%) w polskim rynku kart płatniczych - podobnie jak we wcześniejszych okresach – miały karty debetowe - dowiadujemy się z informacji o kartach płatniczych za II kwartał 2023 r. Narodowego Banku Polskiego. unsplash
Karta debetowa, kredytowa, obciążeniowa i przedpłacona, jak każda karta bankowa ma swój termin ważności. Po upływie tej daty - kartą nie można dalej płacić. Co należy wtedy zrobić i jak dostać nową kartę? Jeżeli ją zgubimy - należy kartę zastrzec. Kto wydaje duplikat?

Spis treści

Karty płatnicze w Polsce. Czym najczęściej płacą Polacy?

Karty bankowe mogą być różne. W Polsce najczęściej używamy

  • kart debetowych (wydawanych do Rachunku Oszczędnościowo – Rozliczeniowego),
  • kart kredytowych (do wysokości limitu kredytowego),
  • kart obciążeniowych (łączących zalety kart kredytowych i debetowych),
  • kart przedpłaconych,
  • wirtualnych kart płatniczych (w postaci cyfrowej).

Na koniec czerwca 2023 r. największy udział (84,2%) w polskim rynku kart płatniczych – podobnie jak we wcześniejszych okresach – miały karty debetowe. Na drugiej pozycji pod względem liczby (z udziałem 10,9%) były karty kredytowe. Karty przedpłacone miały 4,5% udziału w rynku. Najmniej liczną kategorię stanowiły karty obciążeniowe (0,4% ogólnej liczby kart) - dowiadujemy się z informacji o kartach płatniczych za II kwartał 2023 r. Narodowego Banku Polskiego.

Rynek kart płatniczych zdominowały dwie instytucje, które dostarczają rozwiązania do kart. To Visa i MasterCard.

Do kiedy ważna jest karta bankowa? Sprawdzamy, czy termin wygasa na początku, czy na końcu miesiąca

Poszczególne banki wydają karty z różnym terminem ważności. Np. w PKO BP są to 4 lata, w ING Banku Śląskim – 5 lat, a w mBanku - na 3 lub 5 lat w zależności od typu karty.

Jeżeli mamy wątpliwości do kiedy możemy płacić naszą kartą – najlepiej sprawdzić to na niej samej.

Karta wygasa wraz upływem okresu jej ważności, który jest oznaczony na karcie w kolejności: miesiąc/rok. W zależności od tego, gdzie znajdują się dane na Twojej karcie – z przodu lub z tyłu, datę jej ważności znajdziesz zawsze pod numerem karty – czytamy na oficjalnej stronie internetowej banku Credit Agricole.

A to oznacza, że jeżeli wpisany jest tam termin ważności, np. 01/24, czyli styczeń 2024 r. - to karta przestanie być ważna ostatniego dnia miesiąca stycznia.

Aktywacja karty. Skąd wziąć nową kartę do bankomatu?

Gdy termin ważności karty zbliża się ku końcowi – banki działające w Polsce wysyłają na adres korespondencyjny nową kartę. Dzieje się to automatyczne. Nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu w banku. Nowa karta wymaga jednak aktywowania.

W przypadku wznowienia karty na nowym numerze po otrzymaniu karty należy nadać dla niej kod PIN w serwisie iPKO, telefonicznie lub w IKO. Istnieje również możliwość otrzymania PIN-u w przesyłce nadanej pocztą tradycyjną. Dla kart wznowionych na tym samym numerze, PIN pozostaje niezmieniony – informuje bank PKO BP.

Aby aktywować kartę, należy zapłacić kartą za zakupy w sklepie lub punkcie usługowym. Można również użyć karty w bankomacie. Pierwsza transakcja nie może być zbliżeniowa. Trzeba będzie włożyć kartę do czytnika i prowadzić swój PIN.

Poprzedniej karty nie trzeba dezaktywować. Jej poprzedniczka automatycznie przestanie działać. Aktualizacji wymagać mogą płatności cykliczne. Jeżeli wcześniejsza karta była podpięta do abonamentów i subskrypcji, które samodzielnie okresowo ściągały konkretne kwoty z karty – warto zaktualizować dane karty u dostawcy usługi. Opłaty te mogą być nadal pobierane, nawet jeżeli nie zaktualizujemy danych karty.

Duża część polskich banków oferuje także możliwość płacenia kartą za pomocą telefonu lub zegarka. Ponieważ zasady mogą być różne – warto zasięgnąć informacji w swoim banku lub na jego oficjalnej stronie internetowej.

Co zrobić, jeżeli zgubiliśmy kartę debetową?

Jeżeli jesteśmy pewni, że nie zostawiliśmy karty w domu, tylko zgubiliśmy ją w trasie lub, że została skradziona – należy zastrzec kartę. Pozwoli to zabezpieczyć środki finansowe na naszym koncie.

Usługa ta jest darmowa i całodobowa. Związek Banków Polskich prowadzi specjalny System Zastrzegania Kart pod infolinią +48 828 828 828. Niektóre z banków oferują taką usługę w swojej aplikacji bankowej.

Jeżeli zgubimy kartę – powinniśmy zwrócić się do banku celem wydania jej duplikatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu