Katowice, Gliwice i Tychy najlepiej przygotowane na transformację energetyczną

Oliwia Marciszewska
Katowice, Gliwice i Tychy najlepiej przygotowane na transformację energetyczną
Katowice, Gliwice i Tychy najlepiej przygotowane na transformację energetyczną
Katowice, Gliwice i Tychy są powiatami węglowymi najlepiej przygotowanymi na transformację energetyczną, jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Z kolei powiaty ząbkowicki, pajęczański i wałbrzyski są najbardziej narażone na skutki tej transformacji.

Spis treści

Raport PIE

Raport PIE zatytułowany "Wrażliwość regionów górniczych na transformację energetyczną" podkreśla, że jednym z głównych wyzwań jest zróżnicowanie gospodarcze i społeczne powiatów górniczych. PIE po raz pierwszy przeanalizował skutki transformacji dla powiatów węglowych w 2020 roku, tworząc wskaźnik wrażliwości oparty na pięciu grupach kryteriów gospodarczych i społecznych.

W 2025 roku PIE przedstawił wyniki powtórzonego badania, które obejmuje 39 powiatów wymienionych w polskich Terytorialnych Planach Sprawiedliwej Transformacji. Zmieniono filary wskaźnika, uwzględniając dane dotyczące gospodarki, rynku pracy, kapitału ludzkiego, zagrożenia odejścia od węgla oraz środowiska.

Różnice w wynikach

Wojciech Żelisko z PIE podkreślił, że różnice w wynikach badań wskazują na konieczność indywidualnego podejścia do problemów powiatów górniczych. Powiaty ząbkowicki, pajęczański i wałbrzyski charakteryzują się niskim tempem wzrostu PKB, niekonkurencyjnymi wynagrodzeniami i wysokim bezrobociem. Natomiast Katowice, Gliwice i Tychy wyróżniają się dobrą kondycją przedsiębiorstw i wykształconą ludnością.

Rekomendacje dla polityk publicznych

Raport PIE zaleca uczciwą komunikację na temat skutków odejścia od węgla oraz wsparcie finansowe i merytoryczne dla powiatów. Środki z Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu powinny być przeznaczone na wsparcie powiatów, a nie tylko na redukcję zdolności wydobycia węgla.

PIE wskazuje na potrzebę aktualizacji Terytorialnych Planów Sprawiedliwej Transformacji zgodnie z obecną sytuacją górnictwa. Umowy społeczne, zwłaszcza dla górnictwa węgla kamiennego, wymagają urealnienia, a podobna umowa powinna powstać dla górnictwa węgla brunatnego.

Nauka z zagranicznych przykładów

Ekspert PIE, Wojciech Żelisko, podkreśla, że warto uczyć się na błędach i sukcesach transformacji górnictwa w krajach takich jak Czechy, Wielka Brytania, Hiszpania czy Niemcy.

Pełna treść raportu jest dostępna na stronie pie.net.pl. Prezentacja raportu odbyła się w Katowicach, współorganizowana przez portalsamorzadowy.pl. Transformacja polskich regionów górniczych jest wspierana przez Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji, wpisane w unijny Just Transition Mechanism.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu