Kiedy poznamy konkretne propozycje ułatwień dla przedsiębiorców? Podano termin

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Premier Donald Tusk zwrócił się do Rafała Brzoski z prośbą o opracowanie propozycji deregulacyjnych w gospodarce. 21 marca odbędzie się  posiedzenie sejmowej komisji gospodarki, podczas której przedstawione zostaną konkretne propozycje 
 Fot. Adam Jankowski / Polska Press
Premier Donald Tusk zwrócił się do Rafała Brzoski z prośbą o opracowanie propozycji deregulacyjnych w gospodarce. 21 marca odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki, podczas której przedstawione zostaną konkretne propozycje Fot. Adam Jankowski / Polska Press Adam Jankowski
21 marca odbędzie się kluczowe posiedzenie sejmowej komisji gospodarki, podczas którego Rafał Brzoska, szef InPostu, wraz z organizacjami pracodawców przedstawią propozycje deregulacyjne - poinformował Ryszard Petru.

Spis treści

Ryszard Petru, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, poinformował na platformie X, że 21 marca odbędzie się posiedzenie sejmowej komisji gospodarki. Podczas tego spotkania Rafał Brzoska wraz z organizacjami pracodawców zaprezentują swoje propozycje deregulacyjne, nad którymi obecnie pracują.

Przypomnijmy, premier Donald Tusk zwrócił się do Rafała Brzoski z prośbą o opracowanie propozycji deregulacyjnych w gospodarce. Pomysł ten został ogłoszony 10 lutego podczas konferencji prasowej, na której premier przedstawił rządowy program inwestycyjny.

Jednym z kluczowych postulatów deregulacyjnych jest wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika

Zespół ds. deregulacji, kierowany przez Rafała Brzoskę, opublikował w poniedziałek (17 lutego) postulaty obejmujące dziewięć zmian rozporządzeń oraz czternaście zmian ustawowych. Jednym z kluczowych postulatów jest wprowadzenie zasady domniemania niewinności podatnika. Zespół argumentuje, że takie rozwiązanie ograniczy nadużycia ze strony skarbówki, poprawi klimat dla przedsiębiorców i zmniejszy liczbę sporów podatkowych.

Inne propozycje obejmują: niekaranie podatników i księgowych za niecelowe błędy, ograniczenie stosowania kar w VAT oraz podwyższonych odsetek za zwłokę, brak możliwości przerwania biegu przedawnienia zobowiązań podatkowych poprzez wszczęcie dochodzenia w Kks na rok przed upływem przedawnienia, oraz nienaliczanie odsetek za zwłokę w przypadku, gdy kontrola podatkowa przekroczy sześć miesięcy.

W pracach zespołu deregulacyjnego bierze udział już kilkaset osób

Kolejną istotną propozycją jest zmiana agresywnej praktyki egzekucji komorniczej. Pomysłodawcy wskazują, że blokowanie kont firmowych przez Urzędy Skarbowe powinno być stosowane wyłącznie w sytuacjach, gdy istnieją mocne dowody na oszustwo podatkowe, a nie jako standardowa procedura kontrolna.

Rafał Brzoska podkreślił w piątek, że w pracach zespołu deregulacyjnego bierze udział już kilkaset osób. Tylko w tym tygodniu zgłoszono 4,5 tysiąca propozycji deregulacyjnych. „Deregulacja nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem do poprawy jakości życia wszystkich obywateli. Zaproponujemy nie tylko zmiany w prawie, ale również rozwiązania poprawiające komfort pracy urzędników” - zaznaczył szef InPostu.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu