Kiedy zaczyna się sezon grzewczy 2023? Sprawdzamy, w którym dniu włączą nam kaloryfery

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów” - dowiadujemy się z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r.
Sezon grzewczy to „okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów” - dowiadujemy się z rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. Sławomir Kowalski / Polska Press
Sezon grzewczy 2023 - kiedy się zacznie? Jest już październik, a to oznacza, że chłodne poranki zdarzać się będą coraz częściej. Na razie jeszcze temperatury w ciągu dnia wzrastają, nie potrwa to jednak długo. Pewnego dnia możemy się obudzić i okaże się, że jest … zimno. Będzie tak przez cały dzień. To oznacza tylko tyle, że czas, aby włączyć grzanie w kaloryferach.

Spis treści

Kiedy w moim bloku włączą kaloryfery? W tym dniu zaczyna się sezon grzewczy

Niektórzy z nas w swoich blokach z pewnością widzieli już ogłoszenia

„W dniu 21 września nastąpi dopuszczenie czynnika grzewczego do instalacji c.o. w Państwa budynku. Dodatkowo w związku ze zbliżającym się sezonem grzewczym prosimy o ustawienie zaworów termoregulacyjnych przy grzejnikach na maksymalne otwarcie”.

Niewątpliwie oznacza to, że zbliża się czas, kiedy zaczną grzać. Sezon grzewczy to

„okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów” - stanowi rozporządzenie Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r.

Jednak na próżno szukać daty, czy konkretnego terminu, kiedy okres ten się rozpoczyna. Nie ma formalnie określonego czasu, kiedy włączane jest centralne ogrzewanie. Zwykle to przełom września i października.

Przy jak niskiej temperaturze spółdzielnia włącza ogrzewanie?

Istotna jest jednak temperatura zewnętrzna. Wszystko zależy od jej spadku. Z tego powodu sezon może rozpoczynać się każdego roku w innym momencie.

Ogrzewanie włącza się zwykle, gdy bez niego temperatura w pokojach nie może już osiągnąć 20 st. C i 24 st C w łazienkach. Taki stan rzeczy będzie mieć miejsce, jeśli temperatura na zewnątrz przez kilka dni z rzędu będzie się utrzymywała poniżej 10 stopni. Warto pamiętać, że dokładniej określa to wewnętrzny regulamin i zasady, które w minionych latach wypracował dany zarządca nieruchomości. Dlatego różnice mogą występować także pomiędzy różnymi spółdzielniami. To właśnie one podejmują samodzielnie decyzję o rozpoczęciu sezonu.

Jako optymalną temperaturę w pokojach przyjmuje się:

  • w pokoju dziennym 20-22 st. C.,
  • w sypialni 17-19 st. C.,
  • w kuchni 16-19ºC.,
  • w łazience 22-24 st. C.

Dodatek węglowy 2023 – czy w tym roku też dostaniemy dopłaty do ogrzewania domu?

W poprzednim sezonie grzewczym rząd uruchomił specjalny dodatek węglowy, o który mogli starać się właściciele domów i spółdzielni.

- Nie planujemy dodatku węglowego, bo ceny węgla się stabilizują - tłumaczyła Anna Moskwa w programie „Gość Radia ZET”.

Jak dodała, w tym roku węgla nie zabraknie ani dla gospodarstw domowych, ani dla energetyki.

- Gdyby doszło do jakichś zaburzeń na rynku - będziemy interweniować. Na dziś rynek się stabilizuje - zapewniła Anna Moskwa.

Ceny ciepła systemowego są zamrożone do końca tego roku. Dodatek węglowy w zeszłym roku był jednorazowy i wynosił 3000 zł. Skorzystać mogli z niego zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i spółdzielnie mieszkaniowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu