Klimczak: Autostrada A4 bez opłat dla samochodów osobowych i motocykli

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział, że po przejęciu autostrady A4 od spółki Stalexport nie będą wprowadzane opłaty dla samochodów osobowych i motocykli.
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział, że po przejęciu autostrady A4 od spółki Stalexport nie będą wprowadzane opłaty dla samochodów osobowych i motocykli. Łukasz Szalkowski
Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział, że po przejęciu autostrady A4 od spółki Stalexport nie będą wprowadzane opłaty dla samochodów osobowych i motocykli. Decyzja ta jest częścią szerszej strategii dotyczącej zarządzania autostradami w Polsce.

Spis treści

Przejęcie autostrady A4 przez państwo

Minister Klimczak w wywiadzie dla TVP Info ujawnił plany dotyczące przyszłości autostrady A4. Po wygaśnięciu umowy koncesyjnej z obecnym zarządcą, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przejmie kontrolę nad drogą.

– Po przejęciu od spółki Stalexport autostrady A4 nie planujemy wprowadzania opłat za przejazd samochodów osobowych i motocykli – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Umowa koncesyjna na autostradę A4 wygasa w 2027 roku. Po tym czasie, odcinek Kraków-Katowice ma być dostępny bez opłat dla kierowców samochodów osobowych i motocykli. Obecnie Stalexport Autostrada Małopolska prowadzi prace remontowe, które obejmują wymianę nawierzchni oraz remont wiaduktów, przygotowując drogę do przekazania jej państwu.

Kontrowersje wokół opłat na autostradzie A2

Podczas wywiadu, minister Klimczak odniósł się również do kwestii opłat na autostradzie A2, które wzbudzają wiele emocji wśród kierowców.

– Stawki za przejazd zależą od koncesjonariusza czyli od spółki Autostrada Wielkopolska. Umowa ta została podpisana w 1997 roku i wygasa dopiero w 2037 roku – wyjaśnił.

Odcinek Konin - Świecko jest jednym z najdroższych w Europie, co budzi niezadowolenie użytkowników. Ostatnia podwyżka opłat miała miejsce niedawno, a ceny wzrosły o 2 zł za każdy z trzech pięćdziesięciokilometrowych odcinków. Spółka Autostrada Wielkopolska SA uzasadnia wzrost cen realizowanymi inwestycjami oraz rosnącymi kosztami utrzymania.

Wschodnia obwodnica Warszawy – nowe decyzje

Minister Klimczak podjął również decyzję o wznowieniu prac nad wschodnią obwodnicą Warszawy, co jest kluczowym projektem infrastrukturalnym dla stolicy.

– Obecnie uważamy że najlepszym rozwiązaniem jest wariant tunelowy pod Wesołą – wskazał minister.

Prace przygotowawcze już trwają, a wkrótce ma zostać ogłoszone postępowanie dotyczące wyłonienia projektu. Ministerstwo infrastruktury przygotowało także projekt ustawy, który ma na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego.

Zakup technologii Talgo – polsko-hiszpańskie negocjacje

W kontekście międzynarodowych inwestycji, minister Klimczak odniósł się do kwestii zakupu hiszpańskiego producenta szybkich pociągów Talgo przez Polski Fundusz Rozwoju.

– Nie zrezygnowaliśmy, jesteśmy zainteresowani, to strona hiszpańska nie jest chętna, by tę technologię sprzedać – powiedział.

Polski Fundusz Rozwoju złożył ofertę zakupu udziałów w Talgo, podkreślając, że technologia tej firmy jest komplementarna z profilem Pesy, największego producenta taboru kolejowego w Polsce. Jednakże, rząd w Madrycie preferuje utrzymanie hiszpańskiego charakteru firmy, co komplikuje negocjacje.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu