Kluczowe dni dla złotego i notowań walut. Dolar, euro, frank szwajcarski znów poszybują w stronę 5 PLN? Co z kursem funta? [3.02.2023]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Na razie polscy analitycy nie oczekują, by na lutowym posiedzeniu RPP zmieniła stopy procentowe; większość uważa, że kolejny miesiąc pozostaną one na tym samym poziomie. Dla spłacających kredyty hipoteczne to dobra wiadomość, bo takie oczekiwania bezpośrednio przekładają się na wysokość wskaźnika WIBOR, istotne dla oprocentowania kredytów hipotecznych.
Na razie polscy analitycy nie oczekują, by na lutowym posiedzeniu RPP zmieniła stopy procentowe; większość uważa, że kolejny miesiąc pozostaną one na tym samym poziomie. Dla spłacających kredyty hipoteczne to dobra wiadomość, bo takie oczekiwania bezpośrednio przekładają się na wysokość wskaźnika WIBOR, istotne dla oprocentowania kredytów hipotecznych. Paweł Dubiel / Polska Press
Wprawdzie Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych dla złotego dopiero za tydzień, bo dwudniowe posiedzenie RPP zaplanowane jest na wtorek-środę 7-8 lutego, to jednak już w tym tygodniu sporo będzie się działo na rynku walutowym. Zapadają bowiem decyzje innych banków w sprawie stóp procentowych, które wpłyną także na to, czy złoty pozostanie stabilny. A może znów ruszy w stronę 5 zł dla USD i CHF oraz w konsekwencji, jak ukształtują się obciążenia finansowe Polaków uzależnione od kursów walut. Warto więc wiedzieć, czego spodziewają się analitycy.

Spis treści

Jak dotąd najważniejsze waluty w 2023 r. notują gwałtowny wzrost względem dolara amerykańskiego. W konsekwencji od początku br. obserwujemy odwrót od dolara, stabilizację kursu euro w relacji do złotego oraz umocnienie funta.

Początek lutego bardzo ważny dla trendów na rynkach walutowych: dlaczego?

Uwaga w tym tygodniu skupia się na posiedzeniach banków centralnych. Rynki oczekują spowolnienia zacieśniania przez Fed i ruchu o 25 pb., jednocześnie EBC i BoE wydają się zmuszone do podwyżek o 50 pb. W gospodarkach strefy euro i Wielkiej Brytanii nie widać bowiem dotychczas trendu spadkowego inflacji bazowej, co stanowi kontrast dla danych z USA – tak brzmi główna konkluzja z raportu przygotowanego dla Ebury przez jego analityków, którymi są: Enrique Diaz-Alvarez, Matthew Ryan, Roman Ziruk, Itsaso Apezteguia.

W tym tygodniu najpierw decyzję odnośnie do zmian stóp procentowych ogłosiła Rezerwa Federalna – w środę 1.02, następnego dnia poznaliśmy zaś wyniki obrad Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii. Ogólnie rzecz ujmując, powinien być to i jest wysoce zmienny tydzień na rynku walutowym.

Decyzję FED mamy już za sobą - była ona zgodna z oczekiwaniami podwyżka wyniosła 0,25 pkt bazowych. Podobnie EBC oraz BoA - zgodnie z przewidywaniami analityków oba banki podniosły w czwartek 2 lutego stopy procentowe - odpowiednio dla euro i funta - o 50 punktów bazowych.

Jakie są prognozy dla złotego na luty: jeszcze większa zależność PLN od kursu euro?

Mimo umocnienia walut regionu, złoty jak był, tak pozostaje przyklejony do poziomu 4,70 w parze z euro. Rozbieżność między regionalnym koszykiem a złotym postrzegamy raczej jako chwilową ciekawostkę niż symptom problemów polskiej waluty. Z jednej strony liczymy, że złoty w perspektywie kolejnych kwartałów również wykaże aprecjację, z drugiej zaś – mimo całego naszego optymizmu – nie mamy przekonania, że ostatnie zyski walut regionu są do utrzymania.

– Obecny tydzień zaczęliśmy od pozytywnych wieści o PKB za 2022 r. Dynamika rzędu 4,9% oznacza, że Polska w ubiegłym roku znajdowała się w czołówce światowych gospodarek, zostawiając w tyle m.in. Chiny. Obecny rok przynosi gorsze wieści, widmo recesji w ujęciu średniorocznym zdaje się jednak oddalać. W tym tygodniu przed nami jeszcze dane PMI dla przemysłu Polski (w środę 01.02). Oczekuje się, że indeks pokaże kolejny wzrost, lecz nadal pozostanie poniżej granicy ekspansji – komentują analitycy Ebury.

Gospodarka w strefie euro potrzebuje kolejnej podwyżki stóp dla wspólnej waluty?

Wskaźniki PMI dla aktywności biznesowej w strefie euro w styczniu znacznie wzrosły i obecnie są zgodne z niewielką ekspansją, co wzmacnia nasz pogląd, że wspólny blok raczej nie wejdzie w recesję w najbliższym czasie. Umożliwia to EBC skoncentrowanie się w pełni na kwestii inflacji podczas posiedzenia w czwartek 2.02.

Powszechnie oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych o 50 pb., ważniejsze będą jednak wskazówki w kontekście kolejnego zebrania. Wśród członków rady powstał rozłam na gołębie i jastrzębie, wpisujący się w różnice gospodarcze między poszczególnymi regionami Europy, uważamy jednak, że jastrzębie będą frakcją dominującą i prezeska Christine Lagarde zasygnalizuje kolejny ruch o 50 pb. w marcu, podkreślają autorzy analizy dla Ebury.

– W przeciwieństwie do Fed i dolara, rynek nie podważa scenariusza podwyżki o pół punktu procentowego stóp procentowych dla euro, mimo że inflacja w Eurolandzie po osiągnięciu w październiku pułapu 10,6 proc. rok do roku już w grudniu powróciła do wartości jednocyfrowych. Gospodarka również nie dostarcza ku temu przesłanek. W przeciwieństwie do danych z USA odczyty z Eurolandu zaskakują pozytywnie. Potężne obniżenie się cen gazu i łagodna aura w pierwszej części sezonu grzewczego sprawiły, że wyparował strach przed kryzysem energetycznym prowadzącym do głębokiej recesji – uzasadnia Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

 
Jeśli bank zasugeruje, że w marcu prawdopodobna jest kolejna podwyżka o 50 pb., a w nadchodzących miesiącach należy spodziewać się dalszego zacieśniania, euro może dodatkowo umocnić się względem większości walut, choć złoty nie powinien znaleźć się w tej grupie (EUR jest dla PLN walutą odniesienia, a umocnienie złotego nieraz towarzyszyło umocnieniu wspólnej waluty do dolara). Jednocześnie jeśli EBC da jakiekolwiek powody, by wątpić w jego nowo przyjętą jastrzębią postawę, wspólna waluta prawdopodobnie odda część niedawnych zysków.

W tym niezwykle wypełnionym wydarzeniami tygodniu poznamy także kluczowe dane makroekonomiczne: odczyt PKB w IV kwartale we wtorek 31.01 i wstępny odczyt inflacji w styczniu w środę 1.02. Spodziewamy się potwierdzenia, że strefa euro nie wkroczyła w recesję, a presja cenowa widoczna w inflacji bazowej nie spada.

[polecany24378547[/polecany]

Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe dla dolara? Jakiej skali podwyżka?

Oficjalne komunikaty Rezerwy Federalnej były ograniczone przez okres ciszy przed posiedzeniem w tym tygodniu, uwaga w USA skupiła się więc głównie na raporcie o inflacji PCE. Jego wydźwięk był zgodny z oczekiwaniami i wcześniejszym odczytem inflacji CPI, dlatego też kurs dolara zależał głównie od wieści z zewnątrz. Rynkowe stopy procentowe utrzymywały się raczej na stabilnym poziomie, a aktywa ryzykowne kontynuowały swój tegoroczny wzrost.

Powszechnie oczekiwana jest podwyżka stóp procentowych Fedu o 25 pb., kluczowe dla środowego posiedzenia będą więc komunikaty prezesa Jerome’a Powella podczas późniejszej konferencji prasowej. Choć gospodarka wysyła w ostatnim czasie mieszane sygnały, spodziewamy się, że Powell zasugeruje docelową wysokość stóp procentowych w USA na poziomie co najmniej 5%. Pozwalają na to historycznie niska liczba zadeklarowanych bezrobotnych i jedynie niewielkie oznaki luzowania ciasnego rynku pracy. Korzystny trend inflacyjny w USA oznacza jednak, że Fed będzie mógł wkrótce przyjąć postawę wait-and-see – w przeciwieństwie do podobnych banków centralnych w Europie, uważają analitycy Ebury.

Co zdecyduje Bank Anglii w 2 lutego? Jak to wpłynie na kurs funta brytyjskiego?

Szereg nadzwyczaj słabych danych makroekonomicznych pociągnął w zeszłym tygodniu funta w dół. Styczniowe dane PMI pokazały rozczarowującą aktywność sektora usług, która ściągnęła w dół zbiorczy indeks. Ruchy funta były jednak niewielkie, zważając na okoliczności.

Teraz wszystkie oczy zwrócone są ku czwartkowemu (2.02) posiedzeniu Banku Anglii. Wydaje się, że decydenci dokonali kolejnej zmiany nastawienia podczas tego cyklu podwyżek i obecnie skłaniają się ku jastrzębiej postawie, czemu sprzyja siła części danych makro i uporczywa presja cenowa widoczna w inflacji bazowej. Spodziewana jest podwyżka stóp procentowych o 50 pb., reakcja funta będzie jednak zależała od rozkładu głosów odnośnie do podwyżki, nowych projekcji makroekonomicznych i wskazówek w kontekście kolejnego zebrania.

Wydaje się, że ponowny rozstrzał w głosowaniu na trzy części jest mocno prawdopodobny, choć spodziewamy się większej liczby gołębich oponentów niż w grudniu – prognozują analitycy Ebury.

Co ze stopami procentowymi dla PLN? Czego powinni oczekiwać spłacający kredyty hipoteczne?

Rada Polityki Pieniężnej, obradująca w przyszłym tygodniu, będzie miała za sobą już decyzje innych banków centralnych, a ponadto posiądzie wiedzę na temat reakcji rynków finansowych na nie. W tym, jak wpłynęły one na pozycję PLN względem innych walut.

– Mocno przecenione w minionym roku euro odzyskało rezon i odrabia straty. Rozstąpienie się części czarnych chmur znad Eurolandu sprzyja złotemu. W optymistycznym scenariuszu pod koniec roku kurs USD/PLN może powracać w okolice 4,0. W najbliższym czasie możliwa jest jednak korekta silnych przetasowań z minionych miesięcy – prognozuje analityk Cinkciarz.pl

Na razie polscy analitycy nie oczekują, by na lutowym posiedzeniu RPP zmieniła stopy procentowe – większość uważa, że kolejny miesiąc pozostaną one na tym samym poziomie. Dla spłacających kredyty hipoteczne to dobra wiadomość, bo takie oczekiwania bezpośrednio przekładają się na wysokość wskaźnika WIBOR, istotne dla oprocentowania kredytów hipotecznych.

Od kilku tygodni wskaźnik ten spada, co sprawia, że coraz bardziej oddala się szczyt rosnących przez dłuższy czas wysokości rat kredytów. Teraz powinny one być coraz niższe, choć do stanu sprzed inflacji i serii podwyżek stóp procentowych w wykonaniu RPP wciąż jeszcze daleko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu