Spis treści
Ptasia grypa w Polsce - zakaz importu drobiu
23 sierpnia 2024 roku Polska zgłosiła Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt wystąpienie ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N1 w województwie lubuskim. To wydarzenie skłoniło chińskie władze do podjęcia środków zapobiegawczych w celu ochrony własnego sektora rolnego.
Aby zapobiec epidemii i chronić bezpieczeństwo hodowli zwierząt i bezpieczeństwo biologiczne w Chinach, władze podjęły decyzję o zakazie bezpośredniego lub pośredniego importu drobiu i produktów z nim związanych z Polski - poinformowano w komunikacie na stronie Administracji Celnej.
Środki kontrolne i przyszłe porozumienie
Wprowadzenie zakazu jest natychmiastowe i dotyczy wszelkiego importu drobiu i produktów drobiowych z Polski. Produkty wysłane do Chin przed datą wprowadzenia zakazu zostaną poddane ścisłej kwarantannie i testom, natomiast te wysłane po tej dacie będą zwracane do nadawcy lub niszczone.
Niestety mieliśmy w Polsce przypadek HPAI. Przeciwdziałaniu takim sytuacjom służy regionalizacja. Do grudnia oba kraje zobowiązały się podpisać porozumienie, które jest przedmiotem negocjacji. Po jego wejściu w życie w przypadku wykrycia HPAI blokowany będzie tylko dany region - napisał na platformie X ambasador RP w Pekinie Jakub Kumoch.
Wpływ na polski sektor produkcji drobiu
Zakaz ten może mieć poważne konsekwencje dla polskiego sektora drobiowego, który odnotował znaczący wzrost eksportu do Chin po zniesieniu poprzedniego embarga w czerwcu tego roku. Poprzedni zakaz, nałożony w styczniu 2020 roku, został zniesiony 24 czerwca br., co było postrzegane jako znaczący krok naprzód w relacjach handlowych między Polską a Chinami.
Podjęcie przez Chiny decyzji o ponownym wprowadzeniu zakazu, nawet w obliczu wykrycia ogniska HPAI, podkreśla ich determinację w ochronie własnego sektora rolnego przed zagrożeniami zewnętrznymi. Oczekuje się, że obie strony będą dążyć do szybkiego podpisania porozumienia, które pozwoli na łagodzenie skutków takich zakazów w przyszłości, skupiając się na regionalizacji i ograniczaniu embarga tylko do obszarów dotkniętych chorobą.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło: