Komunikacja miejska w Katowicach na zdjęciach archiwalnych. Zobacz, czym przemieszczali się kiedyś mieszkańcy miasta!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Komunikacja miejska w Katowicach na fotografiach archiwalnych to oczywiście autobusy i tramwaje, które przemierzały ulice w latach międzywojennych, w okresie drugiej wojny światowej oraz w PRL-u. Przeglądając stare zdjęcia nie da się przy okazji nie zauważyć krajobrazu miejskiego, jaki zmieniał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na fotografiach widać bowiem nie tylko infrastrukturę w dawnej odsłonie, ale również architekturę. Uwieczniono tam też mieszkańców miasta, przemierzających katowickie ulice i oczekujących na przyjazd odpowiedniego autobusu lub tramwaju. Zobacz, czym przemieszczali się mieszkańcy miasta kilkadziesiąt lat temu!

Katowickie tramwaje i autobusy na starych fotografiach

Zdjęcia archiwalne Katowic dotyczą różnych okresów, w związku z czym można doszukać się na nich rozmaitych miejsc i obiektów, których oblicze zmieniało się wraz z upływem lat. Miasto rozwijało się, a puste przestrzenie wypełniały kolejne budynki. Niektóre już istniejące burzono oraz stawiano nowe obiekty bądź rozmieszczano tam kolejne elementy infrastruktury. Zmieniający się krajobraz od czasów międzywojennych to zatem nie tylko nowe rozwiązania architektoniczne, ale również drogi, tory tramwajowe, inna organizacja ruchu drogowego. Jedną z dostrzegalnych zmian w przestrzeni miejskiej stanowiła wrastająca liczba środków transportu publicznego, jakie stopniowo były zastępowane bardziej udoskonalonymi modelami. Komunikacja miejska w Katowicach na fotografiach archiwalnych to oczywiście autobusy i tramwaje, które przemierzały ulice miasta w latach międzywojennych, w okresie drugiej wojny światowej oraz w PRL-u.

Środki komunikacji wpisały się w krajobraz miasta

Przeglądając stare zdjęcia nie da się przy okazji nie zauważyć krajobrazu miejskiego, jaki zmieniał się na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Na fotografiach archiwalnych widać bowiem nie tylko infrastrukturę w dawnej odsłonie, ale również architekturę. Na starych zdjęciach widnieją znane miejsca takie jak rynek, ulica 3 Maja czy okolice Spodka. Większość fotografii jest czarno-biała, ale część, pochodząca z okresu PRL-u stanowi też wersję w kolorze. Poza tym na fotografiach uwieczniono także mieszkańców miasta, przemierzających katowickie ulice i oczekujących na przyjazd odpowiedniego autobusu lub tramwaju. Środki komunikacji, przemieszczające się pomiędzy kamienicami wpisały się już w krajobraz Katowic oraz wkomponowały w codzienne życie miasta i społeczności, mieszkających nie tylko w nim, ale również w innych miejscach w regionie.

W załączonej galerii prezentujemy komunikację miejską w Katowicach na fotografiach archiwalnych. Zobacz, czym przemieszczali się mieszkańcy miasta kilkadziesiąt lat temu!

Komunikacja miejska w Katowicach na fotografiach archiwalnych. Zobacz!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu