Potencjalne źródła finansowania
Minister Paulina Hennig-Kloska zasygnalizowała, że resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu „Czyste Powietrze”.
– Resort ma pomysły na zapewnienie dalszego finansowania dla programu. Źródeł potencjalnych jest przynajmniej kilka – powiedziała minister, choć nie ujawniła szczegółów dotyczących tych źródeł. Wskazała jednak, że wiosną 2025 roku resort klimatu planuje złożyć wniosek o kolejną transzę środków na program z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
– Prawda jest taka, że dalej robimy też porządki w „Czystym Powietrzu” (...) Teraz musimy przejść kontrolę, żeby zobaczyć, czy próby wyłudzania pieniędzy na tym programie, markowania inwestycji się skończyły – dodała Hennig-Kloska, podkreślając potrzebę efektywnego wydawania środków.
Apel o stałe finansowanie
Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego, w rozmowie z PAP, podkreślił, że program „jedzie na oparach”, a środki w nim się kończą. Apelował o zapewnienie stałego finansowania, sugerując wykorzystanie środków uzyskanych z ETS, czyli unijnego systemu handlu emisjami.

Stałe finansowanie programu z puli ETS-ów wydaje się rozwiązaniem popieranym przez minister Hennig-Kloskę. – Zachęcam, by Pan Guła też napisał w tej sprawie do ministra finansów – zaznaczyła, wskazując jednocześnie na istnienie „alternatywnych źródeł poza krajową pulą ETS-ów” na finansowanie programu.
Zmiany i wyzwania
Program „Czyste Powietrze” przeszedł niedawno szereg zmian, mających na celu zwiększenie jego efektywności i ograniczenie nadużyć. Wprowadzono wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego oraz ograniczono możliwości dofinansowania do urządzeń i materiałów spełniających określone kryteria jakościowe. Te zmiany, wraz z ograniczeniem możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu, mają na celu skupienie wsparcia na najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązaniach.
Program finansowany jest obecnie ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz z Funduszu Spójności. Jednak problemy z finansowaniem pojawiły się już w grudniu ubiegłego roku, kiedy to MKiŚ informowało o wyczerpaniu środków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sytuacja ta podkreśla znaczenie poszukiwania nowych źródeł finansowania, aby zapewnić ciągłość i rozwój programu „Czyste Powietrze”, który ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza w Polsce.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
