Kończą się środki w programie „Czyste Powietrze". Co z dalszym finansowaniem?

Maciej Badowski
Opracowanie:
Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku
Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku Marzena Bugała/ Polska Press
Program „Czyste Powietrze" jest kluczowym elementem walki z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce, mającym na celu wsparcie właścicieli domów jednorodzinnych w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła oraz poprawie efektywności energetycznej budynków. Jednak jego przyszłość finansowa wydaje się być pod znakiem zapytania, co skłania rząd do poszukiwania nowych źródeł finansowania.

Potencjalne źródła finansowania

Minister Paulina Hennig-Kloska zasygnalizowała, że resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu „Czyste Powietrze”.

– Resort ma pomysły na zapewnienie dalszego finansowania dla programu. Źródeł potencjalnych jest przynajmniej kilka – powiedziała minister, choć nie ujawniła szczegółów dotyczących tych źródeł. Wskazała jednak, że wiosną 2025 roku resort klimatu planuje złożyć wniosek o kolejną transzę środków na program z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

– Prawda jest taka, że dalej robimy też porządki w „Czystym Powietrzu” (...) Teraz musimy przejść kontrolę, żeby zobaczyć, czy próby wyłudzania pieniędzy na tym programie, markowania inwestycji się skończyły – dodała Hennig-Kloska, podkreślając potrzebę efektywnego wydawania środków.

Apel o stałe finansowanie

Andrzej Guła, prezes Polskiego Alarmu Smogowego, w rozmowie z PAP, podkreślił, że program „jedzie na oparach”, a środki w nim się kończą. Apelował o zapewnienie stałego finansowania, sugerując wykorzystanie środków uzyskanych z ETS, czyli unijnego systemu handlu emisjami.

Stałe finansowanie programu z puli ETS-ów wydaje się rozwiązaniem popieranym przez minister Hennig-Kloskę. – Zachęcam, by Pan Guła też napisał w tej sprawie do ministra finansów – zaznaczyła, wskazując jednocześnie na istnienie „alternatywnych źródeł poza krajową pulą ETS-ów” na finansowanie programu.

Zmiany i wyzwania

Program „Czyste Powietrze” przeszedł niedawno szereg zmian, mających na celu zwiększenie jego efektywności i ograniczenie nadużyć. Wprowadzono wymóg przeprowadzenia audytu energetycznego oraz ograniczono możliwości dofinansowania do urządzeń i materiałów spełniających określone kryteria jakościowe. Te zmiany, wraz z ograniczeniem możliwości dofinansowania beneficjentów w trzeciej części programu, mają na celu skupienie wsparcia na najbardziej efektywnych i ekologicznych rozwiązaniach.

Program finansowany jest obecnie ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz z Funduszu Spójności. Jednak problemy z finansowaniem pojawiły się już w grudniu ubiegłego roku, kiedy to MKiŚ informowało o wyczerpaniu środków w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Sytuacja ta podkreśla znaczenie poszukiwania nowych źródeł finansowania, aby zapewnić ciągłość i rozwój programu „Czyste Powietrze”, który ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu