Kończy się wsparcie dla Ukrainy. Zachód nie zadeklarował nowej pomocy

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Tylko Kanada, Norwegia i Litwa zaoferowały w lipcu pomoc Ukrainie
Tylko Kanada, Norwegia i Litwa zaoferowały w lipcu pomoc Ukrainie Pawel Relikowski / Polska Press
Instytut Kiloński poinformował, że od kwietnia znacznie spadła ilość oferowanego przez Zachód wsparcia militarnego dla Ukrainy. W lipcu żaden z największych krajów UE nie przedstawił nowych zobowiązań wojskowych. W czołówce największych darczyńców nadal utrzymuje się Polska, która przekazała sprzęt o łącznej wartości 1,8 mld euro.

Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii regularnie mierzy wsparcie oferowane Ukrainie. Głównym celem projektu Ukraine Support Tracker jest śledzenie skali pomocy, jaką zapowiadają i przekazują Ukraińcom inne kraje. Dane te są gromadzone od początku wojny i stale aktualizowane.

Zachód nie chce pomagać Ukrainie

Sporządzone przez analityków zestawienie obejmuje łącznie 40 krajów, głównie państw UE i członków G7, a także Koreę Południowa, Australię, Norwegię, Turcję, Tajwan, Indie oraz Chiny. Jak wynika z sierpniowej aktualizacji Ukraine Support Tracker, od lipca do sierpnia Kijów otrzymał pomoc w wysokości 1,5 mld euro, natomiast wszystkie zobowiązania wyniosły łącznie 84,2 mld euro.

Najnowsze doniesienia za poprzedni miesiąc wskazują, że kraje takie jak Niemcy, Włochy czy Francja przestały oferować nowe wsparcie, co mocno niepokoi, tym bardziej, że zbliża się zapowiadana przez Ukraińców kontrofensywa. Analitycy podkreślają natomiast, że w ostatnim czasie zmalała luka między obiecaną a dostarczoną pomocą.

Jak wynika z zestawienia opublikowanego przez Instytut Kiloński, tylko trzy kraje zadeklarowały w lipcu pomoc w Ukrainie. Pierwszym z nich była Kanada, która prześle wsparcie o wartości 342 mln euro, czyli łącznie 3 miliardy euro od początku wojny. Natomiast dwa pozostałe to Norwegia (1 mld euro ogłoszonej pomocy) i Litwa (4 mln euro pomocy).

Komisja Europejska naciska na większe i bardziej regularne pakiety pomocy dla Ukrainy, jednak opóźnienia we wdrażaniu tych inicjatyw przez kraje członkowskie nawracają. Dla kraju w sytuacji wojennej zarówno wielkość, jak i przewidywalność pomocy zewnętrznej są kluczowe - przekazał Christoph Trebesch szef zespołu pracującego nad Ukraine Support Tracker.

Przedstawiciele instytutu podkreślają też, że Hiszpania, Francja czy Włochy do tej pory udzieliły bardzo małej pomocy Ukrainie, a ich bierna postawa jest niezrozumiała.

Jaką pomoc Polska przekazała Ukrainie?

Polska udzieliła Ukrainie wsparcia finansowego, wycenianego przez Instytut Kiloński na kwotę 1 mld euro. Jednak jeszcze większe okazało się wsparcie militarne, gdyż wartość dostarczonej przez nas broni wyniosła 1,8 mld euro. Więcej przekazały tylko Stany Zjednoczone.

Ukraińcy otrzymali od nas między innymi około 200 czołgów T-72, zarówno modeli bazowych, jak i zmodernizowanych. Dodatkowo przekazaliśmy 100 sztuk moździerzy LMP-2017, 60 armatohaubic Krab, polskie drony FlyEye, wyrzutnie BM 21 Grad, pociski Piorun, haubice 2S1 Goździk, wozy BWP-1 oraz granatniki RPG-76 Komar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu