- Pozytywny wkład w ostatnich kwartałach miały zmiany struktury popytu konsumpcyjnego w Polsce i za granicą. Przesunięcie wydatków konsumpcyjnych od objętych obostrzeniami usług do różnego rodzaju dóbr konsumpcyjnych trwałych- wskazuje w komunikacie Konfederacji Lewiatan.
Eksperci tłumaczą, że Polska jest relatywnie dużym producentem tego rodzaju wyrobów, m.in. sprzętu RTV-AGD, mebli, wyposażenia domu itp. Ponadto wskazują, że "dużą rolę odegrały niższe koszty wytwarzania polskich produktów wzmocnione przez osłabienie złotego w 2020 r.", a także "inwestycje w moce wytwórcze m.in. w segmencie baterii i akumulatorów".
W przypadku rynku pracy, eksperci zwracają uwagę, że skutki pandemii miały charakter "odchylenia od długookresowych trendów". Jednak przypadek samego bezrobocia jest "bardziej złożony". - O ile przed pandemią kształtowało się na poziomie bliskim naturalnemu, o tyle pandemia miała minimalny wpływ na bezrobocie ekonomiczne (różnica rzędu 0,3 pkt. proc.), ale już bezrobocie rejestrowane wzrosło silniej i trwalej (o 1,1 pkt. proc.). Może to oznaczać, że faktyczna aktywność ekonomiczna ludności nie została ograniczona przez pandemię (chociaż mówimy tu o ekstensywnej podaży pracy). Ale nie zawsze było to widoczne w legalnej sferze gospodarki- napisano.
Sprawdź jak nieuczciwi sprzedawcy oszukują w lokalach gastro...
