Powstał projekt ustawy, która ma utrudnić pracownikom przeciąganie zwolnień lekarskich. Obecnie bolączką ZUS jest nadużywanie przepisów przez osoby na zwolnieniu chorobowym. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS) przygotowało już odpowiedni projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Po wykorzystaniu 182 dni zwolnienia lekarskiego nie będzie można od razu wziąć kolejnych 182 dni. Jak ustalił “Puls Biznesu”, trzeba będzie odczekać przynajmniej 60 dni.
Zmianie mają ulec zasady wyliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. „Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed/ po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży. Z jednej strony taka regulacja ograniczy ewentualne nadużycia, z drugiej ochroni osobę ubezpieczoną w szczególnej sytuacji. Nie zmieni się długość okresu zasiłkowego – wynosi on co do zasady 182 dni” – zapowiada resort rodziny.
Zasiłek chorobowy często jest wykorzystywany przez osoby, które zostały zwolnione, ponieważ jego wysokość może znacznie przekraczać kwotę zasiłku dla bezrobotnych, a dodatkowo procedura jego uzyskania jest prosta. Przy bardzo niskich kwotach zasiłku dla bezrobotnych ucieczka na L-4 może wydawać się kuszącą opcją.
