Koniec z węglem? Transformacja energetyczna jest nieunikniona

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Projekt Net-Zero Poland uwzględnia także społeczne aspekty transformacji energetycznej, w tym wyzwania związane ze zmianami w sektorze górnictwa.
Projekt Net-Zero Poland uwzględnia także społeczne aspekty transformacji energetycznej, w tym wyzwania związane ze zmianami w sektorze górnictwa. LUCYNA NENOW / POLSKA PRESS
Czy Polska może osiągnąć zeroemisyjność do 2050 roku? Eksperci z Politechniki Śląskiej, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, szukają konkretnych rozwiązań, które pozwolą nam uniezależnić się od paliw kopalnych, zachowując jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność gospodarki. Jakie technologie i strategie mogą nas do tego doprowadzić? Sprawdź, jakie ścieżki rozwoju wytycza projekt Net-Zero Poland.

Spis treści

Projekt Net-Zero Poland

Projekt Net-Zero Poland, kierowany przez Politechnikę Śląską, ma na celu opracowanie ścieżek dojścia do zeroemisyjnej gospodarki w Polsce. Współpraca z Uniwersytetem Princeton, Instytutem Energetyki oraz Carbon-Free Europe pozwala na szerokie spojrzenie na problematykę dekarbonizacji.

Zapewnienie obywatelom bezpieczeństwa energetycznego jest jednym z priorytetów każdego państwa, a im kraj wyżej rozwinięty, tym więcej energii zużywa jego mieszkaniec. Dlatego rozwijając naszą gospodarkę musimy też myśleć o tym, że będziemy potrzebowali coraz więcej energii. Obecnie wytwarzamy energię w dużej mierze bazując na paliwach kopalnych - jednak ich złoża się wyczerpują. Polska działa na europejskim rynku energetycznym, a wytwarzając energię w ten sposób, przestajemy być konkurencyjni na tym rynku, co powoduje, że energia kosztuje obywateli coraz więcej. Ponadto, paliwa kopalne powodują wysoką emisję gazów cieplarniach, co w konsekwencji prowadzi do zmian klimatycznych. Dlatego dążenie do zeroemisyjności jest bardzo ważne, choć oczywiście jest dużym wyzwaniem – powiedziała prof. Anna Skorek-Osikowska.

Projekt zakłada, że osiągnięcie zerowej emisji netto w Polsce jest możliwe do 2050 roku. Wybór tej daty wynika z analizy możliwości rozwoju technologicznego oraz dotychczasowego kierunku polityki klimatycznej.

Modelowanie i analizy

W pierwszej fazie projektu opracowano model systemu energetycznego dla Polski. Druga faza, która właśnie się rozpoczęła, skupi się na szczegółowym mapowaniu infrastruktury energetycznej oraz prognozach inwestycyjnych.

W naszym modelu zakładamy, że dojście do zerowej emisji netto jest możliwe w Polsce w 2050 roku. Wybraliśmy taki rok biorąc pod uwagę możliwości rozwoju technologicznego oraz dotychczasowy kierunek polityki klimatycznej – podała badaczka.

Efektem końcowym ma być kompleksowy raport z konkretnymi propozycjami dla kraju i jego regionów. Raport ma wskazywać, co i gdzie powinno się wybudować, w co inwestować oraz jakie będą skutki społeczne i środowiskowe.

Technologie i innowacje

Projekt zakłada opracowanie kilku ścieżek dojścia do zeroemisyjnej gospodarki, opartych na miksie energetycznym bazującym na energiach czystych i odnawialnych.

Opracujemy kilka możliwych ścieżek dojścia do zeroemisyjnej gospodarki. Każda będzie się opierać na miksie energetycznym, bazującym na energiach czystych i odnawialnych takich jak energia jądrowa, słoneczna, wiatrowa czy ta z biomasy. Ze względów zachowania bezpieczeństwa energetycznego, uwzględniamy również opcję pozostania przy węglu i gazie, choć w zdecydowanie mniejszej skali – wskazała prof. Anna Skorek-Osikowska.

Technologie wychwytu dwutlenku węgla, w tym wychwyt z powietrza, są również brane pod uwagę jako potencjalne rozwiązania w sytuacjach, gdy całkowite uniknięcie emisji nie jest możliwe.

Społeczne aspekty transformacji

Projekt Net-Zero Poland uwzględnia także społeczne aspekty transformacji energetycznej, w tym wyzwania związane ze zmianami w sektorze górnictwa.

Pozytywne jest to, że coraz szybciej wzrasta świadomość społeczna, że powinniśmy dążyć do zeroemisyjności. Niesie to oczywiście ze sobą pewne wyzwania, związane przede wszystkim z obawą o wzrost kosztów energii oraz nieznajomością nowych technologii. Paradoksalnie fakt, że nasza energetyka bazuje na paliwach kopalnych może sprawić, że Polska ma szansę stać się głównym graczem w rozwoju technologii, które zapewnią nam i Europie bezpieczeństwo energetyczne w przyszłości. Przy takim podejściu, przeciwdziałanie dalszym zmianom klimatycznym możemy uznać za ‘dodatkowy bonus’ – podkreśliła.

Naukowcy planują organizować spotkania z mieszkańcami, aby przekazać wiedzę oraz poznać punkt widzenia społeczeństwa na temat nadchodzących zmian.

Pierwszy krok to raport

Raport z projektu Net-Zero Poland ma powstać za dwa lata i będzie ogólnodostępny. Jego celem jest praktyczne przełożenie na działania decydentów różnych szczebli.

Jestem przekonana, że będzie miał praktyczne przełożenie i zostanie wykorzystany przez decydentów różnych szczebli. Zależy nam, aby proponowane przez nas rozwiązania dążyły do zeroemisyjności, przy jednoczesnym zwiększeniu bezpieczeństwa i rozwoju gospodarki. Właściwy miks technologii nisko- i zeroemisyjnych przyczyni się do zwiększenia naszej konkurencyjności na europejskim rynku energii przyszłości – podsumowała prof. Anna Skorek-Osikowska.

Podsumowanie założeń projektu

Projekt Net-Zero Poland zakłada opracowanie kompleksowej strategii dojścia do zeroemisyjnej gospodarki w Polsce do 2050 roku poprzez:

  • rozwój miksu energetycznego opartego na źródłach czystych i odnawialnych (energia jądrowa, słoneczna, wiatrowa, biomasa) z możliwością ograniczonego wykorzystania węgla i gazu dla bezpieczeństwa energetycznego,

  • wdrażanie technologii wychwytu i magazynowania dwutlenku węgla,

  • dekarbonizację kluczowych sektorów gospodarki, w tym energetyki, transportu, rolnictwa i budownictwa,

  • mapowanie infrastruktury energetycznej oraz prognozowanie inwestycji koniecznych do osiągnięcia celów klimatycznych,

  • analizę kosztów wdrażania nowych technologii i ich wpływu na gospodarkę,

  • ocenę skutków społecznych transformacji energetycznej, zwłaszcza w regionach uzależnionych od przemysłu węglowego,

  • prowadzenie działań edukacyjnych i konsultacji społecznych w celu zwiększenia świadomości obywateli oraz zrozumienia nadchodzących zmian.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu