Konstytucja Biznesu opłaca się wszystkim przekonywali eksperci

Sławomir Bobbe
Mateusz Kozłowski przedstawiał w Bydgoszczy korzyści Pracowniczych Planów Kapitałowych
Mateusz Kozłowski przedstawiał w Bydgoszczy korzyści Pracowniczych Planów Kapitałowych Arkadiusz Wojtasiewicz
„Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” to biznesowa konferencja, która zawitała 17 maja do Bydgoszczy. W programie Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, ułatwienia dla przedsiębiorców, ulgi w opłatach ZUS, a także korzyści z Pracowniczych Planów Kapitałowych.

- Chcemy dobrze przygotować się na wejście w życie Pracowniczych Planów Kapitałowych - tak obecność na konferencji „Prawo do przedsiębiorczości - małe firmy, wielkie zmiany” - tłumaczył Andrzej Walkowiak, prezes bydgoskiej Fabryki Obrabiarek do Drewna. - Dla pracowników PPK to oszczędzanie na emeryturę, ale dla nas, pracodawców, to narzędzie, którym możemy przyciągnąć do firmy młodych ludzi. Na to właśnie liczę.

Bydgoska konferencja to jedno z dwudziestu spotkań z małymi i średnimi przedsiębiorcami, które organizuje w największych miastach Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii.

- Wiosną i jesienią ubiegłego roku konferencje odbywały się w 80. miastach Polski, teraz proponujemy drugi cykl konferencji dla przedsiębiorców - mówił Mikołaj Różycki, zastępca prezesa PARP, który otworzył bydgoską konferencję. - W 2019 roku weszły w życie istotne zmiany prawne dla przedsiębiorców, w przyszłym wejdą kolejne. Informujemy o nich, a możliwość bezpośredniej rozmowy z właścicielami firm jest dla nas bardzo ważna, bo to przedsiębiorcy budują zamożność kraju i sami ryzykują swoim czasem i majątkiem, prowadząc interesy - tłumaczy Róźycki.

Konstytucja Biznesu

- Konstytucja Biznesu daje ogromne możliwości przedsiębiorcom, ale nie zawsze wiedzą oni, jak z nich skorzystać - uważa Katarzyna Machało-wska, ekspert Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Dlatego na konferencjach przedsiębiorcy dowiadują się szczegółów dotyczących tzw. małego ZUS-u, poznają korzyści płynące z pakietu MŚP, zasady sukcesji w firmach i informacje o Pracowniczych Planach Kapitałowych, które w dużych firmach będą wprowadzane już w lipcu.

- Ze wszystkich rozwiązań probiznesowych, które wprowadziła Konstytucja Biznesu, największym zainteresowaniem cieszy się „ulga na start” - ocenia Katarzyna Macha-łowska. - Możliwość opłacania niższych składek na ZUS skusiła aż 74 procent uprawnionych. To ogromny impuls przedsiębiorczości w regionach. Środki, których firmy nie muszą zostawiać w ZUS, mogą inwestować w swój rozwój. Przedsiębiorców zapraszamy na strony internetowe PARP i MPiT - tam pojawią się również szczegóły na temat wprowadzanych w tym i przyszłym roku zmian - jak choćby o możliwości zakładania prostej spółki akcyjnej przez innowatorów czy przeciwdziałaniu zatorom płatniczym - dodaje Machałowska.

Na PPK zyskują wszyscy

Ogromne zainteresowanie gości konferencji wzbudził temat Pracowniczych Planów Kapitałowych. - Motto, jakie towarzyszy PPK brzmi: „W sumie się opłaca” - mówił w swoim wystąpieniu Mateusz Kozłowski, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju. - W PPK mamy trzy podmioty finansujące - pracownika, pracodawcę i organ państwa. Każda ze stron zyskuje. Pracownik - zapewnienie bezpieczeństwa finansowego na jesień życia. Pracodawca - poprzez zwiększenie atrakcyjności na rynku pracy i wzrost lojalności kadry poprzez oferowanie dodatkowych wpłat w ramach benefitu. Państwo - bo wspiera rozwój gospodarczy i zwiększenie inwestycji w gospodarce. Wszystkie oszczędności będą gromadzone na prywatnych rachunkach prowadzonych przez instytucje finansowe.

Z BGK po finansowanie

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. kujawsko-pomorskiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Zgodnie z oczekiwaniami

- Konferencja spełniła moje oczekiwania i przybliżyła mi różne zmiany, o niektórych w ogóle nie wiedziałam. Na przykład o możliwościach odwoływania się od wyników kontroli w firmach. Choćby wtedy, gdy urząd skarbowy wydał już w podobnej sprawie wiążącą decyzję - mówiła Aleksandra Kołodziejska z firmy 5poimt Tomasz Kołodziejski.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu