Konsumenci w najgorszych nastrojach od lat. GUS zbadał nastroje konsumentów. Pytamy, czy faktycznie jest aż tak źle

Mikołaj Wójtowicz
Nastroje konsumentów pogarszają się. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, czyli WBUK osiągnął niespotykany do tej pory poziom, a jest to narzędzie przy pomocy którego GUS mierzy i opisuje nastroje konsumentów.
Nastroje konsumentów pogarszają się. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, czyli WBUK osiągnął niespotykany do tej pory poziom, a jest to narzędzie przy pomocy którego GUS mierzy i opisuje nastroje konsumentów. Adam Jankowski / Polska Press
Nastroje konsumentów pogarszają się. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej, czyli WBUK osiągnął niespotykany poziom, a to właśnie przy jego pomocy GUS mierzy i opisuje nastroje konsumentów. A wszystko to za sprawą drożyzny. Konsumenci nie wierzą, że inflacja spadnie. - Jestem przerażony wzrostem cen żywności i paliwa - mówi Strefie Biznesu jeden z czytelników.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej – ile wynosi? Tak źle jeszcze nie było

W czerwcu BWUK osiągnął - 43,8. Tak niskiego poziomu nie osiągnął jeszcze nigdy, a wskaźnik liczony jest od 20 lat. W porównaniu z majem jest to spadek aż o 5,4 pp.

BWUK bada, jak Polacy oceniają zmiany sytuacji finansowej w gospodarstwach domowych oraz ogólną sytuację ekonomiczną kraju w ostatnim roku oraz na kolejny rok. Dotyczy to także obecnej skłonności podejmowania decyzji o ważnych zakupach.

Każdy z tych czynników porównując miesiąc z miesiącem - uległ pogorszeniu.

Poziom wskaźnika może zawierać się w przedziale od -100 do 100. Pierwsza sytuacja oznacza, że wszyscy badani zauważają pogorszenie się sytuacji ekonomicznej, a druga skrajność – to stan, gdy wszyscy wykazują optymizm. Czerwcowy odczyt na tej skali osiągnął – 43,8. Tym samym to właśnie negatywne nastroje obecnie przeważają. Ostatni raz, gdy wskaźnik był na plusie, były to jeszcze początki pandemii w marcu 2020 r.

Wskaźnik ufności konsumenckiej - ile wynosi?

Podobnie jest w przypadku wskaźnika ufności konsumenckiej – to tzw. WWUK. W czerwcu osiągnął -31,3.

Składają się nań oceny:

  • zmian sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, które prowadzimy,
  • ogólnej sytuacji ekonomicznej państwa,
  • trendów poziomu bezrobocia,
  • trendów dotyczących oszczędzania pieniędzy.

WWUK gorszy wynik osiągnął w marcu, co było skutkiem wybuchu wojny za wschodnia granicą. Wskaźnik osiągnął wówczas -31,5.

Opinie konsumentów – czy faktycznie jest aż tak źle?

- Nie mam aktualnie takich potrzeb, na które pieniądze mogłabym wydać teraz, wiedząc że dany towar lub usługa dopiero zdrożeje. Te pieniądze, które mi zostają i tak odkładam. Myślałam o zmianie telefonu, ale obecny działa dobrze. Miałam taką myśl, ale wolę oszczędzać. Inflacja jest, ale co mam zrobić? Tego nie zmienię - mówi Magda, studentka. Pracuje, ale mieszka jeszcze u rodziców.

- Jako nauczyciel aktualnie zarabiam 2400 zł „na rękę”. Jestem przerażony wzrostem cen żywności i paliwa. Jeszcze we wrześniu te pieniądze wystarczały na to, żeby się utrzymać, dziś mnie nie stać np. kupno ubrań. Ta pensja byłaby wystarczająca, gdyby ceny nie poszły do góry. A wiem, że inflacja w najbliższych miesiącach nie spadnie. Czyli będzie jeszcze gorzej - tłumaczy Bartosz, nauczyciel. - W którymś z supermarketów na półce z masłem, pomiędzy cenami widziałem kartkę z napisem „sklep jest monitorowany, kradzież się nie opłaca”. Ja bym to zrozumiał, gdyby to było przy telewizorach albo klockach Lego. Ale przy maśle?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu