Tego jeszcze nie było. Polska przegania Japonię w dochodzie na osobę

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Jak bardzo zmieniła się polska gospodarka w ostatnich dekadach?
Jak bardzo zmieniła się polska gospodarka w ostatnich dekadach? Fot. Piotr Smoliński/Polska Press
Według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego Polska w 2025 roku wyprzedzi Japonię pod względem PKB per capita w parytecie siły nabywczej. To symboliczny moment, który pokazuje, jak bardzo zmieniła się nasza gospodarka w ciągu trzech dekad.

Spis treści

Co oznacza wskaźnik PKB per capita?

PKB per capita (PPP) to wskaźnik, który pokazuje, na ile realnie wystarcza nam pieniędzy na życie, po uwzględnieniu różnic w cenach między krajami. Nie chodzi o same zarobki, lecz o siłę nabywczą, czyli co możemy za nie kupić.

Z danych IMF wynika, że w 2025 roku Polska osiągnie poziom ok. 52 tys. dolarów (w wartościach stałych z 2021 r.), a Japonia ok. 51 tys. dolarów.

KB per capita (PPP) w Polsce i Japonii w latach 1980–2030. Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) wskazują, że w 2025 roku Polska wyprzedzi Japonię pod względem siły nabywczej na mieszkańca.
KB per capita (PPP) w Polsce i Japonii w latach 1980–2030. Prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) wskazują, że w 2025 roku Polska wyprzedzi Japonię pod względem siły nabywczej na mieszkańca.
IMF DATAMAPPER

To oznacza, że Polacy, statystycznie będą mieli większą siłę nabywczą niż Japończycy, a jeszcze w latach 90. nasze PKB per capita wynosiło zaledwie jedną czwartą japońskiego.

Ekonomista, wykładowca i autor książek ekonomicznych Marcin Piątkowski podzielił się tą informacją na platformie X, komentując krótko: „Nieprawdopodobne”.

Polska dogania światowych liderów

To efekt wzrostu gospodarczego i integracji z UE. Prognozy IMF wskazują, że w latach 2025–2026 PKB per capita w Polsce ma rosnąć o 2,8–3,0% rocznie, co czyni nas jednym z najszybciej rozwijających się krajów w regionie.

Choć Polska formalnie wciąż należy do grona gospodarek wschodzących (emerging markets), to IMF klasyfikuje nas już jako kraj o wysokim dochodzie per capita (high income).

To nie znaczy, że jesteśmy już równie bogaci jak Japonia w każdym aspekcie, bo dane nie pokazują np. jakości usług publicznych czy nierówności dochodów. Ale kierunek pokazuje, że Polska konsekwentnie pnie się w górę.

Źródło: IMF, World Economic Outlook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu