Koszty utrzymania mieszkania mocno w górę. W ciągu roku wzrosły średnio o 23 proc. Co zdrożało najbardziej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Jak wynika z danych Eurostatu, w sierpniu 2022 roku utrzymanie i wyposażenie mieszkania kosztowało średnio o 23 proc. więcej niż rok wcześniej.
Jak wynika z danych Eurostatu, w sierpniu 2022 roku utrzymanie i wyposażenie mieszkania kosztowało średnio o 23 proc. więcej niż rok wcześniej. Sylwia Penc/Polska Press
Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, o 23 proc. w ciągu roku wzrosły przeciętne koszty utrzymania i prowadzenia domu w Polsce, o kilka punktów procentowych więcej niż średnia europejska. – Gdybyśmy wzięli pod uwagę te same miesiące, ale z roku 2020 oraz 2021 to okazuje się, że w tym czasie wzrost kosztów wynosił niecałe 6 proc. – wskazują eksperci HRE Investments.

Spis treści

Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej w sierpniu 2022 roku utrzymanie i wyposażenie mieszkania kosztowało średnio o 23 proc. więcej niż rok wcześniej – wskazują w swojej analizie analitycy HRE Investments Oskar Sękowski oraz Bartosz Turek i dodają, że "gdybyśmy wzięli pod uwagę te same miesiące, ale z roku 2020 oraz 2021 to okazuje się, że w tym czasie wzrost kosztów wynosił niecałe 6 proc.".

Koszty utrzymania mieszkania mocno w górę. W ciągu roku wzrosły średnio o 23 proc. Co zdrożało najbardziej?
HRE Investments

Co drożeje najmocniej?

Wszystko diametralnie zmieniły jednak skokowe podwyżki cen opału (200 proc. r/r), prądu (40 proc. r/r) czy na przykład gazu (38 proc. r/r). Do tego domowe budżety odczuły również znaczny wzrost kosztów usług kanalizacyjnych, dostarczania wody czy usług związanych z prowadzeniem domu – podkreślają w swojej analizie eksperci.

Jednocześnie dodają, że w danych Eurostatu na temat inflacji nie ma wręcz niczego, co w ciągu roku staniało, a co składa się na koszty prowadzenia i utrzymania domu w Polsce. – A gdyby i tego było mało, to raczej nie należy mieć nadziei na to, że dobrnęliśmy do końca podwyżek kosztów – ostrzegają.

W Turcji koszty utrzymania wzrosły o 80 proc.

Biorąc pod uwagę 34 kraje, dla których dostępne są dane, Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce tego rankingu. W tym zestawieniu wyprzedzają nas Węgry, Grecja, Holandia, Litwa, Łotwa, Estonia oraz Turcja. W większości z tych krajów poziom inflacji jest wyższy niż u nas.

Jak podkreślają Sękowski oraz Turek, w Turcji, w której na utrzymanie mieszkania trzeba wydać o 80 proc. więcej niż w sierpniu 2021. – Wobec panującej tam wysokiej inflacji (ponad 80 proc.) nie jest to zaskoczeniem, że kraj ten znalazł się na szczycie rankingu – wskazują. Jako powody wymieniają tutaj spiralę inflacyjną, czy bardzo mocne osłabienie się liry wobec głównych walut.

Zaraz za Turcją mamy Estonię, w której koszty utrzymania mieszkania zwiększyły się w ciągu roku o 65 proc. U naszych bałtyckich sąsiadów przyczyniły się do tego głównie rosnące ceny gazu. – Wydatki na błękitne paliwo stanowią w Estonii ponad 12 proc. kosztów związanych z mieszkaniem. Bardzo podobna sytuacja ma miejsce na Łotwie – zauważają eksperci.

Atom i OZE chronią przed podwyżkami

Na drugim biegunie mamy natomiast Szwajcarię, Islandię, Luksemburg, Maltę, Francję oraz Finlandię. W tych krajach koszty utrzymania i prowadzenia domu w ciągu ostatniego roku poszły w górę o mniej niż 10 proc. Jak podają analitycy HRE Investments, tylko o 5 proc. wzrosły koszty utrzymania i prowadzenia domu w Szwajcarii.

– Stało się tak pomimo faktu, że Helwetów również dotyczą podwyżki cen nośników energii i to o kilkadziesiąt procent (r/r). Mimo tego wysokie dochody, silna waluta i miks energetyczny (większość energii Szwajcarzy produkują w elektrowniach wodnych i atomowych) powodują, że koszty utrzymania i prowadzenia domu w sierpniu 2022 roku były w Szwajcarii tylko o 5 proc. wyższe niż rok wcześniejtłumaczą.

Turek i Sękowski podają, że Szwajcarzy na energię elektryczną i ogrzewanie przeznaczają tylko 3,4 proc. swoich domowych budżetów. Dla porównania w Polsce wydatki na prąd i ciepło odpowiadają za prawie 9 proc. naszych wydatków.

Podobnie sytuacja wygląda na Islandii, gdzie prawie 100 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych (elektrownie wodne i geotermalne). – Trzeba wiedzieć, że na Islandii energia jest łatwo dostępna i jest relatywnie tania. To, dlatego przeciętne gospodarstwo domowe na prąd i ciepło wydaje tylko 2,5 proc. domowego budżetu. To wszystko składa się na odpowiedź na pytanie, dlaczego w ciągu roku koszty utrzymania i prowadzenia domu na Islandii wzrosły o 6 proc. – podsumowują.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu