Mieszkania tanieją ale oprocentowanie kredytów hipotecznych znajduje się na rekorodowym poziomie

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w ciągu ostatnich 3 miesięcy mieszkania staniały w 13 z 17 badanych miast. Zdaniem autorów raportu spadki to głównie efekt podwyżek stóp procentowych. Po wrześniowej podwyżce średnie oprocentowanie ofert kredytów hipotecznych z 10 proc. wkładem własnym i przy stawce stałej wynosi 9,1 proc. Ponadto wskazano, że w tym miesiącu zostaną wypłacone najdroższe kredyty odkąd NBP publikuje dane na ten temat, czyli od 2005 r.

W sierpniu ceny mieszkań spadły – wynika z raportu Expandera i Rentier.io. Z kolei w lipcu informowano o niewielkich wzrostach, a w czerwcu również o spadkach. W związku z tym eksperci przygotowali zestawienie zmiany cen w ujęciu 3-miesięczym, aby uwzględnić wszystkie zmiany z ostatnich miesięcy.

Rekordowy w Rzeszowie i Wrocławiu

W porównaniu z majem 2022 r. ceny w badanych miastach spadły przeciętnie o 2 proc. Jednocześnie zaznaczono, że były też miasta, w których stawki wciąż rosły. – W 13 z 17 badanych przez nas miast ceny spadły, a tylko w czerech odnotowaliśmy wzrosty – podano. – W tej ostatniej grupie ciekawostką jest Rzeszów – napisano.

Dlaczego? Ponieważ w sierpniu ceny podskoczyły tam o niecałe 2 proc. i w rezultacie po raz pierwszy w historii przeciętna cena przekroczyła poziom 8 tys. zł za m2. Rekordowy poziom cen odnowano też we Wrocławiu – 10 480 zł za m2. Ceny wyższe niż w maju obowiązywały też w Lublinie i Gdańsku, ale w tych przypadkach nie były to rekordowe poziomy.

od 16 lat

W Sosnowcu ceny na poziomie sprzed roku

W zdecydowanej większości badanych miast (13 z 17) ceny spadły w porównaniu z majem. Największe spadki miały miejsce w Częstochowie (-9 proc.), Sosnowcu (-8 proc.) i Bydgoszczy (-5 proc.). Jednak, jak wskazano w raporcie, we wszystkich badanych miastach ceny są wciąż wyższe niż przed rokiem. To, jednak zdaniem ekspertów, może się jednak zmienić w kolejnych miesiącach. – Po ostatnich spadkach w Sosnowcu, ceny są już niemal na poziomie sprzed roku. Niewiele też brakuje do takiej sytuacji w Bydgoszczy, Gdyni i Katowicach – wskazano.

Spadki cen w stolicy

Przeciętna cena w Warszawie, czyli na największym polskim rynku nieruchomości, wyniosła 13 023 zł za m2. Oznacza to, że w ciągu 3 miesięcy ceny spadły tam o 1,4 proc. Wciąż są jednak o 9 proc. wyższe niż przed rokiem.

Stabilna liczba ofert

Autorzy raportu zwracają uwagę, że liczba wszystkich aktywnych internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań w badanych miastach wyniosła 104 tys., a nowo dodanych niecałe 32 tys. – Oznacza to niewielki spadek w porównaniu do poprzednich miesięcy. Wygląda więc na to, że wakacje kredytowe spełniły swoje zadanie – wskazano i dodano, że nie widać "panicznej wyprzedaży mieszkań", co z kolei przekłada się na niewielkie spadki cen.

Rekord oprocentowania kredytów hipotecznych

Na rynku kredytów hipotecznych najważniejszym wydarzeniem w ostatnim czasie była jedenasta już podwyżka stóp procentowych. – Po jej wprowadzeniu średnie oprocentowanie dla ofert kredytów z 10 proc. wkładem własnym wynosi już 9,1 proc. przy stawce stałej i 9,76 proc. przy zmiennej. Dla wysokiego (25 proc.) wkładu własnego te poziomy wynoszą odpowiednio 8,76 proc. i 9,12 proc. – wyliczają eksperci.

Oprocentowanie kredytów hipotecznych na rekordowym poziomie

– Wiele wskazuje na to, że udzielane obecnie kredyty hipoteczne są najdroższe odkąd NBP monitoruje takie dane (od 2005 r.). Dotychczas najwyższy odnotowany poziom to 8,81 proc., czyli średnia z listopada 2008 r. Najnowsze dostępne dane są z lipa tego roku, kiedy było to 8,77 proc. Było to jeszcze przed wrześniową podwyżką stóp procentowych, więc rekord z pewnością zostanie pobity – wskazano.

WIRON zastąpi WIBOR?

Jako ciekawostkę autorzy raportu podali plan KNF dotyczący zastąpienia stawki WIBOR nowym wskaźnikiem o nazwie WIRON. – W pierwszej kolejności zmiana ma objąć nowo udzielane kredyty hipoteczne. Od grudnia tego roku mogą zacząć pojawiać się oferty kredytów z oprocentowaniem opartym o WIRON. Dla kredytów już spłacanych plan przewiduje zamianę wskaźników dopiero w 2025 r. Wpływ tej zmiany na wysokość rat będzie bardzo niewielki ponieważ zostanie zastosowany spread korygujący. W uproszczeniu można powiedzieć, że ten spread sprawi, że WIRON po korekcie będzie na poziomie WIBORu – wyjaśniają.

Co dalej z cenami mieszkań?

Zdaniem autorów raportu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe miesiące wydaje się kontynuacja niewielkich spadków lub stabilizacja. – Stabilizację możemy zobaczyć zwłaszcza w danych na temat cen transakcyjnych. Tam spadków może nie być widać ze względu na to, że kupujący to teraz głównie osoby o wysokich dochodach, które wybierają bardzo dobre lokalizacje. Taka zmiana struktury sprzedaży może więc w niektórych przypadkach sprawiać nawet wrażenie, że ceny rosną – wyjaśniają.

– Warto też dodać, że gdyby nie ustawowe wakacje kredytowe i ogromny popyt na najem, to z pewnością ceny mieszkań dramatycznie by spadały – podkreślają. Jednocześnie zaznaczają, że część właścicieli mieszkań mogło liczyć jedynie na bankowe wakacje kredytowe, a te zwykle trwają 3-6 miesięcy.

– Gdy się skończą, może pojawić się większy wysyp ofert sprzedaży. Dużo też zależy od tego jak mocno wzrosną stawki najmu oraz jak wiele mieszkań na wynajem nie znajdzie mieszkańców. Co prawda popyt na najem jest ogromny, ale ceny w wielu przypadkach są już trudne do zaakceptowania. Dlatego część mieszkań może zostać bez lokatorów i trafić na sprzedaż – prognozują.

Ceny mieszkań nadal w górę?

Z kolei w 21 analizowanych przez Emmerson Evaluation lokalizacjach ceny transakcyjne wzrosły średnio o 10 proc. w stosunku do poprzedniego półrocza. Dla lokali używanych skala podwyżek była bardzo podobna i wyniosła przeciętnie 11 proc.

Autorzy raportu Evaluer Index IH 2022 r. przewidują, że niepewność na rynku nieruchomości będzie utrzymywała się tak długo, jak długo niestabilna będzie sytuacja gospodarcza w Polsce, na którą wpływ ma inflacja, pandemia (której nie można jeszcze uznać za zakończoną), wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, a także problemy z łańcuchami dostaw.

W 2024 roku powstanie niepokojąco mało mieszkań

Sierpień jest drugim z rzędu miesiącem, w którym widać niepokojąco duży spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczynali deweloperzy.

– W skali całej Polski takich lokali było 5,2 tys. To aż o 63 proc. mniej niż w tym samym miesiącu rok temu. Złe informacje napłynęły do nas też w lipcu, kiedy w ujęciu r/r liczba rozpoczynanych przez deweloperów budów spadła o 44 proc. – wskazuje w swojej analizie Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu