Główny Urząd Statystyczny podał, że w sierpniu 2024 roku produkcja przemysłowa spadła o 1,5% w porównaniu do tego samego miesiąca roku poprzedniego, a w porównaniu do lipca tego roku spadek wyniósł 5,2%.
Analitycy Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP zwracają uwagę, że dominującym trendem w produkcji przemysłowej jest stagnacja lub niewielki spadek.
– W sierpniu, po uwzględnieniu czynników sezonowych, produkcja obniżyła się o 0,8% m/m, co wskazuje, że sierpniowy spadek nie był tylko efektem niekorzystnego kalendarza – zauważyli.
Wskazali również, że w sierpniu spadki produkcji w ujęciu rocznym występowały w 16 branżach, podczas gdy wzrosty odnotowano w 17 branżach – wzrosty te dotyczyły branż odpowiedzialnych za prawie 60% produkcji. Największe spadki odnotowano w sektorze dóbr inwestycyjnych (-4,2% r/r), a najmniejsze w sektorze dóbr konsumpcyjnych trwałych (-0,3% r/r), przy wzroście produkcji dóbr konsumpcyjnych nietrwałych o 2,3% r/r.
Czynniki wpływające na przemysł
Analitycy PKO BP zauważają, że w sierpniu na obniżenie rocznej dynamiki produkcji największy wpływ miał wolniejszy wzrost w przetwórstwie spożywczym, branży chemicznej oraz wyrobów metalowych. Kontynuowany był również spadek produkcji w branży urządzeń elektrycznych, której produkcja jest o 1/3 niższa od szczytu z początku 2023 roku. Zdaniem analityków jest to efekt znaczącego spadku w segmencie baterii elektrycznych oraz problemów sektora pojazdów elektrycznych.
– Z drugiej strony branża motoryzacyjna może uznać sierpień za relatywnie udany – roczna skala spadku wyhamowała do -1,9% r/r z -9,1% w lipcu – choć motoryzacja nadal znajduje się pod presją problemów sektora w skali europejskiej – dodali.
Prognozy na przyszłość
Analitycy PKO BP podtrzymują prognozę ożywienia w krajowym przemyśle, choć zaznaczają, że proces ten systematycznie się opóźnia.
– Uważamy, że ożywienie opierać się będzie na krajowym wzroście popytu konsumpcyjnego, do którego w późniejszym okresie dołączy także poprawa popytu zagranicznego ze strefy euro (m.in. w wyniku obniżek stóp procentowych). Czynnikiem, który może osłabić skalę ożywienia przemysłu w średnim terminie, może być słabnący napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski ocenili.
Deflacja PPI
Deflacja PPI w sierpniu pogłębiła się do 5,1% r/r, co wynikało z rewizji danych za lipiec (-5,1% r/r wobec wcześniejszych -4,8% r/r) - podali analitycy PKO BP. Dodali, że w sierpniu poziom cen obniżył się o 0,1% m/m, za co odpowiadał analogiczny spadek cen w przetwórstwie oraz trzeci z rzędu spadek w górnictwie. W ich ocenie w przetwórstwie wyróżniała się branża naftowa, w której ze względu na przecenę ropy, ceny spadły o 1,2% m/m i 9,6% r/r.
– Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach deflacja PPI będzie stopniowo słabła – zaznaczyli analitycy.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!