Spis treści
Maraton obowiązków rozliczeniowych
Styczeń to czas wzmożonej pracy dla księgowych i płatników, którzy muszą przygotować formularze PIT-11. Dokument ten jest kluczowy dla rozliczeń podatkowych pracowników.
PIT-11 jest kluczowy. Stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. To płatnik wystawia deklarację PIT-11 oraz dostarcza ją zarówno do urzędu skarbowego, jak i do podatnika. Jest to obowiązek każdego przedsiębiorcy, który w trakcie roku rozlicza, pobiera i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy. PIT-11 to podstawowe źródło wiedzy niezbędnej do sporządzenia zeznania podatkowego takiego jak PIT-37 czy PIT-36 – wyjaśnia Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.
Dwa ważne terminy
Przedsiębiorcy muszą pamiętać o dwóch nieprzekraczalnych terminach:
31 stycznia 2025 r. – termin wysyłki PIT-11 do urzędu skarbowego,
28 lutego 2025 r. – ostateczna data dostarczenia formularzy PIT-11 do pracowników.
Sporządzający informację może przekazać zatrudnionemu jego rozliczenie PIT-11 zarówno w formie drukowanej, jak i elektronicznej, ale w obu przypadkach termin 28 lutego jest nieprzekraczalny – zaznacza Monika Piątkowska.
Jak poprawnie przygotować i wysłać PIT-11?
Przygotowując formularze PIT-11, warto skorzystać z dedykowanych programów, takich jak e-pity Płatnika, które minimalizują ryzyko błędów. Dokumenty przekazuje się do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie.
PIT-11 przekazywany jest do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Płatnik będący osobą fizyczną, wysyłając tę informację, ma dwie opcje: może wykorzystać e-podpis lub potwierdzić deklarację zestawem danych autoryzujących. Pozostali płatnicy, np. spółki z o.o., są zobowiązani posiadać e-podpis – mówi Monika Piątkowska.
Pracodawcy mają dowolność w wyborze formy doręczenia PIT-11 swoim pracownikom, jednak muszą pamiętać, że to płatnik decyduje o sposobie przekazania.
– Podatnik nie może zatem negować formy, w jakiej została mu udostępniona deklaracja – przypomina Monika Piątkowska.
W przypadku elektronicznej formy doręczenia dokumentów wystarczy przesłać je na adres e-mail zatrudnionego lub udostępnić w zabezpieczonym programie, np. Odbierz PIT.
Co jeśli nie zdążysz na czas?
Zdarza się, że płatnicy nie dostarczą formularza PIT-11 w wymaganym terminie. W takiej sytuacji można uniknąć poważnych konsekwencji, składając czynny żal.
Płatnik, który dostarczył PIT-11 po terminie, wraz ze spóźnionym formularzem, powinien złożyć czynny żal w urzędzie skarbowym. Pozwoli mu to uniknąć odpowiedzialności karno-skarbowej – uspokaja doradczyni podatkowa, Monika Piątkowska.
