Z miesiąca na miesiąc żywność drożeje. W trzy miesiące o prawie 7 proc.
Badania PanParagon nie pozostawiają złudzeń: z miesiąca na miesiąc żywność drożeje. W przeciągu ostatnich trzech miesięcy ceny podstawowych produktów spożywczych wzrosły o prawie 7 proc.
– Największego szoku cenowego można było doznać w grudniu 2021 roku. W tym czasie ceny na półkach różniły się bowiem od tych widocznych jeszcze w listopadzie o prawie 6 proc., niestety na niekorzyść kupujących. Przykładowo ziemniaki w listopadzie kosztowały 4,77 zł, natomiast w grudniu ten sam produkt kosztował już niemal 6 złotych – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji zakupowej PanParagon.
Jak dokładnie wyglądają ceny konkretnych produktów, gdy porównany poszczególne miesiące?
Twórcy aplikacji porównali ceny poszczególnych produktów z podziałem na miesiące. W ten sposób powstała specjalna tabela.

Czy warto oszczędzać przy takim wzroście cen?
Produkty drożeją, a to oznacza, że w przyszłości za tę sama kwotę będzie można kupić mniej. Jako konsumenci nie mamy wpływu m.in. na ceny paliw czy energii, które jako jeden z wielu czynników wpływają na finalne ceny produktów. Dużo osób jednak zastanawia się nad tym, co zrobić, by jak najdłużej zatrzymać pieniądze w portfelu. Jest kilka rzeczy, które możemy kontrolować.
– Na polskim rynku istnieją rozwiązania, które ułatwiają planowanie zakupów, śledzenie aktualnych promocji czy chociażby sprawdzanie statystyk z wydatków z podziałem na poszczególne kategorie. Dzięki temu mamy szansę „upolować” produkty w atrakcyjnej cenie, ale także w większym stopniu kontrolujemy swoje wydatki. Takie działania mają realny wpływ na nasze późniejsze wybory zakupowe – wyjaśnia Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.
Dane zostały zebrane w zanonimizowanej formie za pomocą technologii OCR z paragonów wprowadzanych przez użytkowników do aplikacji. Do analizy wykorzystano rachunki z jednej z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce od listopada 2021 do stycznia 2022. Wzięto pod uwagę najtańsze produkty z danego rodzaju.
PanParagon jest aplikacją do przechowywania zdjęć paragonów oraz analizowania wydatków. Podobne możliwości oferują m.in. rządowa aplikacja e-Paragony (zarządzanie wydatkami, przeglądanie statystyk lub dokumentowanie zakupów i gwarancji) oraz Listonic (robienie list zakupów i udostępnianie ich innym).
