Kupujesz w Internecie? Uważaj na fałszywe witryny sklepów internetowych. Nie daj się oszukać

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
unsplash
Przed świętami wzrasta liczba oszustw związanych z zakupami w fałszywych sklepach online - twierdzą analitycy z FortiGuard Labs firmy Fortinet. Mechanizm działa podobnie, jak fałszywe serwisy oferujące przelewy (pozorujące np. Dotpay, PayU, czy Przelewy24).

Analitycy FortiGuard Labs firmy Fortinet prześledzili wzrost oszustw wynikających z kupowania w fałszywych witrynach internetowych podszywających się pod oryginalne strony sklepów online. Wynika to bezpośrednio z przypadających na ostatnie dni listopada Black Friday oraz Cyber Monday inaugurujące czas świątecznych zakupów. Dla sklepów jest to sezon wzrostu sprzedaży detalicznej aż o 30%.

- Dla niewprawnego oka takie strony mogą wyglądać bezpiecznie, ale jeśli nie zwrócimy na nie wystarczającej uwagi, może to zakończyć się utratą pieniędzy i danych. Fałszywe strony e-commerce szybko stają się jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla konsumentów i dotyczą wielu branż, gdyż przestępcy chcą w ten sposób zwabić jak najwięcej potencjalnych klientów - mówi Jolanta Malak, dyrektor Fortinet w Polsce.

Najczęściej konsumenci trafiają do fałszywych sklepów szukając konkretnego produktu w wyszukiwarce. Pojawia się on w zakładce „zakupy” albo dociera do kupującego poprzez media społecznościowe.

Wraz z rozwojem oprogramowania również osoby nie posiadające specjalistycznej wiedzy z zakresu tworzenia stron internetowych zaczęły tworzyć witryny. Dziś fałszywą stronę internetową może zaprojektować każdy, kto wcześniej pracował i zna systemy zarządzania treścią (CMS). Profesjonalny wygląd stronie można nadać z gotowego szablonu poświęcając na to kilka godzin.

Jak sprawdzić, czy strona internetowa jest autentyczną witryną sklepu internetowego?

Autentyczne sklepy internetowe spełniają kilka podstawowych wymagań:

  • istnieje możliwość weryfikacji, kto jest sprzedawcą
  • posiada jasne i przejrzyste informacje w zakresie ochrony, przetwarzania danych osobowych i polityki prywatności
  • są jasno podane ceny i koszty przesyłki
  • jest wyraźnie określony termin dostawy

Aby sprawdzić autentyczność witryny warto w przeglądarce internetowej w pasku adresu porównać, czy strona, na której jesteśmy posiada ten sam adres, co prawdziwa domena. W mailu podany link nie zawsze prowadzi do prawdziwego sklepu. Można również skontrolować, jak wyglądają rekordy WHOIS. Dowiemy się wówczas, jak długo domena istnieje. Inną możliwością jest skontaktowanie się z firmą. Ważne, aby nie zadzwonić jednak do oszustów, którzy mogą się pod nią podszywać.

Co powinno wzbudzić zaniepokojenie kupującego?

Podejrzane sklepy internetowe można zgłaszać za pośrednictwem strony legalniewsieci.pl. Zgłoszone strony trafiają do wyszukiwarki „Bezpieczny sklep” z odpowiednią adnotacją. Witryna udziela również porad, na co zwracać uwagę, w przypadku wątpliwości o autentyczności sklepu. Podejrzenia powinny wzbudzić:

  • brak regulaminu sprzedaży
  • brak informacji, kto jest sprzedawcą i jego danych teleadresowych
  • brak danych teleadresowych do sklepu
  • nazwa domeny, która nie jest adekwatna do oferowanych towarów w sklepie

Dzięki takim zabiegom oszustów reklamacje i zwroty produktów są utrudnione, a sami oszuści – trudniejsi do zidentyfikowania. Ryzyko oszustwa znacznie ogranicza dokładne przeanalizowanie informacji zamieszczonych przez sklep internetowy oraz opinii klientów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu