L4 na wypalenie zawodowe? Nic z tego. W jaki sposób pracodawcy powinni zadbać o zdrowie swoich pracowników?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Pracownicy już od kilku lat wskazują, że potrzebują, aby firmy, w których są zatrudnieni, zadbały o zdrowie i kondycję psychiczną swoich pracowników.
Pracownicy już od kilku lat wskazują, że potrzebują, aby firmy, w których są zatrudnieni, zadbały o zdrowie i kondycję psychiczną swoich pracowników. 123rf
Pracodawcy i pracownicy na chwilę wstrzymali oddech, kiedy pod koniec minionego roku dyskutowano o możliwości uzyskania zwolnienia lekarskiego z powodu tzw. wypalenia zawodowego. Okazało się jednak, że nie jest to takie proste, a lekarze nie powinni z takiego powodu wystawiać L4 i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie było to możliwe. Jeśli dostaniemy zwolnienie lekarskie z tytułu wypalenia zawodowego, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zakwestionować tę decyzję. Nie jest to bowiem choroba, a żeby to się zmieniło, należałoby zmienić prawo. Jak więc pracodawcy powinni dbać o zdrowie swoich pracowników?

Czy lekarze wystawią L4 z powodu wypalenia zawodowego?

Ponad 65% pracowników odczuwa symptomy wypalenia zawodowego, co oznacza, że ta dolegliwość istnieje i staje się coraz bardziej poważna.

"Wypalenie zawodowe jako stan mogący powodować konieczność interwencji ze strony służby zdrowia, zostało umieszczone w jedenastej wersji Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych sporządzanej przez Światową Organizację Zdrowia (ICD-11). Aktualnie w Polsce obowiązuje wersja dziesiąta – ICD-10, a uznanie wypalenia zawodowego za chorobę wymagałoby rozpoczęcia prac legislacyjnych w tym zakresie" – tłumaczy Joanna Misiun, ekspertka ds. BHP w firmie W&W Consulting.

To do lekarza należy decyzja, czy pacjent potrzebuje zwolnienia lekarskiego. Podczas wystawiania L4 lekarz musi wpisać odpowiedni kod choroby. Każde takie zaświadczenie może być skontrolowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, bez względu na to, jaką przyczynę zwolnienia podano. Ze statystyk ZUS wynika, że w ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń zachowania i chorób psychicznych.

Pracownicy już od kilku lat wskazują, że potrzebują, aby firmy, w których są zatrudnieni, zadbały o zdrowie i kondycję psychiczną swoich pracowników. Już w 2018 roku, badanie przeprowadzone na 1000 pracownikach średnich i dużych firm w Polsce przez Zespół Krajowego Centrum Promocji Zdrowia w Miejscu Pracy wykazało, że niemal połowa ankietowanych podczas poszukiwań nowej pracy zwróci swoją uwagę przede wszystkim na firmy, które kładą nacisk na zdrowie pracowników.

Co więcej, 20 proc. zadeklarowało, że odejdzie z pracy, jeżeli pracodawca nie będzie w stanie lepiej zadbać o ich zdrowie. Natomiast ponad 40 proc. pracowników przyznało, że będzie się bardziej angażować w pracę, jeżeli firma będzie lepiej dbała o ich zdrowie.

„Widać więc bardzo wyraźnie, że wdrażanie programów prozdrowotnych oraz zapewnianie komfortowych warunków pracy znacząco wpływa na dobre samopoczucie pracowników, co z kolei może zaowocować spadkiem liczby zwolnień lekarskich i ograniczeniem nieobecności i niezdolności do pracy” – dodaje Joanna Misiun.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne pracowników?

Niektóre kwestie związane ze zdrowiem pracowników są umieszczone w Kodeksie Pracy. Czytamy w nim m.in., że każdy pracownik musi mieć ważne badania profilaktyczne.

Wśród najpopularniejszych benefitów oferowanych przez firmy są dodatkowe pakiety opieki medycznej, gdzie pracodawca współfinansuje usługi medyczne. Dzięki temu pracownicy mogą lepiej zadbać o swoje zdrowie, poprzez łatwiejszy dostęp do specjalistów i tym samym skrócić czas leczenia.

„Pracodawcy powinni również skoncentrować się na wspieraniu aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na pracę mózgu, wspomaga proces uczenia się i kreatywność. Najkorzystniejszym benefitem z punktu widzenia pracownika będzie tutaj karnet sportowy, gdzie pracownik może samodzielnie wybrać czas, miejsce i rodzaj aktywności” – wymienia ekspertka.

Ważnym elementem jest też promowanie zdrowego odżywiania. Według badań Światowej Organizacji Zdrowia właściwe odżywianie może zwiększyć wydajność pracowników nawet o 20 proc. Pracodawca może tutaj zadbać o to, by pracownicy dostarczali sobie witamin, na przykład poprzez wręczenie pracownikom bonów na zdrowe posiłki czy zapewnianie codziennie lub kilka razy w tygodniu dostaw świeżych owoców lub udostępnianie firmowego baru, serwującego zdrowe dania.

Zdrowie psychiczne pracowników jest ważne

Niezbędnym elementem wsparcia pracowników jest dbanie o ich zdrowie psychiczne. Jednym z głównych czynników powodujących pogorszenie stanu zdrowia jest stres. Aby móc zapobiegać stresowi zawodowemu niezbędne jest rozpoznanie przyczyn i stałe monitorowanie sytuacji w firmie.

Pracodawca możne np. skierować pracowników na specjalne szkolenia radzenia sobie ze stresem lub zapewnić profesjonalną pomoc psychologa. Można też samemu próbować rozwiązać ewentualne konflikty i stale wspierać pracowników.

„Aby zadbać o podstawowy komfort pracowników, warto zapewniać im również wszelkie potrzebne do pracy narzędzia oraz wygodne, dopasowane do potrzeb miejsce pracy. Jeżeli stanowisko jest nieergonomiczne, np. jest zbyt ciasne, ciemne, jest na nim za gorąco, za zimno, za wilgotno, czy występują na nim przeciągi, tym pracuje się gorzej, a to zwiększa stres” – podkreśla Joanna Misiun.

Dobre warunki pracy mogą polepszyć zdrowie, zwłaszcza psychiczne, pracownika. Zwłaszcza że w pracy spędzamy dużą część swojego dnia. Warto, aby pracodawca upewnił się, że praca odbywa się w warunkach przyjaznych dla zdrowia.

„Musimy przy tym pamiętać, że w największym stopniu to każdy sam odpowiada za swoje zdrowie. Ważne więc jest, aby zapewnić pracownikom dostęp do fachowej wiedzy poprzez udostępnianie materiałów graficznych, udostępnianie wspomnianych już benefitów sportowych czy organizując szkolenia i konferencje poświęcone tej tematyce. Zarządzanie zdrowiem w miejscu pracy to więc nie tylko stosowanie się do zasad BHP czy zapewnienie ochrony przed zagrożeniami, ale cała polityka zarządzania przedsiębiorstwem i personelem” – podsumowuje ekspertka ds. BHP.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu