Znaczący wzrost liczby firm IT
Rynek IT w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Analizy przeprowadzone przez Dun&Bradstreet dla „Rzeczpospolitej” wskazują, że tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku przybyło 6 procent nowych firm IT w porównaniu do roku 2023, a względem 2022 roku wzrost wyniósł niemal jedną czwartą. To oznacza, że już teraz mamy do czynienia z absolutnym rekordem liczby takich podmiotów w Polsce.
– W dużej części są to jednoosobowe działalności gospodarcze, informatycy świadczą swoje usługi na rzecz zarówno polskich, jak i zagranicznych, globalnych korporacji. Najwięcej jest ich w branży związanej z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznej. Warto podkreślić, że to właśnie ta branża znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce, z największą liczbą firm wpisanych do rejestru – komentuje Tomasz Starzyk, ekspert D&B.
Polska IT mocarstwem Europy?
Polska branża IT nie tylko rośnie w siłę, ale również zyskuje na znaczeniu w skali europejskiej. Jak zauważa Tomasz Starzyk, jeśli obecny trend wzrostowy się utrzyma, „jeszcze w tym roku nad Wisłą będzie aktywnie działać grubo ponad 200 tys. podmiotów IT”. To stawia Polskę w bardzo dobrej pozycji, mogąc wkrótce znaleźć się wśród liderów Unii Europejskiej pod względem liczby działalności gospodarczych w sektorze IT.
Warto zwrócić uwagę, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku Polacy zarejestrowali blisko 8,5 tys. firm związanych z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznych. Wzrost ten, jak podkreśla ekspert D&B, może przyczynić się do jeszcze większego umocnienia pozycji Polski na rynku europejskim. Tomasz Starzyk zaznacza:
– To wysunie nasz kraj pod względem ich liczby na jedną z czołowych lokat w Unii Europejskiej – podkreśla.
Wyzwania i perspektywy
Boom na polskim rynku IT otwiera przed branżą nowe możliwości, ale stawia również wyzwania. Dynamiczny wzrost liczby firm może oznaczać większą konkurencję, ale także potrzebę ciągłego doskonalenia umiejętności i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.
Wzrost liczby jednoosobowych działalności gospodarczych w IT wskazuje na silną tendencję do samozatrudnienia wśród polskich informatyków, co może świadczyć o elastyczności i adaptacyjności branży. Jednakże, aby utrzymać wysoki poziom innowacyjności i konkurencyjności na rynku globalnym, polskie firmy IT będą musiały inwestować w rozwój kompetencji, technologii oraz poszukiwanie nowych modeli biznesowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
źródło: PAP
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?