Liczba firm w tej branży w Polsce rośnie jak szalona

Maciej Badowski
Opracowanie:
Rynek IT wzbogacił się w tym roku o 11 tys. nowych działalności gospodarczych.
Rynek IT wzbogacił się w tym roku o 11 tys. nowych działalności gospodarczych. serezniy/ 123RF
Polski rynek technologii informatycznych przeżywa ponowny boom. W ciągu zaledwie kilku miesięcy liczba nowych firm IT wzrosła o imponujące 11 tysięcy. Trend ten, jeśli się utrzyma, może przesunąć Polskę na jedną z czołowych pozycji w Unii Europejskiej pod względem liczby działalności gospodarczych w branży IT. Do końca roku liczba tych podmiotów może przekroczyć 200 tysięcy.

Znaczący wzrost liczby firm IT

Rynek IT w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Analizy przeprowadzone przez Dun&Bradstreet dla „Rzeczpospolitej” wskazują, że tylko w pierwszych ośmiu miesiącach 2024 roku przybyło 6 procent nowych firm IT w porównaniu do roku 2023, a względem 2022 roku wzrost wyniósł niemal jedną czwartą. To oznacza, że już teraz mamy do czynienia z absolutnym rekordem liczby takich podmiotów w Polsce.

– W dużej części są to jednoosobowe działalności gospodarcze, informatycy świadczą swoje usługi na rzecz zarówno polskich, jak i zagranicznych, globalnych korporacji. Najwięcej jest ich w branży związanej z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznej. Warto podkreślić, że to właśnie ta branża znalazła się na pierwszym miejscu w Polsce, z największą liczbą firm wpisanych do rejestru – komentuje Tomasz Starzyk, ekspert D&B.

Polska IT mocarstwem Europy?

Polska branża IT nie tylko rośnie w siłę, ale również zyskuje na znaczeniu w skali europejskiej. Jak zauważa Tomasz Starzyk, jeśli obecny trend wzrostowy się utrzyma, „jeszcze w tym roku nad Wisłą będzie aktywnie działać grubo ponad 200 tys. podmiotów IT”. To stawia Polskę w bardzo dobrej pozycji, mogąc wkrótce znaleźć się wśród liderów Unii Europejskiej pod względem liczby działalności gospodarczych w sektorze IT.

Warto zwrócić uwagę, że w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku Polacy zarejestrowali blisko 8,5 tys. firm związanych z oprogramowaniem i usługami w zakresie technologii informatycznych. Wzrost ten, jak podkreśla ekspert D&B, może przyczynić się do jeszcze większego umocnienia pozycji Polski na rynku europejskim. Tomasz Starzyk zaznacza:

– To wysunie nasz kraj pod względem ich liczby na jedną z czołowych lokat w Unii Europejskiej – podkreśla.

Wyzwania i perspektywy

Boom na polskim rynku IT otwiera przed branżą nowe możliwości, ale stawia również wyzwania. Dynamiczny wzrost liczby firm może oznaczać większą konkurencję, ale także potrzebę ciągłego doskonalenia umiejętności i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.

Wzrost liczby jednoosobowych działalności gospodarczych w IT wskazuje na silną tendencję do samozatrudnienia wśród polskich informatyków, co może świadczyć o elastyczności i adaptacyjności branży. Jednakże, aby utrzymać wysoki poziom innowacyjności i konkurencyjności na rynku globalnym, polskie firmy IT będą musiały inwestować w rozwój kompetencji, technologii oraz poszukiwanie nowych modeli biznesowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu