Polski eksport wysokich technologii na rekordowym poziomie

Maciej Badowski
Opracowanie:
Polski eksport wysokich technologii wyniósł w 2023 r. 33,8 mld euro i był o 6,8 proc. większy niż rok wcześniej – podali analitycy PFR.
Polski eksport wysokich technologii wyniósł w 2023 r. 33,8 mld euro i był o 6,8 proc. większy niż rok wcześniej – podali analitycy PFR. Karolina Misztal/ Polska Press
W 2023 roku Polska osiągnęła imponujący kamień milowy w dziedzinie eksportu wysokich technologii, osiągając wartość 33,8 mld euro, co stanowi wzrost o 6,8 proc w porównaniu z rokiem poprzednim. Ten historyczny wynik podkreśla rosnącą pozycję Polski na globalnym rynku innowacyjnych rozwiązań.

Polska Ścieżka do Innowacyjności

W raporcie Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) na temat innowacyjności Polski zauważono, że rok 2023 był dwunastym z rzędu rokiem wzrostu wartości eksportu wysokich technologii. Jest to również kolejny rok, w którym wartość tego eksportu osiągnęła rekordowy poziom. Analitycy PFR zwrócili uwagę, że tak dobry wynik był możliwy dzięki zwiększeniu sprzedaży zagranicznej w prawie wszystkich grupach towarowych klasyfikowanych jako high-tech.

– Udział wysokich technologii w całości eksportu towarowego Polski zwiększył się do 9,6 proc. z 9,2 proc. w roku 2022 i był na najwyższym poziomie w historii porównywalnych danych (od 2007 roku) – wyliczyli.

Polska w europejskim rankingu innowacyjności

Raport PFR przytacza również dane z Europejskiego Rankingu Innowacyjności (edycja 2024 r.), w którym Polska zdobyła 72,5 pkt, plasując się na piątym miejscu od końca wśród krajów Unii Europejskiej i na trzynastym miejscu spośród wszystkich badanych krajów. Mimo tej przeciętnej pozycji, analitycy PFR podkreślają, że Polska systematycznie poprawia swoje wyniki od 2017 roku.

– Mimo przeciętnej pozycji Polski w rankingu, warto zwrócić uwagę, że od 2017 r. nasz wynik systematycznie poprawia się – podkreślili analitycy PFR.

Inwestycje w badania i rozwój

Kluczowym elementem, który przyczynia się do rozwoju innowacyjności Polski, są inwestycje w badania i rozwój (R&D). Na koniec 2022 roku Polska przeznaczyła na ten cel ponad 9,5 mld euro, co stanowiło wzrost o 15,6% w porównaniu z rokiem poprzednim i o ponad 737 proc. w porównaniu z rokiem dołączenia do Unii Europejskiej.

– Podanie samych wartości nominalnych jest jednak niewystarczające – ilustrują one bardziej rozmiar gospodarki. Lepszym ujęciem porównawczym jest przyrównanie nakładów na R&D; do PKB danego kraju. Tak jak w ujęciu nominalnym, tak i tu wykonaliśmy znaczący wzrost. W 2004 r. na nakłady poświęcaliśmy około 0,55 proc. PKB, w 2022 r. było to już 1,46 proc. Mimo to nadal pozostajemy znacznie poniżej poziomu UE ogółem. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ostatnich latach różnica pomiędzy Polska a unijną średnią zmniejsza się – stwierdzili ekonomiści Polskiego Funduszu Rozwoju.

Sektorowe rozłożenie inwestycji w R&D

W Polsce najwięcej pieniędzy na badania i rozwój wydał sektor przedsiębiorstw, który w 2022 roku przeznaczył na ten cel prawie 6,3 mld euro, stanowiąc 66 proc. całkowitej wartości nakładów. Jest to porównywalne ze średnią unijną. Drugim pod względem nakładów był polski sektor szkolnictwa wyższego, a trzecim - sektor rządowy.

W kontekście globalnych wyzwań i konkurencji, Polska coraz śmielej kroczy ścieżką innowacyjności, inwestując w przyszłość opartą na wysokich technologiach. Mimo pewnych wyzwań, takich jak konieczność dalszego zwiększania inwestycji w R&D oraz poprawy pozycji w międzynarodowych rankingach innowacyjności, kierunek, w którym zmierza polska gospodarka, wydaje się obiecujący. Wspieranie innowacyjności i technologii wysokiego stopnia jest kluczowe dla dalszego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu