Lokaty przegrywają z nieruchomościami, złotem, ale nadal co piąty Polak planuje w ten sposób zabezpieczać oszczędności

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Większość klientów indywidualnych banków działających w Polsce – 51% spośród respondentów – oczekuje, że podwyżki stóp procentowych wpłyną na zwiększenie oprocentowania lokat.
Większość klientów indywidualnych banków działających w Polsce – 51% spośród respondentów – oczekuje, że podwyżki stóp procentowych wpłyną na zwiększenie oprocentowania lokat. Marcin Obara / Polska Press
Udostępnij:
Jeszcze niedawno Polacy byli bezkrytycznymi zwolennikami bankowych lokat - nawet wtedy gdy przy stabilnych stopach procentowych na dość niskim poziomie ich oprocentowanie było niskie. Teraz jednak lokaty zdecydowanie przegrywają z nieruchomościami i złotem i banki mocno będą musiały się starać, by zachęcić klientów do składania w nich depozytów oszczędnościowych. Jest jednak wciąż grupa Polaków zainteresowana lokatami, ale tylko wtedy gdy będą one spełniały określone kryteria. Jakie?

Zgodnie z wynikami najnowszego badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych - IBRiS na zlecenie BFF Banking Group pokazuje, że niemal 80% badanych spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w Polsce i twierdzi, że ze względu na obecne warunki ograniczyło swoje wydatki. Jednocześnie ponad połowa respondentów planuje więcej oszczędzać. Celem badania było poznanie potrzeb klientów banków w momencie zwiększonej niepewności – po dwóch latach walki z pandemią oraz w trakcie trwającej obecnie wojny w Ukrainie.

Z badania wynika ponadto, że nieruchomości są postrzegane przez Polaków jako najbezpieczniejsza forma inwestycji, na drugim miejscu znalazło się złoto, natomiast lokaty terminowe są uznawane za bezpieczny sposób oszczędzania przez co piątego badanego (trzecia pozycja w zestawieniu).

Polacy redukują bieżące wydatki. Kto najbardziej?

Ze względu na obecną sytuację ekonomiczną 66% badanych ograniczyło większe wydatki, a 45% bieżącą konsumpcję i wydatki podstawowe. Wyższy odsetek osób, które wskazują, że nie zredukowały większych wydatków, jest obserwowany wśród mężczyzn (czterdziesto- i sześćdziesięciolatków), respondentów z wyższym poziomem wykształcenia, a także wśród osób o dochodach w przedziale 3000-5000 zł/os.

Jednocześnie, 57% spośród badanych twierdzi, że z uwagi na bieżącą sytuację polityczno-ekonomiczną zamierza więcej oszczędzać. Zwiększenie oszczędności planują mieszkańcy największych polskich miast oraz najmłodsi respondenci (poniżej 30. roku życia). Z kolei badani w wieku 50-69 lat najczęściej twierdzą, że nie mają takich zamiarów.

Jak chcą oszczędzać Polacy w czasie kryzysu

Jak pokazują wyniki przeprowadzonej analizy, istnieje kilka sposobów lokowania oszczędności, które w ocenie klientów indywidualnych banków są obecnie najbezpieczniejsze.

W opinii respondentów, najbezpieczniejszą formą oszczędzania pozostają inwestycje w nieruchomości, na które wskazało 57% respondentów, na drugim miejscu uplasowało się złoto (35% wskazań), natomiast na trzecim miejscu w rankingu znalazły się lokaty terminowe, które wybrało 20% badanych.

Co istotne, depozyty bankowe były oceniane wyżej niż inwestycje w waluty zagraniczne (16%) oraz obligacje skarbowe (13%), które do niedawna uznawane były za jeden z najbardziej bezpiecznych sposobów lokowania oszczędności.

Polacy czekają na wyższe oprocentowanie lokat, zwłaszcza rocznych

Większość klientów indywidualnych banków działających w Polsce – 51% spośród respondentów – oczekuje, że podwyżki stóp procentowych wpłyną na zwiększenie oprocentowania lokat. Jednocześnie, badanie zrealizowane na zlecenie BFF Banking Group pokazuje, że istnieją trzy najważniejsze czynniki, które decydują o wyborze konkretnej oferty depozytowej przez klientów banków.

  • Najważniejszym z nich jest oczywiście wysokość oprocentowania depozytu, na którą wskazało 65% badanych,
  • następnie okres trwania lokaty (z 29% wskazań klientów, z preferowanym terminem zapadalności lokaty do jednego roku),
  • natomiast na trzecim miejscu znalazła się marka banku, na którą wskazało aż 21% spośród badanych osób.
Materiały promocyjne partnera

Pokazuje to, jak istotne znaczenie dla klientów indywidualnych ma stabilność banku, któremu powierzają swoje oszczędności – jest to szczególnie ważne w obecnie bardzo dynamicznie zmieniającym się środowisku geopolityczno-ekonomicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie