Mała firma. Gdzie można prowadzić własną sprzedaż bez zakładania sklepu online?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Nie każda mała firma może sobie pozwolić na stworzenie własnego sklepu internetowego.
Nie każda mała firma może sobie pozwolić na stworzenie własnego sklepu internetowego. unsplash
Nie każda mała firma może sobie pozwolić na stworzenie własnego sklepu internetowego. Czasami jest to spowodowane wysokimi kosztami związanymi z uruchomieniem odpowiedniej strony internetowej. Nie oznacza to jednak, że niewielkie firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą nie mogą sprzedawać w Internecie. Jeśli nie chcesz otwierać jeszcze własnego sklepu, można sprzedawać na Marketplace i specjalnych stronach, które umożliwiają sprzedaż online bez inwestowania dużych środków we własny sklep internetowy.

Marketplace to strona internetowa umożliwiająca sprzedaż wielu niezależnym sprzedawcom, a każdego uczestnika obowiązują podobne zasady współpracy z platformą. Choć część z nich może być płatna, to większość umożliwia darmowa rejestrację i sprzedawanie towarów. Mogą jednak pobierać prowizję od sprzedaży.

Amazon pozwala na sprzedaż nie tylko w kraju

W 2021 r. 3 500 polskich małych i średnich firm sprzedawało swoje produkty za pośrednictwem Amazon, zarówno lokalnie, jak i za granicą. Przedsiębiorcy mogą automatycznie udostępniać je klientom w 7 sklepach Amazon w Europie i Wielkiej Brytanii.

- Bardzo się cieszę, że polskie małe i średnie firmy sprzedające na Amazon wyeksportowały produkty o wartości ponad 750 mln euro w 2021 roku. Lokalne MŚP dostarczają wielką wartość naszym klientom, a my będziemy je nadal wspierać i tworzyć społeczność biznesową, która sprzyja rozwojowi - powiedział Mourad Taoufiki, dyrektor generalny Amazon.pl.

Allegro wciąż dominuje na polskim rynku e-commerce

Najpopularniejszą platformą do sprzedaży w Polsce wciąż pozostaje Allegro. Powstało w 1999 r. jako odpowiednik amerykańskiego eBay. Przedsiębiorców sprzedających na Allegro obowiązują zupełnie inne zasady, niż osoby fizyczne. Zawierając umowę traktuje się ich jako silniejszą stronę w porównaniu do konsumenta lub osoby fizycznej.

- W umowach zawieranych w handlu internetowym stroną słabszą jest kupujący - nie ma on możliwości obejrzenia towaru przed zakupem i dlatego chroniące go przepisy są bardziej restrykcyjne niż w przypadku zwykłego handlu - czytamy na oficjalnej stronie Allegro.pl.

Allegro pozwala na sprzedaż bez zakładania firmy w ramach tzw. działalności nieewidencjonowanej. W ten sposób można prowadzić regularny handel. Miesięczny przychód nie może jednak przekroczyć 50 proc. minimalnego wynagrodzenia w konkretnym roku.

Ebay była pierwowzorem dla polskiego Allegro

Platforma została założona w 1995 roku, a w 2021 r. działa w 37 krajach. Sprzedaż na eBay odbywa się bez opłat, jednak strona pobiera bezzwrotną kaucję od wystawionych produktów. Do tego dochodzi opłata zależna od ceny, po której został sprzedany konkretny produkt.

Aliexpress – tutaj mogą sprzedawać nie tylko firmy z Chin

Aliexpress jest chińskim serwisem sprzedażowym. Powstał w 2010 r. Korzystają z niego głównie firmy z Chin, by sprzedawać na nim swoje produkty na Europejski rynek.

Należący do Alibaba Group, uruchomiony 26 kwietnia 2010, jako platforma poświęcona wyłącznie sprzedaży detalicznej. Dostawcami produktów, korzystającymi z usług AliExpress, są przeważnie małe lub średnie firmy z Chin. Sprzedawać na niej mogą jednak firmy z innych krajów. Obecnie korzystają z niej użytkownicy z ponad 200 państw na świecie. Prowizja jest pobierana od każdej zrealizowanej transakcji.

Rakuten jest platformą sprzedażową wywodzącą się z Japonii

Aby na niej sprzedawać, trzeba być zarejestrowaną firmą w USA lub Japonii. Można również dołączyć do niej poprzez zgłoszenie akcesu przez firmę pośredniczącą za pomocą specjalnego wniosku.

W Polsce popularna jest również platforma OLX

To serwis ogłoszeniowy, będący częścią południowoafrykańskiej grupy Naspers. Do 2014 roku w Polsce serwis nazywał się tablica.pl. Obecnie wraz z serwisami Otomoto, Otodom oraz Fixly w Polsce tworzy grupę OLX Sp. z o.o. W ramach serwisu można udostępniać ogłoszenia, w tym także te dotyczące sprzedawanych produktów.

Swój własny marketplace posiada również m.in. Facebook.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu