Konsolidacja zadłużenia pozwoli na szybsze uregulowanie zaległych należności, a co za tym idzie – pozbycie się problemów i wyjście na finansową prostą.
Kredyt konsolidacyjny – sposób na uniknięcie spirali długów?
Już blisko 30 proc. Polaków ma problemy z terminową spłatą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ponad 1/3 dłużników próbuje poradzić sobie z tym problemem, przesuwając w czasie termin zapłaty m.in. kolejnych rat kredytów i pożyczek. Na koniec 2018 r. łączna wartość naszych zaległych długów wyniosła 74 mld zł, czyli wzrosła blisko o 7 proc. w stosunku do 2017 r.
W ciągu roku liczba dłużników zwiększyła się prawie o 100 tys.. W wielu przypadkach tych kłopotów finansowych dałoby się uniknąć, gdy na czas został wdrożony odpowiedzi „plan awaryjny”, który pozwoliłby uniknąć spirali zadłużenia. Może być nim konsolidacja długów. Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) wyjaśniają, na czym polega to rozwiązanie i co należy wiedzieć, starając się o kredyt konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny: co to jest?
Konsolidacja długów jest połączeniem dwóch lub kilku zobowiązań finansowych w jedno. Jakie należności można poddać konsolidacji? Kredyty hipoteczne, ratalne, gotówkowe, kredyt samochodowy, zaciągnięte pożyczki, limit na koncie czy ten na karcie kredytowej.