Temperatura na rynku mieszkaniowym nie spada
Sezon wakacyjny nie spowolnił dynamiki sprzedaży nowych mieszkań. Ceny rosną lokalnie na każdym z pięciu rynków, czyli w: Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu. Mieszkań cały czas ubywa, a jednocześnie coraz mocniej rośnie luka podażowa. Motorem napędowym rosnących cen jest wciąż program „Bezpieczny kredyt 2 proc”.
– Mieszkania wciąż sprzedają się szybko, zainteresowanie nie spada – komentuje Ewa Palus, szefowa działu analiz REDNET Property Group. – Największym zainteresowaniem cieszą się lokalne mniejsze i takich błyskawicznie ubywa w ofertach deweloperów. Nie ma jednak ich czym zastąpić, ponieważ podaż, szczególnie mieszkań z bliskim terminem realizacji jest coraz bardziej ograniczona – dodaje.
– “Bezpieczny kredyt 2%” notuje bezprecedensowy start. W ostatnim czasie coraz więcej klientów dopytuje o ceny mieszkań, przygotowując się do zakupu. W kontekście niepewności gospodarczej, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich latach, program oferujący stabilność oprocentowania wygląda niezwykle atrakcyjnie – wskazuje z kolei Bartłomiej Rzepa, członek spółki realizującej inwestycję Osiedle Symbioza.
Jednocześnie dodaje, że oprocentowanie na poziomie 2 proc. może być bardzo zachęcające, ale klienci powinni dokładnie przeanalizować warunki zawieranej z bankiem umowy i skupić na ewentualnych opłatach dodatkowych, czy rosnącej marży, aby uniknąć nieoczekiwanych kosztów w przyszłości.
Najbardziej zdrożały mieszkania w Krakowie
Autorzy analizy wskazują, że najbardziej w ciągu miesiąca zdrożały mieszkania w Krakowie – o 4,6 proc. Biorąc pod uwagę tak krótką perspektywę, wzrost cen jest naprawdę znaczący. Tym bardziej, że, jak przypomniano – miesiąc temu, w momencie startu rządowego programu było to 3,1 proc.
Z kolei o 4 proc. zdrożały mieszkania w stolicy, choć tu w porównaniu z lipcem zanotowano spadek o 0,5 pkt. procentowego. Natomiast w pozostałych analizowanych miasta inflacja mieszkaniowa wyniosła 3,5 proc. w Gdańsku oraz Wrocławiu, a w Poznaniu 3,2 proc.
– Mieszkanie chcą dziś kupić dwie grupy konsumentów: ci, którzy spełniają warunki otrzymania “bezpiecznego kredytu”, jak również klienci, których rzeczony program nie obejmuje. Zdają sobie oni jednak sprawę, że taniej na rynku raczej w najbliższym czasie nie będzie, a ceny mkw. będą notować wzrosty. Podwyżkę cen odczują zwłaszcza mieszkańcy mniejszych miejscowości – dodaje Krzysztof Tętnowski, prezes zarządu Tętnowski Development, inwestor osiedla Nowa Drożdżownia.
Podobnie jak miało to miejsce w lipcu, w odczycie WIM doskonale widać wpływ rządowego programu na kształtowanie się cen na rynku. Z najciekawszą sytuacja mieliśmy do czynienia w Gdańsku, gdzie wartość Wskaźnika dla wszystkich mieszkań wyniosła 3,5 proc., ale dla mieszkań mieszczących się w ramach programu – już 4,2 proc. Z drugiej strony mieszkania nieobjęte programem staniały – o 1,7 proc. Niemal identyczne wartości przynosi analiza danych z Wrocławia, z kolei najbardziej stabilna jest sytuacja w Poznaniu – tutaj różnice są minimalne.
Dodatkowo w krótkim terminie presję popytową będzie wywierać z pewnością dość obniżenie o 0,75 p.p. stóp procentowych przez RPP, co obniży koszt zaciągania kredytów hipotecznych oraz zwiększy zdolność kredytową nabywców. Zdaniem ekspertów będzie to stanowiło kolejny czynnik prowzrostowo oddziałujący na ceny nowych mieszkań.
– Najbardziej niepokojąca jest właśnie silna nierównowaga – popyt wzrósł skokowo, czego nie można powiedzieć o podaży. Jeśli taki stan utrzyma się w dłuższej perspektywie, mieszkania staną się coraz mniej dostępne – wyjaśnia ekspertka.
– Mam nadzieję, że ten wyścig cenowy wreszcie się skończy. W przeciwnym razie czekałyby nas w tym roku rekordowe wzrosty średniej ceny metra kwadratowego. Ta obawa wynika z faktu, że w ciągu 12 miesięcy nowe mieszkania w Krakowie podrożały średnio na metrze o 25 proc., a w Trójmieście o 22 proc. – komentuje Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl.
Ekspert ocenia, że najpewniej to nie pazerność deweloperów jest główną przyczyną tak dużych podwyżek. Owszem, niektórzy windują ceny wykorzystując sytuację nierównowagi na rynku. Są też i tacy, którzy stawiają na zamożnych klientów, którzy kupują mieszkania z wyższej półki. Pamiętajmy też o tym, że w warunkach wysokiej inflacji rosną koszty. Jego zdaniem lawinowo rosnąca średnia cena metra kwadratowego jest głównie efektem kurczącej się podaży mieszkań.
– W sytuacji, gdy po kredyty sięga coraz więcej osób, a prawdziwą furorę na rynku robi dotowany przez państwo „Bezpieczny Kredyt 2%”, z oferty deweloperów znikają w pierwszej kolejności mieszkania z segmentu popularnego. I to dlatego wystrzeliła średnia cena metra kwadratowego tych, które w niej zostały – podsumowuje Wielgo.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?