Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro

Enrique Diaz-Alvarez, Ebury/ AIP
Enrique Diaz-Alvarez, analityk Ebury Polska
Enrique Diaz-Alvarez, analityk Ebury Polska Ebury
Ubiegły tydzień nie przyniósł zbyt wielu istotnych publikacji ekonomicznych ze świata, czy też decyzji z zakresu polityki monetarnej ze strony kluczowych banków centralnych. Kursy walut G10 utrzymały się w wąskich korytarzach wahań, podczas gdy waluty rynków wschodzących nadal odnotowywały umocnienie względem walut gospodarek rozwiniętych. Umocnieniu walut rynków wschodzących sprzyjała różnica w poziomie stóp procentowych między tymi krajami, a gospodarkami rozwiniętymi i perspektywy ich cięcia w przypadku tych ostatnich. W ostatnim tygodniu żadna z walut G10 nie doświadczyła zmiany kursu o więcej niż 1 proc. Można było jednak zaobserwować, że w ostatnich dniach waluty europejskie (poza frankiem szwajcarskim) były ogólnie słabsze, podczas gdy zwyżkowały waluty Antypodów.

W najbliższym tygodniu uwaga rynków będzie skupiona przede wszystkim na Europejskim Banku Centralnym. Czwartkowe spotkanie decyzyjne EBC będzie jednym z pierwszych z serii lipcowych spotkań, od których konsensus oczekuje albo luzowania polityki monetarnej, albo chociaż sugestii, że w najbliższej przyszłości dojdzie do jej poluzowania.

W najbliższych dniach pojawi się też kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Poznamy wstępne odczyty wskaźników aktywności biznesowej PMI w strefie euro oraz pierwsze szacunki dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych w drugim kwartale bieżącego roku. Generalnie spodziewamy się, że w najbliższych dniach rynki finansowe wyrwą się z dotychczasowej (trwającej od kilku tygodni) apatii, a w drugiej połowie tygodnia najpewniej zaobserwujemy powrót zmienności na rynku walutowym.

Złoty

Miniony tydzień przyniósł umocnienie polskiego złotego w relacji do euro, tym samym zachowanie złotego wpisywało się w schemat umocnienia walut rynków wschodzących.

Mimo, że nie miały wyraźnego wpływu na rynek, warto wspomnieć, że ostatnie dni przyniosły prawdziwe zatrzęsienie danych z polskiej gospodarki. Po pierwsze, odczyty inflacji z pierwszej części tygodnia potwierdziły, że ostatnio mieliśmy do czynienia ze wzrostem dynamiki cen, tak konsumenckich, jak i bazowych. Po drugie, niespodziewanie zaobserwowaliśmy ostry spadek wzrostu płac oraz dynamiki produkcji przemysłowej. Jednak w obu kwestiach niekorzystnie na odczyty wpływał efekt kalendarzowy (mniej dni roboczych w miesiącu pomiarów w porównaniu do okresu odniesienia). Niemniej, dane o produkcji przemysłowej wywołały obawy o to, czy gorsza sytuacja w przemyśle strefy euro nie przekłada się na problemy sektora w Polsce. Jesteśmy raczej optymistycznie nastawieni do perspektyw polskiej gospodarki. Gorsze odczyty z jednego miesiąca w części „zepsute” przez kalendarz nie zmieniają tego poglądu.

W kontekście informacji z Polski, w tym tygodniu jedyną publikacją, którą poznamy, będą wtorkowe dane o bezrobociu, które powinno spaść do kolejnego rekordowo niskiego poziomu w bieżącym cyklu.

Funt Brytyjski

W najbliższym tygodniu kurs funta brytyjskiego nadal będzie zależał od informacji politycznych. W najbliższy wtorek Boris Johnson najpewniej wygra wyścig o posadę lidera Partii Konserwatywnej. Rynki w pełni jednak wyceniają ten scenariusz, stąd w przypadku wygranej Johnsona nie spodziewamy się gwałtownej reakcji szterlinga.

Publikacje makroekonomiczne dla Wielkiej Brytanii ostatnio przewyższają oczekiwania. Zarówno wynagrodzenia, jak i sprzedaż detaliczna rosły w tempie szybszym niż oczekiwał tego konsensus. Kalendarz ekonomiczny na nadchodzące dni dla Zjednoczonego Królestwa świeci jednak pustkami, stąd to polityka będzie wpływać na zmiany kursu funta brytyjskiego w nadchodzącym tygodniu. Jesteśmy zdania, że trudno będzie rozwiązać impas związany z Brexitem bez rozpisania nowych wyborów parlamentarnych. Tym samym jakiekolwiek wieści dotyczące tej kwestii powinny dołożyć do zmienności brytyjskiej waluty.

Euro

Ubiegły tydzień nie przyniósł ani zbyt wielu istotnych publikacji makroekonomicznych, ani informacji dotyczących polityki monetarnej w strefie euro. Nadchodzący tydzień będzie pod tym względem inny. W środę poznamy wstępne odczyty indeksów PMI w lipcu, czyli jednych z najważniejszych wskaźników wyprzedzających dla gospodarek strefy euro. Rynki co prawda nie spodziewają się istotnych zmian w indeksach. Uwzględniając niskie oczekiwania dostrzegamy jednak możliwość pozytywnego zaskoczenia danymi dla sektora przemysłu.

Podobne oczekiwania mamy względem nadchodzącego spotkania EBC. Rynki finansowe nastawiają się na „gołębią” retorykę banku centralnego, nie wykluczając możliwości cięcia stóp procentowych. Uważamy, że bank centralny strefy euro może zawieść te oczekiwania. Jesteśmy zdania, że EBC wstrzyma się ze zmianami do września, kiedy decydenci otrzymają więcej danych. Jeżeli oczekiwany przez nas scenariusz się zrealizuje, należy spodziewać się gwałtownej aprecjacji euro.

Dolar

Ubiegły tydzień przyniósł szereg mniej istotnych danych makroekonomicznych z USA, które w większości były dosyć mieszane. Największą uwagę rynków przykuły jednak wypowiedzi decydentów Rezerwy Federalnej, którzy w zasadzie potwierdzili, że w następnym tygodniu dojdzie do obniżki stóp procentowych Fedu o 25 punktów bazowych.

Inflacja bazowa w Stanach Zjednoczonych, w zależności od wskaźnika, utrzymuje się w okolicach celu inflacyjnego lub go przekracza, z kolei rynek pracy cechuje się stabilnym poziomem kreacji nowych stanowisk oraz wzrostem realnych wynagrodzeń.

Tym samym uważamy, że obecna rynkowa wycena trzech obniżek stóp procentowych w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy jest przesadą. Wstępny szacunek dynamiki PKB w USA, który poznamy w piątek, powinny potwierdzić nasz punkt widzenia. Oczekujemy wzrostu realnego PKB o ponad 2%, przy deflatorze na poziomie 2-procentowego celu inflacyjnego Rezerwy Federalnej.

Obejrzyj wideo:

50. Pride of Poland. Ardanowski: To nie będzie wyprzedaż sreber narodowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu