Możesz stać się współwłaścicielem Biedronki. Akcje można kupić na giełdzie. Gdzie i jak to zrobić?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Jeronimo Martins to portugalski właściciel sieci handlowej „Biedronka”.
Jeronimo Martins to portugalski właściciel sieci handlowej „Biedronka”. Adam Jankowski/Polska Press
Akcje Biedronki można kupić na giełdzie. Czy jako współwłaściciele sieci handlowej i największego pracodawcy będziemy mieli udział w zyskach spółki? Gdzie dostać akcje Biedronki? Czy warto to zrobić? Sprawdzamy.

Spis treści

Biedronka jest jednym z największych pracodawców w Polsce

Obecnie jest już możliwość kupna akcji spółki Jeronimo Martins, portugalskiego właściciela sieci handlowej „Biedronka”. Według portalu wiadomoscihandlowe.pl, na koniec 2022 r. w Biedronce zatrudnionych było ponad 80 tys. osób. Jeronimo Martins Polska był największym pracodawcą w Polsce. W tym samym czasie Biedronka miała już ponad 3400 sklepów w całym kraju.

W Polsce mamy 2477 gmin. To oznacza, że gdyby sklepy były równomiernie rozłożone - w każdej gminie powinien być co najmniej jeden dyskont Biedronki. Marketów jednak nie znajdziemy w każdej miejscowości.

Jak stać się współwłaścicielem Biedronki? Prawa akcjonariusza Biedronki

Od 18 kwietnia jest możliwość handlowania w Polsce akcjami spółki Jeronimo Martins. Oznacza to, że możemy się stać współwłaścicielem Biedronki - sklepu, w którym wielu z nas codziennie robi zakupy. Jeronimo Martins Polska jest spółką akcyjną. W przypadku Biedronki, akcje można kupić na wcześniej wspomnianym GlobalConnect, prowadzonym przez GWP.

Akcje w spółce akcyjnej - co to jest?

Akcja to część kapitału zakładowego, prawo majątkowe i niemajątkowe akcjonariusza wynikające z uczestnictwa w spółce oraz papier wartościowy. Akcjami można handlować - mają charakter zbywalny. Kupując akcje, stajemy się akcjonariuszami, czyli współwłaścicielami danej firmy. Wiążą się z tym też określone prawa i obowiązki.

Prawem majątkowym akcjonariusza - współwłaściciela jest prawo do dywidendy. To środki wypłacane właścicielom jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału. Ich wypłacenie zależy od osiągnięcia zysku przez spółkę. Jest to pewna forma udziału w zyskach generowanych przez firmę.

Walne zgromadzenie wspólników może podjąć jednak decyzję o niewypłacaniu dywidendy i zainwestowaniu zysków w dalszy rozwój spółki.

Podstawowym prawem niemajtkowym wynikającym z akcji jest prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. Nasz głos nie będzie mieć jednak znaczącego wpływu na decyzje spółki. Prawdopodobnie będą od nas ważniejsi akcjonariusze, posiadający więcej akcji i głosów na walnym zgromadzeniu. Taka sytuacja gwarantuje im kontrolę nad spółką i możliwość podejmowania kluczowych decyzji.

Jeronimo Martins jest kontrolowana przez rodzinę Soares dos Santos. Łącznie posiadają oni 56,14 proc. wszystkich akcji.

Za sprzedaż Jeronimo Martins w dużej mierze odpowiedzialny jest polski rynek. W 2022 r. 70 proc. przychodów miało swoje źródło w Polsce.

Jeronimo Martins posiada obecnie:

  • sieć sklepów Biedronka,
  • sieć drogerii Hebe,
  • sieć Recheio,
  • markety Pingo Doce w Portugalii
  • markety Ara w Kolumbii.
od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu