Spis treści
Biedronka jest jednym z największych pracodawców w Polsce
Obecnie jest już możliwość kupna akcji spółki Jeronimo Martins, portugalskiego właściciela sieci handlowej „Biedronka”. Według portalu wiadomoscihandlowe.pl, na koniec 2022 r. w Biedronce zatrudnionych było ponad 80 tys. osób. Jeronimo Martins Polska był największym pracodawcą w Polsce. W tym samym czasie Biedronka miała już ponad 3400 sklepów w całym kraju.
W Polsce mamy 2477 gmin. To oznacza, że gdyby sklepy były równomiernie rozłożone - w każdej gminie powinien być co najmniej jeden dyskont Biedronki. Marketów jednak nie znajdziemy w każdej miejscowości.
Jak stać się współwłaścicielem Biedronki? Prawa akcjonariusza Biedronki
Od 18 kwietnia jest możliwość handlowania w Polsce akcjami spółki Jeronimo Martins. Oznacza to, że możemy się stać współwłaścicielem Biedronki - sklepu, w którym wielu z nas codziennie robi zakupy. Jeronimo Martins Polska jest spółką akcyjną. W przypadku Biedronki, akcje można kupić na wcześniej wspomnianym GlobalConnect, prowadzonym przez GWP.
Akcje w spółce akcyjnej - co to jest?
Akcja to część kapitału zakładowego, prawo majątkowe i niemajątkowe akcjonariusza wynikające z uczestnictwa w spółce oraz papier wartościowy. Akcjami można handlować - mają charakter zbywalny. Kupując akcje, stajemy się akcjonariuszami, czyli współwłaścicielami danej firmy. Wiążą się z tym też określone prawa i obowiązki.
Prawem majątkowym akcjonariusza - współwłaściciela jest prawo do dywidendy. To środki wypłacane właścicielom jako wynagrodzenie za udzielenie kapitału. Ich wypłacenie zależy od osiągnięcia zysku przez spółkę. Jest to pewna forma udziału w zyskach generowanych przez firmę.
Walne zgromadzenie wspólników może podjąć jednak decyzję o niewypłacaniu dywidendy i zainwestowaniu zysków w dalszy rozwój spółki.
Podstawowym prawem niemajtkowym wynikającym z akcji jest prawo do głosowania na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki. Nasz głos nie będzie mieć jednak znaczącego wpływu na decyzje spółki. Prawdopodobnie będą od nas ważniejsi akcjonariusze, posiadający więcej akcji i głosów na walnym zgromadzeniu. Taka sytuacja gwarantuje im kontrolę nad spółką i możliwość podejmowania kluczowych decyzji.
Jeronimo Martins jest kontrolowana przez rodzinę Soares dos Santos. Łącznie posiadają oni 56,14 proc. wszystkich akcji.
Za sprzedaż Jeronimo Martins w dużej mierze odpowiedzialny jest polski rynek. W 2022 r. 70 proc. przychodów miało swoje źródło w Polsce.
Jeronimo Martins posiada obecnie:
- sieć sklepów Biedronka,
- sieć drogerii Hebe,
- sieć Recheio,
- markety Pingo Doce w Portugalii
- markety Ara w Kolumbii.
