Unijne dofinansowanie z tzw. Funduszu Odbudowy będzie zawierać bezzwrotne dotacje i pożyczki. W Polsce środki z funduszu zostaną przekazane na Krajowy Plan Odbudowy. Pewna pula dostępnych funduszy będzie przeznaczona na odbudowę rynku pracy.
Założenia Funduszu Odbudowy
Łączna kwota wydatkowana na plan odbudowy dla Europy, w połączeniu z NextGenerationEU, będzie opiewać na 1,8 bln euro – wynika z danych opublikowanych na stronie Komisji Europejskiej, co czyni te przedsięwzięcia największym w historii pakietem środków na rzecz ożywienia gospodarki.
Wsparcie dla Polski z Unii Europejskiej ma wynieść ok. 770 mld euro. Jak wskazał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, będzie to największe w historii UE wsparcie dla naszego kraju.
Dzięki inwestycjom Europa ma być bardziej przyjazna dla środowiska, cyfrowa i odporniejsza na kryzysy. Polska otrzyma 58,1 mld euro z Funduszu Odbudowy, z czego ok. 24,9 mld euro mają stanowić bezzwrotne dotacje, a 34,2 mld euro – pożyczki. Środki trzeba będzie wydać do końca 2026 roku. Do końca 2022 r. mamy otrzymać 70 proc. planowanej kwoty – 18,9 mld euro dotacji i dodatkowe 4,1 mld euro w kolejnym roku. Na przyznanie środków na 2023 r. będą miały wpływ wskaźniki gospodarcze, a zwłaszcza spadek realnego PKB w 2020 r. i 2021 roku.
Prace nad Krajowym Planem Odbudowy
2 kwietnia zakończyły się konsultacje społeczne, dotyczące Krajowego Planu Odbudowy. Koordynował je Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Przed przedłożeniem programu KE należy przeprowadzić procedurę Komitetu Stałego Rady Ministrów i Rady Ministrów. Po przyjęciu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy w formie uchwały, można go wysłać do KE. Dokument ten jest niezwykle ważny, ponieważ stanowi podstawę do wypłaty unijnych środków.
4 maja Sejm uchwalił ustawę o ratyfikacji decyzji Rady UE z dnia 14 grudnia 2020 r. ws. systemu zasobów własnych Unii Europejskiej i przyjął Krajowy Planu Odbudowy. Aby ustawa została przyjęta, musiało ją poprzeć ⅔ posłów.
Polska otrzyma z unijnego budżetu na lata 2021-2027 aż 137 mld euro (w cenach bieżących) bezzwrotnych środków. 107,9 mld euro zostanie przyznane z budżetu Wieloletnich Ram Finansowych, a 28,6 mld euro będzie pochodzić z instrumentów Funduszu Odbudowy.
Krajowy Plan Odbudowy a zmiany na rynku pracy
Krajowy Plan Odbudowy zakłada m.in. reformę służby zatrudnienia. Dzięki zmianom urzędy pracy mają stać się bardziej efektywne oraz przyjazne dla pracowników i pracodawców. Autorzy programu chcą także ułatwić zatrudnianie cudzoziemców w Polsce tak, aby wszystkie procedury związane z przyjęciem do pracy osoby z zagranicy można było przejść elektronicznie. Reformę koordynuje Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii.
Nowy system rynku pracy ma być skierowany do:
- osób bezrobotnych, poszukujących pracy,
- osób chcących się przekwalifikować,
- pracowników chcących podnieść swoje kwalifikacje,
- osób dotychczas biernych zawodowo,
- pracodawców.
Reforma służb zatrudnienia ma umożliwić zminimalizowanie negatywnego oddziaływania pandemii na rynek pracy, stać się bodźcem do dalszego wzrostu, a tym samym wspierać rozwój gospodarki. Krajowy Plan Odbudowy zakłada przeznaczenie na ten cel 52 mln euro. Nadzieję na jego realizację stwarza fakt, że Polska doświadczyła podczas epidemii najniższego bezrobocia w Unii Europejskiej, na poziomie 3,1 proc. (dane za styczeń, luty i marzec 2021 roku).
