Nie będziesz współpracować ze sztuczną inteligencją - możesz mieć problem ze znalezieniem pracy

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Sztuczna inteligencja ma nam ułatwić pracę - wynika z najnowszego raportu "Work Trend Index". Wiadomo też, że zmusi nas to zmian i przetrzebi rynek pracy
Sztuczna inteligencja ma nam ułatwić pracę - wynika z najnowszego raportu "Work Trend Index". Wiadomo też, że zmusi nas to zmian i przetrzebi rynek pracy 123rf.com/profile_andreysuslov'
Po tym jak kilka tygodni temu liderzy nowoczesnych technologii, na czele z Elonem Muskiem wystosowali otwarty list, by wstrzymać prace nad rozwojem sztucznej inteligencji, ze względu na między innymi potencjalne zagrożenia dla społeczeństwa, pierwszym, który zgłosił votum separatum w tej sprawie, był twórca firmy Microsoft Bill Gates. Teraz gigant z Redmond bierze sprawy w swoje ręce i publikuje coroczny raport, który nie pozostawia wątpliwości co do tego, jaka czeka nas przyszłość.

Spis treści

Nie ma co owijać w bawełnę, list ponad tysiąca ekspertów artificial intelligence (AI), który ostatecznie wywołał „tylko” debatę na temat przyszłości tej technologii, powstał m.in. w obawie przed takimi systemami jak stworzony przez Open AI, a wspierany Microsoft ChatGPT-4. Ta innowacyjna technologia może prowadzić rozmowy podobne do ludzkich, komponować piosenki, a nawet tworzyć skomplikowane dokumenty.

Boty i sztuczna inteligencja zabiorą pracę wielu ludziom

Jeśli jednak AI jest tak dobra, jak mówią jej twórcy, to zacznie też powoli zasysać rynek pracy, czyniąc wiele zawodów bezużytecznymi. Już dziś wiadomo jednak, że twórcy sztucznej inteligencji nie odpuszczą. Nowoczesne technologie pozwalają bowiem zarabiać krocie, co potwierdza raport Stanforda o wpływie AI na biznes.

Gates pisze bloga

Nie ma się zatem, co dziwić, że Gates kreujący się obecnie za filantropa walczącego z pandemiami i biedą na wieść o sprzeciwie wobec rozwoju technologii, którą promuje jego pierwsze duże dziecko, uderzył pięścią w stół. Jeszcze przed słynnym listem liderów, bo 21 marca Gates na swym blogu zamieścił tekst: „Era sztucznej inteligencji rozpoczęła się", w którym przyrównał AI do internetu czy telefonów komórkowych, i nazwał ją rewolucyjną.

Tradycyjnie już jak w przypadku wcześniej promowanych przez siebie rozwiązań zasugerował, że sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana do zmniejszenia nierówności na świecie. Wiadomo jednak było już wtedy, że na samym blogowaniu się nie skończy.

Przyszedł czas na działanie samego Microsoft

Gigant z Redmont opublikował 10 maja najnowszą edycję swojego corocznego badania „Work Trend Index”, w którym wzięło udział 31 000 osób z 31 krajów. Microsoft swój raport kieruje do liderów organizacji. Ostrzega, że tzw. cyfrowy dług zmniejsza naszą innowacyjność. Że powstał już nowy sojusz między pracownikami a sztuczną inteligencją. No i że każdy pracownik potrzebuje umiejętności związanych z AI - bo jeśli ich nie nabędzie to... No właśnie.

Rynek pracy czekają zmiany

Już teraz 82 proc. kierowników twierdzi, że ich pracownicy będą potrzebowali nowych umiejętności, aby przygotować się na AI. - można się dowiedzieć z badania „Work Trend Index”. Powinni oni zacząć już teraz. - uważają analitycy. Jak twierdzą na podstawie statystyk, postów wspominających o takich tematach, jak generatywna AI i GPT jest na LinkedIn 33 razy więcej niż przed rokiem.

- Wraz z wprowadzeniem generatywnej AI jesteśmy w kolejnej fazie zmian. Technologia ta już zaczyna kształtować rynek pracy na nowo” – mówi Karin Kimbrough, główny ekonomista LinkedIn. - Choć to dopiero początki, ta zmiana zwiększy możliwości, stworzy nowe role i podniesie produktywność. - dodaje ekspert.

Jeszcze nie opanowaliśmy IT, a czeka nas AI

Takie dane oznaczają wizję jeszcze trudniejszego znalezienia pracy przez osoby będące w tzw. luce cyfrowej. Na problem zmieniającego się rynku pracy w Polsce zwraca uwagę honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska, która choć podkreśla, że mamy w Polsce rekordowo niskie bezrobocie to część osób już teraz nie może sobie poradzić ze względu na nowe technologie.

- Nie jest jednak tak, że każdy, kto chce pracować, ma łatwość ze znalezieniem dobrego zatrudnienia. Taki komfort mają np. wysokiej klasy specjaliści, jak np. informatycy czy inni fachowcy i w poszukiwanych dziedzinach. W najgorszej sytuacji są osoby nie mające kwalifikacji cyfrowych, nie potrafiące obsługiwać urządzeń cyfrowych - im ciężko znaleźć pracę. - mówi prof. Mączyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu