Uniwersytet Stanforda opublikował raport na temat stanu sztucznej inteligencji. Jak bardzo wpływa ona na biznes i ekologię?

Jerzy Mosoń
Sztuczna inteligencja rozwija się w niezwykłym tempie - tak szybko, że nauka nie nadąża za biznesem.
Sztuczna inteligencja rozwija się w niezwykłym tempie - tak szybko, że nauka nie nadąża za biznesem. 123rf.com/profile_gorodenkoff'
To Chińczycy najbardziej wierzą w sztuczną inteligencję, ale pod względem inwestycji wciąż wyprzedzają ich Amerykanie - wynika z raportu Uniwersytetu Stanford pt. „Ocena trendów związanych ze sztuczną inteligencją (AI)”. Zaskoczeni wnioskami badania będą miłośnicy ekologii.

Spis treści

Pomimo że sztuczna inteligencja ułatwia życie, nie jest obojętna dla środowiska naturalnego, jak chcieliby tego ekolodzy. Generuje też coraz więcej problemów etycznych i prawnych - to najważniejsze wnioski z raportu Stanforda.

W liczącym bez mała 400 stron opracowaniu Uniwersytetu Stanforda znalazło się sporo innych ciekawych i jednocześnie zaskakujących informacji. Praca ukazuje między innymi, jak szybko rozwija się sztuczna inteligencja i jak wielki wpływ ma ona na relacje w biznesie.

Biznes wygrywa z nauką w dziedzinie sztucznej inteligencji

Świat nauki przestał nadążać za biznesem w rozwoju sztucznej inteligencji - sugerują twórcy raportu. W 2022 r. środowiska akademickie dysponowały trzema istotnymi modelami uczenia maszynowego, tymczasem przemysł miał takich już 32. Według autorów badania, ma to związek z zasobami danych i środków - tych biznes ma znacznie więcej od uczelni czy organizacji non-profit. A jak to wygląda w podziale na państwa?

Chińczycy są zachwyceni, Amerykanie sceptyczni wobec SI

Spośród wszystkich narodów to Chińczycy najbardziej pozytywnie oceniają produkty i usługi związane z ingerencją sztucznej inteligencji. W badaniu IPSOS z 2022 r. aż 78 proc. chińskich respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że produkty i usługi wykorzystujące sztuczną inteligencję mają więcej zalet niż wad. Podobnego zdania byli mieszkańcy Arabii Saudyjskiej (76 proc.) i Indii (71 proc.). W ten sam sposób wyraziło się jedynie 35 proc. Amerykanów.

Pracownik musi być nowoczesny by móc współpracować z AI

Brak entuzjazmu wobec sztucznej inteligencji nie przeszkadza Amerykanom zarabiać na inwestycjach z nią związanych. Amerykanie wciąż przodują w lokowaniu funduszy w AI. Dostrzega to także tamtejszy rynek pracy. We wszystkich sektorach w Stanach Zjednoczonych, dla których dostępne są dane, pomijając rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i łowiectwo, liczba ofert pracy związanych z AI wzrosła średnio z 1,7 proc. w 2021 r. do 1,9 proc. w 2022 r. Pracodawcy w Stanach Zjednoczonych coraz częściej poszukują pracowników z umiejętnościami związanymi z AI.

Bez sztucznej inteligencji rozwój byłby wolniejszy

Modele sztucznej inteligencji w ostatnich latach gwałtownie przyspieszyły postęp naukowy. Jak się okazuje, tylko w 2022 r. zostały wykorzystane do wspomagania syntezy wodoru, poprawy efektywności manipulacji matrycami i generowania nowych przeciwciał. Co więcej, udział procentowy przedsiębiorstw wdrażających sztuczną inteligencję w 2022 r. wzrósł ponad dwukrotnie od 2017 r., chociaż w ostatnich latach utrzymywał się on na stałym poziomie między 50-60 proc., tak przynajmniej wynika corocznej ankiety badawczej firmy McKinsey.

Dynamika inwestycji w SI jest wysoka, ale...

Badacze podkreślają, że organizacje, które wdrożyły sztuczną inteligencję, zgłaszają znaczące spadki kosztów i wzrost przychodów. Należy wspomnieć, że prywatne inwestycje w sztuczną inteligencję wyniosły w 2022 r. aż 91,9 mld USD, niemniej oznacza to spadek o 26,7 proc. w stosunku do 2021 r. Ogólnie jednak w ciągu całej ostatniej dekady, inwestycje w sztuczną inteligencję znacznie wzrosły. Aby zrozumieć, o jakiej dynamice w perspektywie dziesięciu lat donoszą badacze, wystarczy przytoczyć dane z ich badań potwierdzające, że w 2022 r. kwota prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję była aż 18 razy większa niż w 2013 r. W minionym roku, dopiero pierwszy raz od dekady spadły prywatne inwestycje w ten sektor.

Ekologia i etyka w AI, czyli coś za coś

Codzienne życie pokazuje nam, jak dużo możemy zaoszczędzić dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii. A jak wygląda ta kwestia w odniesieniu do samej sztucznej inteligencji? Badacze dowodzą, że najbardziej zaawansowane systemy mogą mieć poważny wpływ na środowisko. Według Sashy Luccioni, ze start-upu Hugging Face 2022, trening BLOOM wyemitował 25 razy więcej dwutlenku węgla niż pojedynczy podróżujący samolotem podczas podróży w jedną stronę z Nowego Jorku do San Francisco. Z drugiej strony, nowe modele uczenia się przez wzmacnianie, takie, jak BCOOLER, pokazują, że systemy sztucznej inteligencji mogą być wykorzystywane do optymalizacji zużycia energii.

Źle wygląda też sprawa nadużyć związanych z wykorzystywaniem protokołów sztucznej inteligencji. Od 2012 do 2022 r. incydenty związane z jej wykorzystaniem wzrosły aż 26 razy. Rośnie jednak świadomość zagrożeń związanych z jej rozwojem i użyciem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu