Spis treści
- Biznes wygrywa z nauką w dziedzinie sztucznej inteligencji
- Chińczycy są zachwyceni, Amerykanie sceptyczni wobec SI
- Pracownik musi być nowoczesny by móc współpracować z AI
- Bez sztucznej inteligencji rozwój byłby wolniejszy
- Dynamika inwestycji w SI jest wysoka, ale...
- Ekologia i etyka w AI, czyli coś za coś
Pomimo że sztuczna inteligencja ułatwia życie, nie jest obojętna dla środowiska naturalnego, jak chcieliby tego ekolodzy. Generuje też coraz więcej problemów etycznych i prawnych - to najważniejsze wnioski z raportu Stanforda.
W liczącym bez mała 400 stron opracowaniu Uniwersytetu Stanforda znalazło się sporo innych ciekawych i jednocześnie zaskakujących informacji. Praca ukazuje między innymi, jak szybko rozwija się sztuczna inteligencja i jak wielki wpływ ma ona na relacje w biznesie.
Biznes wygrywa z nauką w dziedzinie sztucznej inteligencji
Świat nauki przestał nadążać za biznesem w rozwoju sztucznej inteligencji - sugerują twórcy raportu. W 2022 r. środowiska akademickie dysponowały trzema istotnymi modelami uczenia maszynowego, tymczasem przemysł miał takich już 32. Według autorów badania, ma to związek z zasobami danych i środków - tych biznes ma znacznie więcej od uczelni czy organizacji non-profit. A jak to wygląda w podziale na państwa?
Chińczycy są zachwyceni, Amerykanie sceptyczni wobec SI
Spośród wszystkich narodów to Chińczycy najbardziej pozytywnie oceniają produkty i usługi związane z ingerencją sztucznej inteligencji. W badaniu IPSOS z 2022 r. aż 78 proc. chińskich respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że produkty i usługi wykorzystujące sztuczną inteligencję mają więcej zalet niż wad. Podobnego zdania byli mieszkańcy Arabii Saudyjskiej (76 proc.) i Indii (71 proc.). W ten sam sposób wyraziło się jedynie 35 proc. Amerykanów.
Pracownik musi być nowoczesny by móc współpracować z AI
Brak entuzjazmu wobec sztucznej inteligencji nie przeszkadza Amerykanom zarabiać na inwestycjach z nią związanych. Amerykanie wciąż przodują w lokowaniu funduszy w AI. Dostrzega to także tamtejszy rynek pracy. We wszystkich sektorach w Stanach Zjednoczonych, dla których dostępne są dane, pomijając rolnictwo, leśnictwo, rybołówstwo i łowiectwo, liczba ofert pracy związanych z AI wzrosła średnio z 1,7 proc. w 2021 r. do 1,9 proc. w 2022 r. Pracodawcy w Stanach Zjednoczonych coraz częściej poszukują pracowników z umiejętnościami związanymi z AI.
Bez sztucznej inteligencji rozwój byłby wolniejszy
Modele sztucznej inteligencji w ostatnich latach gwałtownie przyspieszyły postęp naukowy. Jak się okazuje, tylko w 2022 r. zostały wykorzystane do wspomagania syntezy wodoru, poprawy efektywności manipulacji matrycami i generowania nowych przeciwciał. Co więcej, udział procentowy przedsiębiorstw wdrażających sztuczną inteligencję w 2022 r. wzrósł ponad dwukrotnie od 2017 r., chociaż w ostatnich latach utrzymywał się on na stałym poziomie między 50-60 proc., tak przynajmniej wynika corocznej ankiety badawczej firmy McKinsey.
Dynamika inwestycji w SI jest wysoka, ale...
Badacze podkreślają, że organizacje, które wdrożyły sztuczną inteligencję, zgłaszają znaczące spadki kosztów i wzrost przychodów. Należy wspomnieć, że prywatne inwestycje w sztuczną inteligencję wyniosły w 2022 r. aż 91,9 mld USD, niemniej oznacza to spadek o 26,7 proc. w stosunku do 2021 r. Ogólnie jednak w ciągu całej ostatniej dekady, inwestycje w sztuczną inteligencję znacznie wzrosły. Aby zrozumieć, o jakiej dynamice w perspektywie dziesięciu lat donoszą badacze, wystarczy przytoczyć dane z ich badań potwierdzające, że w 2022 r. kwota prywatnych inwestycji w sztuczną inteligencję była aż 18 razy większa niż w 2013 r. W minionym roku, dopiero pierwszy raz od dekady spadły prywatne inwestycje w ten sektor.
Ekologia i etyka w AI, czyli coś za coś
Codzienne życie pokazuje nam, jak dużo możemy zaoszczędzić dzięki stosowaniu nowoczesnych technologii. A jak wygląda ta kwestia w odniesieniu do samej sztucznej inteligencji? Badacze dowodzą, że najbardziej zaawansowane systemy mogą mieć poważny wpływ na środowisko. Według Sashy Luccioni, ze start-upu Hugging Face 2022, trening BLOOM wyemitował 25 razy więcej dwutlenku węgla niż pojedynczy podróżujący samolotem podczas podróży w jedną stronę z Nowego Jorku do San Francisco. Z drugiej strony, nowe modele uczenia się przez wzmacnianie, takie, jak BCOOLER, pokazują, że systemy sztucznej inteligencji mogą być wykorzystywane do optymalizacji zużycia energii.
Źle wygląda też sprawa nadużyć związanych z wykorzystywaniem protokołów sztucznej inteligencji. Od 2012 do 2022 r. incydenty związane z jej wykorzystaniem wzrosły aż 26 razy. Rośnie jednak świadomość zagrożeń związanych z jej rozwojem i użyciem.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?